|2013-12-04|
Prawo
GIG: ustalmy wreszcie, kto może wykonywać prace geodezyjne
Projektowana nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego powinna jasno i wyczerpująco określać, kto może, a kto nie, wykonywać prace geodezyjne i kartograficzne – pisze w swoim stanowisku Geodezyjna Izba Gospodarcza.
GIG ma pretensje przede wszystkim do propozycji nowego brzmienia art. 11 Pgik. Zgodnie z tym przepisem prace geodezyjne będą mogły być realizowane przez: 1) przedsiębiorcę; lub 2) państwową lub samorządową jednostkę organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, zwaną dalej „jednostką organizacyjną”, jeżeli prowadzenie takiej działalności wynika z jej statutu lub zakresu działania, ustalonego przez organ, który utworzył tę jednostkę; lub 3) osobę fizyczną legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii.
Jak można przeczytać w stanowisku zarówno to, jak i obecnie obowiązujące brzmienie tego artykułu prowadzi do wielu nieprawidłowości. Odnośnie punktu pierwszego, GIG niepokoi to, prace geodezyjne będzie mógł wykonywać każdy podmiot gospodarczy, który prowadzi działalność gospodarczą w jakiejkolwiek dziedzinie, a nie wyspecjalizowane podmioty gospodarcze.
Bardziej niepokojący jest drugi punkt. Zdaniem GIG rodzi on wątpliwość, czy celem nowelizacji nie jest przyzwolenie na tworzenie państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, których przedmiotem działalności będzie świadczenie usług w zakresie geodezji i kartografii. Izba podkreśla, że państwowe podmioty powinny realizować te usługi tylko w wyjątkowych przypadkach, przede wszystkim, gdy nie jest w stanie temu sprostać sektor prywatny. Przykład całkowitego wyeliminowanie podmiotów prywatnych z prac scaleniowo-wymiennych w ocenie GIG dobitnie pokazuje, że taka praktyka nie dość, że jest nieefektywna, to pogarsza sytuację branży geodezyjnej.
Jeśli chodzi o trzeci punkt, to – jak wynika z uzasadnienia projektu – jego celem było włączenie do kręgu uprawnionych do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych biegłego sądowego, mierniczego górniczego oraz asystenta mierniczego górniczego (nieprowadzących działalności gospodarczej). W praktyce – zdaniem GIG – skutkiem regulacji będzie dopuszczenie do tego kręgu wszelkich podmiotów, i to w możliwie szerokim zakresie, które będą mogły wykonywać również zlecenia osób prywatnych.
W ocenie GIG rozwiązanie problemów wskazanych w stanowisku wymaga kompleksowej regulacji, która wskazywałaby na to, w jakich formach prawnych dopuszczalne jest wykonywanie zawodu geodety (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej) oraz na czym polega wykonywanie tego zawodu. Z uwagi na złożoność zagadnienia nie jest możliwie uwzględnienie tego w najbliższej nowelizacji Pgik. Dlatego GIG postuluje pozostawienie w niej art. 11 w dotychczasowych brzmieniu lub też zachowanie punktu trzeciego, choć w bardziej precyzyjnej formie.
Pełna treść stanowiska
JK
|