Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2014-07-02| Prawo

Prezydent podpisał nowelizację Pgik

Dziś (2 lipca) prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw akt ten wejdzie w życie 12 lipca.


Prezydent podpisał nowelizację Pgik

Nowelizację wymusił zeszłoroczny wyrok Trybunału Konstytucyjnego (z 25 czerwca), który przepisy dotyczące opłat za czynności geodezyjne uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą. Sędziowie dali rządowi czas na naprawienie przepisów do 12 lipca br. Założenia do nowelizacji Pgik opublikowano do konsultacji już 19 lipca 2013 r. Rada Ministrów zaakceptowała je w połowie stycznia br. Na tej podstawie Rządowe Centrum Legislacji przez trzy miesiące pracowało nad projektem ustawy. Na przełomie kwietnia i maja został on przyjęty przez Radę Ministrów, a następnie trafił do Sejmu. Posłowie uchwalili ustawę 5 czerwca. Następie 12 czerwca nowelizację bez poprawek przyjął Senat.

Z powodu wyroku TK nowelizacja Pgik zmienia przede wszystkim zasady kalkulacji opłat. Ostateczna cena za materiały z zasobu ma zależeć nie tylko od stawki podstawowej i ilości zamawianych materiałów, ale także od tzw. współczynników korygujących. Ważną zmianą w cenniku jest także wprowadzenie opłat za korzystanie z sieci ASG-EUPOS. Ustawa przewiduje ponadto kary pieniężne za wykorzystanie materiałów z PZGiK niezgodnie z licencją. W przypadku, gdy petent nie zgadza się z kalkulacją opłaty dokonaną przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nowelizacja zakłada ponadto wydanie decyzji administracyjnej.

Projekt zapewnia również bezpłatne udostępnienie danych z rejestrów granic i nazw geograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także numerycznych modeli terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych PZGiK w postaci elektronicznej będzie przysługiwał na cele: edukacyjne, badań naukowych oraz prac rozwojowych realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe oraz ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego wykonywane przez służby specjalne.

Przy okazji poprawiania przepisów o opłatach rząd zdecydował się również zmienić zapisy Pgik dotyczące m.in.: odpowiedzialności zawodowej geodetów, prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów, uzgadniania dokumentacji projektowej (wprowadzono tzw. narady koordynacyjne), kompetencji marszałków województw czy zgłaszania prac geodezyjnych.

Większość przepisów ustawy wejdzie w życie 12 lipca. Wyjątkami, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2015 r., są:
1) art. 1 pkt 17 lit. b w zakresie nadania nowego brzmienia art. 20 ust. 2 pkt 4 ustawy zmienianej w art. 1 (dotyczy wykazywania w ewidencji gruntów i budynków, czy dany obszar objęty jest formą ochrony przyrody);
2) art. 1 pkt 32, 34–36 (zapisy te dotyczą uprawnień zawodowych oraz odpowiedzialności dyscyplinarnej);
3) art. 4, 6–8 (są to przepisy przejściowe dotyczące EGiB oraz odpowiedzialności zawodowej).

Ustawa o zmianie ustawy – Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS