|2014-05-28|
Geodezja, Prawo
I czytanie nowelizacji Pgik zakończone [aktualizacja]
Na dzisiejszym posiedzeniu Sejmu (28 maja) dokończono pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
Za wnioskiem Prawa i Sprawiedliwości o odrzucenie tego projektu w I czytaniu głosowało 146 posłów, przeciw było 238, wstrzymało się pięciu. W związku z tym ustawa została przekazana do rozpatrzenia Komisji Infrastruktury. Jej posiedzenie poświęcone Pgik zaplanowano na dziś na godzinę 12:30. Według harmonogramu bieżącego posiedzenia Sejmu drugie czytanie projektu ustawy ma się odbyć już jutro wieczorem.
Przypomnijmy, że zgodnie z zeszłorocznym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nowelizacja musi wejść w życie najpóźniej 12 lipca. Z powodu wyroku projekt ten przede wszystkim zmienia zasady kalkulacji opłat. Ostateczna cena za materiały z zasobu ma zależeć nie tylko od stawki podstawowej i ilości zamawianych materiałów, ale także od tzw. współczynników korygujących. Ważną zmianą w cenniku jest także wprowadzenie opłat za korzystanie z sieci ASG-EUPOS. Ustawa wprowadza ponadto kary pieniężne za wykorzystanie materiałów z PZGiK niezgodnie z licencją. W przypadku, gdy petent nie zgadza się z kalkulacją opłaty dokonaną przez ośrodek dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej, nowelizacja przewiduje ponadto wydanie decyzji administracyjnej.
Projekt zakłada również bezpłatne udostępnienie danych z rejestrów granic i nazw geograficznych oraz bazy danych ogólnogeograficznych, a także numerycznych modeli terenu o rozdzielczości powyżej 100 m. Nieodpłatny dostęp do wszystkich zbiorów danych PZGiK w postaci elektronicznej będzie przysługiwał na cele: edukacyjne, badań naukowych oraz prac rozwojowych realizowanych przez uczelnie i jednostki naukowe, ochrony bezpieczeństwa wewnętrznego państwa i jego porządku konstytucyjnego wykonywane przez służby specjalne.
Przy okazji poprawiania przepisów o opłatach rząd zdecydował się również zmienić zapisy Pgik dotyczące m.in.: odpowiedzialności zawodowej geodetów, prowadzenia ewidencji gruntów i budynków, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz ewidencji miejscowości ulic i adresów, uzgadniania dokumentacji projektowej (tzw. narad koordynacyjnych), kompetencji marszałków województw czy zgłaszania prac geodezyjnych.
AKTUALIZACJA W ramach Komisji Infrastruktury projektem ustawy zajmie się podkomisja nadzwyczajna w składzie: Mirosław Pluta, Teresa Świło, Marian Cycoń, Andrzej Gut-Mostowy (PO), Anna Paluch, Michał Wojtkiewicz, Jerzy Szmit (PiS), Józef Racki (PSL) oraz Leszek Aleksandrzak (SLD). Posiedzenie podkomisji rozpoczęło się o godzinie 13:15.
Do godziny 18:00 posłowie doszli do zmiany 25. – to mniej więcej połowa ustawy, ale bez uwzględnienia cennika. Posiedzienie podkomisji ma zostać wznowione o godz. 19:30.
JK
|