Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-10-14| Geodezja, Prawo

Ile będzie geodezji w Kodeksie budowlanym?

Po blisko roku pracy ekspertów resort budownictwa opublikował tezy do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego – ustawy mającej grupować przepisy dotyczące procesu inwestycyjno-budowlanego. Czy spełni ona oczekiwania geodetów?


Ile będzie geodezji w Kodeksie budowlanym?

Przypomnimy, że organizacje zrzeszające geodetów wyraziły duże zainteresowanie pracami nad tym aktem. Gdy Komisja Kodyfikująca Prawa Budowlanego rozpoczęła tworzenie tej ustawy, Geodezyjna Izba Gospodarcza przekonywała resort budownictwa, by wśród jej ekspertów znalazł się także przedstawiciel branży geodezyjnej. – Geodeta uczestniczy w całości procesu budowlanego, wykonując m.in.: mapy do celów projektowych i planistycznych, dokumentację geodezyjno-prawną do celów własnościowych, tyczenie, obsługę geodezyjną czy inwentaryzację powykonawcza – argumentowali przedstawiciele GIG.

Niestety, propozycja ta nie została uwzględniona, choć członkowie GIG oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich i Polskiej Geodezji Komercyjnej zostali zaproszeni na jedno z posiedzeń Komisji. Przedstawili wówczas swoje najważniejsze postulaty:
1) Wpisanie geodety jako uczestnika procesu budowlanego.
2) Ustalenie rodzajów, treści i formy dokumentów geodezyjnych dla każdego etapu procesu inwestycyjnego i budowlanego.
3) Zapisanie w ustawie obowiązkowych etapów obsługi geodezyjnej: przed rozpoczęciem inwestycji, w trakcie budowy oraz po zakończeniu realizacji inwestycji.
4) Ustalenie zasady, że do procesów inwestycyjnych i prac budowlanych mogą być wykorzystywane wyłącznie aktualne dane geodezyjne.
5) Przyjęcie ustawowych zapisów, jakie obiekty budowlane muszą być systematycznie monitorowane geodezyjnie i w jakim trybie oraz komu muszą być przekazywane raporty o niebezpieczeństwie wystąpienia katastrof budowlanych.
6) Sugerowano ponadto nowelizację Prawa geodezyjnego i kartograficznego, by m.in. uprosić procedury związane z rozgraniczaniem i podziałem nieruchomości.

Jak wynika z lektury tez do Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, Komisja Kodyfikująca wielu z tych propozycji nie uwzględniła. Geodeta nie jest bowiem wymieniony wśród uczestników procesu budowlanego. Trudno dopatrzyć się ponadto propozycji szczegółowych regulacji obsługi geodezyjnej budowy. Zabrakło również określenia zasad monitoringu geodezyjnego. Znalazła się za to propozycja, by w ustawie zawrzeć delegację do wydania nowego rozporządzenia, które będzie określało „rodzaje i zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie”. Warto ponadto zwrócić uwagę, że w tezach odrębny rozdział poświęcono kwestiom scalania i podziałów nieruchomości.

Uwagi do tez można przesyłać do połowy listopada br. Resort budownictwa przewiduje, że projekt Kodeksu powinien być gotowy jesienią 2015 r. – informuje portal Wnp.pl.

Tezy Kodeksu urbanistyczno-budowlanego

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS