Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2014-06-05| Geodezja, Mapy, Prawo

Sejm przyjął nowelizację prawa geodezyjnego

W niższej izbie parlamentu zakończyło się dziś (5 czerwca) trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Posłowie przyjęli go wraz z wcześniej zaakceptowanymi poprawkami.


Sejm przyjął nowelizację prawa geodezyjnego <br />
fot. Sejm.pl
fot. Sejm.pl

Na wstępie poseł Józef Racki (PSL) przypomniał, że w trakcie II czytania projektu wpłynęło 12 poprawek, 2 zostały wycofane i w związku z tym w dodatkowym sprawozdaniu Komisja Infrastruktury rozpatrzyła 10 poprawek i zarekomendowała Sejmowi przyjęcie siedmiu z nich (1, 2, 3, 6, 8, 9 i 10), a odrzucenie trzech (4, 5 i 7). Posłowie zagłosowali tak jak sugerowała Komisja, choć przy poprawkach 4, 5, 7, a także przy rozpatrywaniu wniosku mniejszości nie brakowało głosów sprzeciwu.

Przeszła więc m.in. poprawka 3 (dotyczącą art. 11 ust. 1), w której zaproponowano, aby wykonawcą prac geodezyjnych lub kartograficznych mogła być osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego (głosowało 418 posłów, za było 285 posłów, przeciw 1, od głosu wstrzymało się 132).

Prawie jednogłośnie (za było 411 posłów, przeciw 4, wstrzymało się 5) przeszła też poprawka dotycząca wykreślenia z nowelizacji kontrowersyjnego art. 3, o którym tuż przed głosowaniem mówił poseł Andrzej Adamczyk (PiS): – Na 38 stronie projektu rząd postanowił wpisać zmianę Prawa budowlanego. Skutkiem będzie, że małe obiekty – budynki gospodarcze o pow. do 25 m kw. (a więc i takie o pow. 2 m kw.), oranżerie, przydomowe oczyszczalnie ścieków – będą wymagały geodezyjnego wyznaczenia na gruncie i inwentaryzacji powykonawczej. W przypadku małych obiektów to koszt rzędu 2 tys. zł. Dokąd jeszcze w rządowych projektach będziemy znajdowali tzw. wrzutki, które powodują, że z najbardziej niezamożnych obywateli wyciągane są pieniądze. Jakie były racje, że ten wrzut do ustawy został przez rząd zaakceptowany? – grzmiał poseł.

Nie przeszła natomiast m.in. poprawka do art. 12 ust. 3, w której wnioskodawcy proponowali, aby organ, który przyjął zgłoszenie prac geodezyjnych lub kartograficznych w terminie 5 dni roboczych [obecnie jest to 10 dni] uzgadniał z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania prac i udostępniał ich kopię.
Nie zaakceptowano też poprawki do art. 12 b ust. 1, w której proponowano aby organ służby geodezyjnej i kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub kartograficznych niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych weryfikował je pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii [proponowano dodać pogrubiony fragment].

– Niniejsza ustawa wzbudza szereg kontrowersji przede wszystkim wśród wykonawców – zwracał uwagę poseł Michał Wojtkiewicz. – Chodzi przede wszystkim o naliczanie cen w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie są one obarczone wieloma współczynnikami. Złośliwi nawet mówią, że powinien być jeszcze współczynnik na rozkład normalny głupoty – grzmiał parlamentarzysta, z wykształcenia geodeta. Zwrócił też uwagę na objętość dotychczasowej ustawy i na to, co proponuje się obecnie (fot. powyżej). – Dzisiaj Sejm ma najniższe notowania. Dlaczego? Dlatego, że takie niezrozumiałe, niekomaptybilne, nieprzemawiające, nieproste ustawy uchwala. PiS nie będzie głosowało za tą ustawą – dodał poseł.

III czytanie zakończyło się głosowaniem nad całością ustawy. Łącznie wzięło w nim udział 418 posłów, za było 248, przeciw 164, wstrzymało się 6. Teraz uchwalona przez Sejm nowelizacja trafi do Senatu. Jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie ustosunkuje się do niej (nie zdecyduje o ewentualnych poprawkach lub o jej odrzuceniu), ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama