|2014-04-01|
Geodezja, Prawo
Oto 6 rozporządzeń do nowego Pgik
Na stronie Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji opublikowano projekty sześciu rozporządzeń wykonawczych do nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, która – zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego – musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca br.
Pierwszy dokument to projekt rozporządzenia MAC ws. wzoru wniosku zgłoszenia prac geodezyjnych, zgłoszenia prac kartograficznych, zawiadomienia o wykonaniu zgłoszonych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych oraz protokołu weryfikacji zbiorów danych oraz innych materiałów przekazywanych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Jak czytamy w uzasadnieniu wprowadzenia tego aktu, określone w nim wzory mają zapewnić jednolitość informacji o planowanych i wykonywanych pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz wysoką jakość i kompletność zbiorów danych i innych materiałów przekazywanych do PZGiK.
Drugi projekt MAC dotyczy sposobu i trybu uwierzytelniania przez organy Służby Geodezyjnej i Kartograficznej dokumentów opracowanych przez wykonawców prac geodezyjnych lub prac kartograficznych na potrzeby postępowań administracyjnych, sądowych lub czynności cywilno-prawnych. Akt ten reguluje wzór wniosku o uwierzytelnienie dokumentów przez organy SGiK, sposób tego uwierzytelnienia oraz procedurę składania wniosku.
Trzeci projekt rozporządzenia dotyczy powiatowych baz GESUT i krajowej bazy GESUT. Określa on: 1) szczegółowy zakres danych gromadzonych w powiatowych bazach danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu; 2) szczegółowy zakres danych gromadzonych w krajowej bazie GESUT (K-GESUT); 3) tryb i standardy aktualizacji oraz udostępniania tych dwóch baz danych. Samo rozporządzenie liczy raptem 6 stron, ale zawiera również cztery załączniki, w tym schematy GML czy wytyczne dotyczące wprowadzania obiektów do obu baz.
Jak napisano w uzasadnieniu, uregulowania techniczne tego projektu obejmują zakres przedmiotowy zawarty w rozporządzeniu z 12 lutego 2013 r. ws. bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej dotyczący powiatowej bazy GESUT, a dodatkowo rozszerzono je o kwestie dotyczące bazy K-GESUT (nieuregulowane dotychczas innym rozporządzeniem).
Gdzie w takim razie znajdą się teraz regulacje dotyczące mapy zasadniczej i bazy BDOT500? Ano, w rozporządzeniu ws. bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Jego projekt określa: 1) zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500 – 1:5000 (BDOT500); 2) organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i udostępniania tej bazy; 3) tryb i standardy techniczne tworzenia mapy zasadniczej w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000.
Podobnie jak w poprzednim projekcie, uregulowania techniczne zawarte w tym dokumencie obejmują zakres przedmiotowy zawarty w rozporządzeniu w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej. Projekt zawiera osiem załączników.
Piąty projekt MAC dotyczy wzorów wniosków o udostępnienie zbiorów danych lub innych materiałów państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, sposobu wydawania licencji oraz ich wzorów oraz wzoru Dokumentu Obliczenia Opłaty. W uzasadnieniu zaznaczono, że wprowadzenie wzorów wniosków o udostępnienie materiałów zasobu pozwoli na zgodne ze specyfiką poszczególnych części PZGiK oraz zgodnie z opisanymi w nowelizacji Pgik zasadami ustalanie opłat za materiały oraz zapewnienie jednolitości informacji przekazywanych przez wnioskodawców, co ma się przełożyć na szybsze rozpatrywanie wniosków i udostępnianie materiałów. Wzory licencji pozwolą z kolei organom prowadzącym zasób na jednolite określanie zakresu uprawnień, jakie będzie posiadał podmiot, któremu zostaną udostępnione materiały. Wzór Dokumentu Obliczenia Opłaty będzie zaś wskazywał jednoznacznie wysokość należnej za udostępniane z PZGiK materiały oraz sposób obliczenia tej opłaty. Projekt rozporządzenia określa również sposób wydawania licencji, a także formę, w jakiej może ona być wydawana.
Ostatni projekt rozporządzenia dotyczy rodzajów prac geodezyjnych i kartograficznych mających znaczenie dla obronności i bezpieczeństwa państwa oraz współdziałania Głównego Geodety Kraju z Ministrem Obrony Narodowej. Zgodnie z tym aktem pracami tymi będą: 1) projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych, grawimetrycznych, magnetycznych oraz astronomicznych, a także obliczanie i przetwarzanie wyników tych pomiarów, w związku z: a) zakładaniem podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz prowadzeniem państwowego rejestru tych osnów, b) tworzeniem, prowadzeniem i udostępnianiem baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a pkt 8 i 9 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, c) wykonywaniem standardowych opracowań kartograficznych w skalach: 1:25 000, 1:50 000, 1:100 000, 1:250 000, 1:500 000 oraz 1:1 000 000; 2) projektowanie i wykonywanie zobrazowań lotniczych oraz zobrazowań satelitarnych w związku z realizacją zadań określonych w Pgik; 3) tworzenie zbiorów danych określonych w art. 4 ust. la pkt 1, 2, 4, 6, 8, 9 i 11 Pgik.
We wszystkich wyżej wymienionych projektach zapisano, że rozporządzenia mają wejść w życie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
JK
|