Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-12-04 | Prawo

GIG: ustalmy wreszcie, kto może wykonywać prace geodezyjne

Projektowana nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego powinna jasno i wyczerpująco określać, kto może, a kto nie, wykonywać prace geodezyjne i kartograficzne – pisze w swoim stanowisku Geodezyjna Izba Gospodarcza.


Ilustracja: GIG: ustalmy wreszcie, kto może wykonywać prace geodezyjne

GIG ma pretensje przede wszystkim do propozycji nowego brzmienia art. 11 Pgik. Zgodnie z tym przepisem prace geodezyjne będą mogły być realizowane przez:
1) przedsiębiorcę; lub
2) państwową lub samorządową jednostkę organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, zwaną dalej „jednostką organizacyjną”, jeżeli prowadzenie takiej działalności wynika z jej statutu lub zakresu działania, ustalonego przez organ, który utworzył tę jednostkę; lub
3) osobę fizyczną legitymującą się odpowiednimi uprawnieniami zawodowymi w dziedzinie geodezji i kartografii.

Jak można przeczytać w stanowisku zarówno to, jak i obecnie obowiązujące brzmienie tego artykułu prowadzi do wielu nieprawidłowości. Odnośnie punktu pierwszego, GIG niepokoi to, prace geodezyjne będzie mógł wykonywać każdy podmiot gospodarczy, który prowadzi działalność gospodarczą w jakiejkolwiek dziedzinie, a nie wyspecjalizowane podmioty gospodarcze.

Bardziej niepokojący jest drugi punkt. Zdaniem GIG rodzi on wątpliwość, czy celem nowelizacji nie jest przyzwolenie na tworzenie państwowych lub samorządowych jednostek organizacyjnych, których przedmiotem działalności będzie świadczenie usług w zakresie geodezji i kartografii. Izba podkreśla, że państwowe podmioty powinny realizować te usługi tylko w wyjątkowych przypadkach, przede wszystkim, gdy nie jest w stanie temu sprostać sektor prywatny. Przykład całkowitego wyeliminowanie podmiotów prywatnych z prac scaleniowo-wymiennych w ocenie GIG dobitnie pokazuje, że taka praktyka nie dość, że jest nieefektywna, to pogarsza sytuację branży geodezyjnej.

Jeśli chodzi o trzeci punkt, to – jak wynika z uzasadnienia projektu – jego celem było włączenie do kręgu uprawnionych do wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych biegłego sądowego, mierniczego górniczego oraz asystenta mierniczego górniczego (nieprowadzących działalności gospodarczej). W praktyce – zdaniem GIG – skutkiem regulacji będzie dopuszczenie do tego kręgu wszelkich podmiotów, i to w możliwie szerokim zakresie, które będą mogły wykonywać również zlecenia osób prywatnych.

W ocenie GIG rozwiązanie problemów wskazanych w stanowisku wymaga kompleksowej regulacji, która wskazywałaby na to, w jakich formach prawnych dopuszczalne jest wykonywanie zawodu geodety (w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, stosunku pracy, na podstawie umowy cywilnoprawnej) oraz na czym polega wykonywanie tego zawodu. Z uwagi na złożoność zagadnienia nie jest możliwie uwzględnienie tego w najbliższej nowelizacji Pgik. Dlatego GIG postuluje pozostawienie w niej art. 11 w dotychczasowych brzmieniu lub też zachowanie punktu trzeciego, choć w bardziej precyzyjnej formie.

