Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-05-06| Prawo

Nowe prawo powinno ułatwić budowanie

Jeszcze w tym miesiącu Komitet Stały Rady Ministrów ma zająć się założeniami do nowelizacji Prawa budowlanego – informuje PAP. Nowe przepisy mają przede wszystkim przyspieszyć powstawanie domów jednorodzinnych.


Nowe prawo powinno ułatwić budowanie

Jak przyznaje w rozmowie z PAP wiceminister budownictwa Janusz Żbik, obecnie akt ten jest nieczytelny, a bazujące na nim orzecznictwo administracyjne jest w tych samych sprawach rozbieżne. Efekt skomplikowanych i niejasnych przepisów jest taki, że w rankingu łatwości uzyskiwania pozwolenia na budowę Banku Światowego Polska zajmuje dopiero 161. miejsce na 185 badanych państw.

Resort budownictwa chce, by nowelizacja przede wszystkim wymogła na urzędnikach efektywniejsze i szybsze działanie. Projekt zniesie w większości przypadków wymóg uzyskania pozwolenia na budowę domu jednorodzinnego. Zamiast tego trzeba będzie jedynie złożyć projekt budowlany w odpowiednim urzędzie, a ten będzie miał 30 dni na wniesienie ewentualnego sprzeciwu w tej sprawie. Jeśli tego nie zrobi, będzie można rozpocząć budowę.

Nowelizacja ma także znieść wymóg składania wielu dokumentów, np.: oświadczeń o zapewnieniu dostaw energii, wody, ciepła, gazu, odbioru ścieków, a także o warunkach przyłączenia budynku do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych itp. czy też oświadczenia zarządcy drogi o możliwości połączenia działki z drogą publiczną.

Szybsze ma być także uzyskanie pozwolenia na użytkowanie domu wielorodzinnego. Obecnie trzeba na nie czekać średnio 74 dni, a według proponowanych regulacji czas ten ma się skrócić do 2 tygodni.

Nowelizacja Prawa budowlanego ma być wstępem do opracowania Kodeksu budowlanego – ustawy, która w jednym akcie będzie regulować cały proces inwestycyjno-budowlany. Przypomnijmy, że organizacje geodezyjne chcą, by przepisy te przy okazji ułatwiły pracę geodety na budowie. Proponują m.in.:
1) Wpisanie geodety jako uczestnika procesu budowlanego.
2) Ustalenie rodzajów, treści i formy dokumentów geodezyjnych dla każdego etapu procesu inwestycyjnego i budowlanego.
3) Zapisanie w ustawie obowiązkowych etapów obsługi geodezyjnej: przed rozpoczęciem inwestycji, w trakcie budowy oraz po zakończeniu realizacji inwestycji.
4) Ustalenie zasady, że do procesów inwestycyjnych i prac budowlanych mogą być wykorzystywane wyłącznie aktualne dane geodezyjne.
5) Przyjęcie ustawowych zapisów, jakie obiekty budowlane muszą być systematycznie monitorowane geodezyjnie i w jakim trybie oraz komu muszą być przekazywane raporty o niebezpieczeństwie wystąpienia katastrof budowlanych.

Z deklaracji resortu budownictwa wynika, że projekt Kodeksu budowlanego ma być gotowy w drugiej połowie przyszłego roku, a w życie powinien wejść jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Źródło: PAP, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS