Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2014-06-05 | Geodezja, Mapy, Prawo

Sejm przyjął nowelizację prawa geodezyjnego

W niższej izbie parlamentu zakończyło się dziś (5 czerwca) trzecie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Posłowie przyjęli go wraz z wcześniej zaakceptowanymi poprawkami.


Ilustracja: Sejm przyjął nowelizację prawa geodezyjnego <br />
fot. Sejm.pl
fot. Sejm.pl

Na wstępie poseł Józef Racki (PSL) przypomniał, że w trakcie II czytania projektu wpłynęło 12 poprawek, 2 zostały wycofane i w związku z tym w dodatkowym sprawozdaniu Komisja Infrastruktury rozpatrzyła 10 poprawek i zarekomendowała Sejmowi przyjęcie siedmiu z nich (1, 2, 3, 6, 8, 9 i 10), a odrzucenie trzech (4, 5 i 7). Posłowie zagłosowali tak jak sugerowała Komisja, choć przy poprawkach 4, 5, 7, a także przy rozpatrywaniu wniosku mniejszości nie brakowało głosów sprzeciwu.

Przeszła więc m.in. poprawka 3 (dotyczącą art. 11 ust. 1), w której zaproponowano, aby wykonawcą prac geodezyjnych lub kartograficznych mogła być osoba legitymująca się uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii w przypadku wykonywania przez tę osobę funkcji biegłego sądowego, mierniczego górniczego lub asystenta mierniczego górniczego (głosowało 418 posłów, za było 285 posłów, przeciw 1, od głosu wstrzymało się 132).

Prawie jednogłośnie (za było 411 posłów, przeciw 4, wstrzymało się 5) przeszła też poprawka dotycząca wykreślenia z nowelizacji kontrowersyjnego art. 3, o którym tuż przed głosowaniem mówił poseł Andrzej Adamczyk (PiS): – Na 38 stronie projektu rząd postanowił wpisać zmianę Prawa budowlanego. Skutkiem będzie, że małe obiekty – budynki gospodarcze o pow. do 25 m kw. (a więc i takie o pow. 2 m kw.), oranżerie, przydomowe oczyszczalnie ścieków – będą wymagały geodezyjnego wyznaczenia na gruncie i inwentaryzacji powykonawczej. W przypadku małych obiektów to koszt rzędu 2 tys. zł. Dokąd jeszcze w rządowych projektach będziemy znajdowali tzw. wrzutki, które powodują, że z najbardziej niezamożnych obywateli wyciągane są pieniądze. Jakie były racje, że ten wrzut do ustawy został przez rząd zaakceptowany? – grzmiał poseł.

Nie przeszła natomiast m.in. poprawka do art. 12 ust. 3, w której wnioskodawcy proponowali, aby organ, który przyjął zgłoszenie prac geodezyjnych lub kartograficznych w terminie 5 dni roboczych [obecnie jest to 10 dni] uzgadniał z wykonawcą listę materiałów zasobu niezbędnych lub przydatnych do wykonania prac i udostępniał ich kopię.
Nie zaakceptowano też poprawki do art. 12 b ust. 1, w której proponowano aby organ służby geodezyjnej i kartograficznej, do którego przekazane zostały zbiory danych lub inne materiały stanowiące wyniki prac geodezyjnych lub kartograficznych niezwłocznie, najpóźniej w ciągu 5 dni roboczych weryfikował je pod względem zgodności z przepisami prawa obowiązującymi w geodezji i kartografii [proponowano dodać pogrubiony fragment].

– Niniejsza ustawa wzbudza szereg kontrowersji przede wszystkim wśród wykonawców – zwracał uwagę poseł Michał Wojtkiewicz. – Chodzi przede wszystkim o naliczanie cen w ośrodkach dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, gdzie są one obarczone wieloma współczynnikami. Złośliwi nawet mówią, że powinien być jeszcze współczynnik na rozkład normalny głupoty – grzmiał parlamentarzysta, z wykształcenia geodeta. Zwrócił też uwagę na objętość dotychczasowej ustawy i na to, co proponuje się obecnie (fot. powyżej). – Dzisiaj Sejm ma najniższe notowania. Dlaczego? Dlatego, że takie niezrozumiałe, niekomaptybilne, nieprzemawiające, nieproste ustawy uchwala. PiS nie będzie głosowało za tą ustawą – dodał poseł.

III czytanie zakończyło się głosowaniem nad całością ustawy. Łącznie wzięło w nim udział 418 posłów, za było 248, przeciw 164, wstrzymało się 6. Teraz uchwalona przez Sejm nowelizacja trafi do Senatu. Jeżeli Senat w ciągu 30 dni od dnia przekazania ustawy nie ustosunkuje się do niej (nie zdecyduje o ewentualnych poprawkach lub o jej odrzuceniu), ustawę uznaje się za uchwaloną w brzmieniu przyjętym przez Sejm.

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

geodeta ??? Po co autobusy ? Jeden wystarczy i to pod warunkiem, że z zachodniopomorskiego pojedzie na śląsk a dopiero potem do w-wy. A może trzeb zacząć rozmawiać a nie pisać idiotyczne listy i nakłaniać do dzikich zachowań ?
  
nowelizacja Wszystkim poza GUGiK nie podoba się ostatnie majstrowanie przy ustawie. A może szanowni państwo geodeci pokażemy co o tym myślimy. W naszym państwie tylko Ci mają coś do powiedzenia którzy głośno krzyczą, protestują, urządzają pikiety tylko ich się słucha a rząd i rządzący tylko z ich zdaniem się liczą. Niech istniejące organizacje geodezyjne zorganizują autobusy do Warszawy, wtedy wyjdziemy przed sejm i powiemy co o tym wszystkim myślimy, pokażą nas w telewizji i może ktoś pójdzie po rozum do głowy, przestaną na siłę wciskać buble.
  