Pełna treść stanowiska

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

niskie ceny Siedzą ćmoki-geodeci w tym sejmie, siedzą, żrą za nasze pieniądze, jeżdżą (latają samolot ami) za nasze, śpią w hotelu sejmowym za nasze, ale do roboty nie chce im się brać. A powinni już parę lat temu opracować rozporządzenie dla MAC-a dotyczące cen minimalnych w geodezji. Prawnicy mają takie już od dawna i na tych cenach minimalnych dobrze żyją. Nam też się należy...
    2 
 4 
starosta Starosta się wcale nie cieszy, gdy dostaje ofertę za 30% przewidzianej kwoty. Jest bardzo zmartwiony. A większość ofert na większe prace właśnie proponuje kwoty dużo niższe niż przewidziane przez starostów.
    5 
 1 
No właśnie. Przyzwyczailiśmy się, że art. 11 po prostu jest, ale potrafię sobie wyobrazić PGiK bez tego przepisu. Moim zdaniem, jest on od dawna zbędny.
    1 
Powiatowe Biura Geodezji?! Czy aby pewne osoby nie idą na skróty? Jakie usługi? Nowelizacja Pgik nie wporwadza nowelizacji w ustawach "samorządowych" czy o swobodzie działalności gospodarczej. Może warto sprawdzić jakie są zadania powiatu, gminy (ogólnie samorządów) i co mogą robić. Powiat czy Gmina nawet dziś może utworzyć spółkę prawa handlowego żeby świadczyć usługi w zakresie geod. i kartografii. Trochę to karkołomne, ale pewnie by się udało. Czytajmy ze zrozumieniem, proszę. Jak krytykować to z sensem. Wierzcie, że dla urzędników (np. gminnych - vide rozgraniczenia) rozszerzenie ich działalności o wykonywanie prac wcale nie jest takie dobre. To nie ma nic wspólnego z jakimkolwiek rynkiem (usług czy pracy) zatem nie będzie adekwatnie wynagradzane.
    2 
 2 
Staszku Śmieszne jest stanowisko Staszka, jeśli firmy nie wykonują umów i przekraczają terminy o 6 miesięcy, to po jednej takiej robocie zabrakło by im środków (wyliczając wysprzedaż sprzętu geodezyjnego) na odsetki. Jeśli tak się nie dzieje, to wina Starosty, który podpisał złą umowę. Zazwyczaj przyczyna jest bardzo prosta, wygrywa cena która stanowi 20% pozostałych cen, firmy przegrane składają protest i dowodzą, że cena jest poniżej kosztów a Starosta zadowolony że wyda 20% zaplanowanych kosztów wybiera najniższą cenę. Więc, Staszku gdzie leży wina?. Tu nie chodzi o to, że starostowie czy wójtowie będą wykonywać własne zadania przy pomocy powołanych jednostek, oni na podstawie proponowanych przepisów będą świadczyć usługi na wolnym rynku. Sami odpowiedzcie sobie na pytanie kto z was otrzyma zlecenie gdy obok składnicy będzie powiatowe biuro geodezji w którym będą pracowały osoby z PODGiK-u
    1 
 6 
Do Staszka A może terminy są zbyt optymistyczne lub jak kto woli nierealne.
    1 
 4 
Staszek@ to takie WBGiTR bis? A gdzie kary umowne, gdzie kary pieniężne, gdzie gwarancja? Gdyby Starosta napisał porządną umowę, a wcześniej SIWZ to ta firma przestałaby istnieć.
    2 
 5 
Starostowie mają dość, sami będą robić modernizację EGiB 8 na 10 modernizacji EGiB robionych jest przez firmy geodezyjne źle i po terminie (opóźnienia 2-6 miesięcy). To podważa zaufanie do starostów i naraża ich na problemy finansowe (przepadające dofinansowania). Firmy dalej chcą robić prace jak kiedyś dla LPIS, a to z modernizacją EGiB nie ma nic wspólnego. Niektórzy starostowie mają dość, i powołają jednostki, które wykonają poprawnie i w terminie modernizacje EGiB. Firmy poprawcie się, bo ...
    6 
 6 
@wydra dlaczego tylko na dwójkę? Wykonawcą prac ...jest osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia...
  
 1 
wykonawcy prac Wydaje się, że przepis należy zmienić. Np prace geodezyjne dotyczące rozgraniczeń i podziałów, ....... wykonują osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Wtedy ośrodek kontaktuje się z geodetę uprawnionym. Dla ośrodka nie ma znaczenia czy wykonują je w ramach stosunku pracy z przedsiębiorcą czy urzędem czy w ramach umowy cywilnej z osobą fizyczną lub prawną. Może w Kodeksie Pracy pownien być zapis dotyczący zwrotu wydatków na ośrodek. Pozostałe prace mogłyby być wykonywane albo na zasadach ogólnych świadczenia usług dla zleceniodawców zewnętrznych albo w ramach jednostki dla własnych potrzeb. Kontrahentem ośrodka dla prac zgłaszanych byłby przedstawieciel jednostki lub osoba fizyczna zgłaszajaca pracę. Ustawa PGIK nie powinna naruszać innych przepisów np. podatkowych, dot. zus, itp.
  



zobacz też:

Ile będzie geodezji w Kodeksie budowlanym?

Po blisko roku pracy ekspertów resort budownictwa opublikował tezy do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego...

Samorząd zawodowy: kto za, a kto przeciw?

Cztery organizacje zrzeszające geodetów i kartografów wystąpiły do głównego geodety kraju Kazimierza...

Organizacje geodezyjne: ograniczmy nowelizację Pgik tylko do opłat

Cztery organizacje zrzeszające geodetów i kartografów zaapelowały do głównego...

Finansowanie geodezji z odpisu podatków? Co na to resort finansów?

Stowarzyszenie Geodetów Polskich opublikowało na swojej stronie odpowiedź na...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w końcu lat 30. w Państwowej Szkole Mierniczej w Warszawie uczono także kaligrafii, rysunku odręcznego, higieny i ratownictwa?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1941
Niemiecki matematyk Konrad Zuse (1910-1995) konstruuje kalkulator Z3, składający się z 2600 elektromechanicznych przekaźników. Była to pierwsza "programowana" maszyna licząca. Kalkulator Zusego wykorzystywany był przez przemysł lotniczy III Rzeszy.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2