|2013-08-29|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje
Organizacje geodezyjne: ograniczmy nowelizację Pgik tylko do opłat
Cztery organizacje zrzeszające geodetów i kartografów zaapelowały do głównego geodety kraju, by w planowanej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego ograniczyć się wyłącznie do niekonstytucyjnych opłat, a pozostałe kwestie zawrzeć w nowej wersji ustawy.
Takie stanowisko podczas spotkania w Głównym Urzędzie Geodezji i Kartografii, które odbyło się 20 sierpnia, przedstawili przewodniczący: Stowarzyszenia Kartografów Polskich (Joanna Bac-Bronowicz), Stowarzyszenia Geodetów Polskich (Stanisław Cegielski), Geodezyjnej Izby Gospodarczej (Rafał Piętka) oraz Polskiej Geodezji Komercyjnej (Waldemar Klocek). GUGiK na spotkaniu reprezentowali: GGK Kazimierz Bujakowski oraz jego zastępca Jacek Jarząbek.
Przypomnijmy, że pod koniec czerwca br. Trybunał Konstytucyjny uznał regulacje Prawa geodezyjnego i kartograficznego dotyczące opłat za czynności geodezyjne za niezgodne z ustawą zasadniczą i nakazał ich korektę do 11 lipca 2014 r. GUGiK postanowił, by przy okazji poprawić także inne zapisy tej ustawy, m.in. dotyczące: terenów zamkniętych, uzgadniania dokumentacji projektowej, EGiB, odpowiedzialności zawodowej czy zgłaszania prac geodezyjnych.
19 lipca GUGiK opublikował projekt założeń nowelizacji Pgik. W toku trzytygodniowych konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych 40 instytucji zgłosiło do tych propozycji kilkaset uwag, które są teraz rozpatrywane przez Urząd (o ich treści szerzej we wrześniowym GEODECIE).
Ale to nie nowelizacja Pgik była głównym tematem spotkania organizacji z kierownictwem GUGiK. W jego trakcie rozmawiano bowiem o planowanych konferencjach dotyczących kształcenia geodetów i kartografów oraz samorządu zawodowego.
Zdecydowano, że „II Forum nt. kształcenia i doskonalenia zawodowego geodetów i kartografów” odbędzie się 17 października br. w Warszawie w godzinach 10:00-17:00. Z kolei Rada Geodezyjnej Izby Gospodarczej zrezygnowała na razie z konferencji nt. samorządu zawodowego geodetów i kartografów z powodu zbyt krótkiego terminu na jej organizację (zaplanowano ją na 21-22 października br.). Uznano, że spotkanie takie wymaga gruntownego przygotowania, z opracowaniem projektu ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne włącznie. Wszyscy uczestnicy spotkania poparli propozycję GIG – czytamy w relacji na stronie PGK.
Źródło: PGK, JK
|