Naprawdę.. uważacie że wasze prymitywne gierki skierowane przeciw stowarzyszeniom niepokornym wobec GUGiK odniosą skutek. Że geodeci będą widzieli tylko potencjalne "ochłapy z pańskiego stołu" jakimi miały być rzekome dodatkowe dochody z tyczeń jakiejś bliżej nieokreślonej drobnicy? Tyczenia budynków były i będą wymagane przez nadzór budowlany i to się nie zmieni. Nie dostaniecie tylko opłat na rzecz zasobu, z tego tytułu, i kolejnego pretekstu do pastwienia się nad wykonawcami przy okazji tzw. przyjmowania materiałów do ośrodka. Ja wiem że chcielibyście zmienić wykonawców w sforę wygłodniałych zleceń piesków którymi można rządzić według zasady dziel i rządź. Ocknijcie się, to jest XXI wiek, ludzie są wykształceni, jeżdżą po świecie, pracują w różnych krajach i znają z praktyki inną rzeczywistość geodezyjną niż ta która wam się śni.
    1 
 7 
No tak - to prawda Przecież usunięcia chciała wspierana przez kolegów geodetów z niektórych stowarzyszeń opozycja. To jak to wykiwała kolegów - mieli załatwić, pisali pisma, interpelacje, prośby, groźby a tu taki numer?
  
 2 
Ktoś inny musi sie skupic Wlasnie ten 3 art. wykreslono i dalej bedzie dziadostwo bez tyczenia i inwentaryzacji a my nie zarobimy wiecej niz dotad ;/
    1 
 2 
niezgodność z prawem unijnym Panowie biurokraci, spodziewajcie się skargi na Polskę w Srasburgu. Uchwalone zmiany są sprzeczne z dyrektywą usługową, która zobowiązuje państwa członkowskie do usuwania barier w wykonywaniu usług. W katalogu wyłączeń nie ma usług geodezyjnych. Nowelizacja zwiększa biurokrację ok. 3-krotnie.
    2 
 7 
Szkoda gadać. To jakiś obłęd. W jakim kierunku to wszystko zmierza? Pod pretekstem zmiany cennika wprowadzają zmiany na które ośrodki nie są przygotowane. Ida może dobra gdyby najpierw mielibyśmy odnowioną ewidencje, zasób zeskanowany z prawidłowymi metadanymi, systemy informatyczne, GESUT itp. Przecież w niektórych ośrodkach są jeszcze układy lokalne a w komputerach tylko LPIS. GGK myśli że wszystko jest cacy bo na papierze Starostowie piszą ze jest ok. (LPIS). Rzeczywistość jest inna.
    1 
 7 
Senat w Senacie już na najbliższym posiedzeniu 11 czerwca: http://www.senat.gov.pl/prace/senat/posiedzenia/tematy,278,1.html
  
 3 
senat, senata to klepnie w ekspresowym tempie, a prezydent już to podpisał, spokojnie na zakończenie roku szkolnego będzie.
    1 
 4 
5 czerwca 30 dni na senat podpisanie przez prezydenta ogłoszenie - naprawdę ktoś wierzy że 12 lipca będzie ?
    1 
 3 
art.3 usunięcie art.3 dalej pogłębi na terenach wiejskich niezgłaszanie do inwentaryzacji nie tylko budynków do 35m kw ale wszelkich urządzeń zasypnych , jak cytowana prydomowa oczyszczalnia scieków . W zwiazku z działaniami pojętymi przez Posła Adamczyka , w miescie musza inwentaryować a na wsi nie (konstytucja powinna dostać samoczynneo zapłonu). Rozprowadzanie wody , energii wc. oczyszczalni bez żadnego pomiaru na wsiach jest notoryczne . Brak budynków na mapie a tym bardziej w rejestrze ewidencji gruntów i budynków naraża Gminy na straty . Pondto przydomowa oczyszczalnia nie może być w odległosci 50 od studni inwestora bądź sąsiada. nikt nad tym nie zapanuje , a my będziemy kupowali warzywa podlane zatrutą wodą
    2 
 11 
hugo read pls ! Skup się Hugo - to zostało usunięte !
    1 
 10 
Ciekawe czy wychodki na terenach wiejskich też będzie trzeba mierzyć? Jak poniżej 1 m.kw to rozumiem że nie, a jak ktoś na wsi będzie miał większy kibelek? Nie ma to jak porządna ustawa, masakra.
    7 
 6 



zobacz też:

Nocny maraton z Prawem geodezyjnym i kartograficznym

Do 23:58 trwało wczorajsze (28 maja) posiedzenie sejmowej podkomisji analizującej nowelizację...

GGK o podwyżkach opłat w nowym Pgik

Komisja Infrastruktury przyjęła dziś (29 maja) projekt nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. W...

Pgik po II czytaniu

Dziś wieczorem (29 maja) przeprowadzono drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Oto 6 rozporządzeń do nowego Pgik

Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekty sześciu rozporządzeń wykonawczych do...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
1 listopada 1950 r. utworzono Katedrę i Zakład Kartografii na Uniwersytecie Warszawskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ryszard Koronowski (1927-1968)

Ryszard   Koronowski (1927-1968)
Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach;...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1978

1978
Major Mirosław Hermaszewski - pierwszy Polak w przestrzeni kosmicznej. W ramach programu "Interkosmos" Hermaszewski wykonał z pokładu radzieckiej stacji kosmicznej Salut zdjęcia teledetekcyjne Polski.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama