Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-09-16 | Geodezja, Instytucje

Samorząd zawodowy: kto za, a kto przeciw?

Cztery organizacje zrzeszające geodetów i kartografów wystąpiły do głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego o powołanie i objęcie patronatem zespołu roboczego, który zajmie się opracowaniem koncepcji samorządu zawodowego.


Ilustracja: Samorząd zawodowy: kto za, a kto przeciw?

Są to: Geodezyjna Izba Gospodarcza, Polska Geodezja Komercyjna, Stowarzyszenie Kartografów Polskich oraz Polskie Towarzystwo Geodezyjne. Jak piszą w liście do GGK, „kwestia powołania samorządu zawodowego geodetów i kartografów jest jedną z najczęściej omawianych obecnie spraw w kontekście oczekiwań środowiska na zmiany systemowe. (…). Zgadzamy się z Pana zdaniem, że obecnie brak jest jednolitej, uznawanej przez całą branżę, koncepcji powołania i funkcjonowania samorządu. Zgadzamy się również, że zagadnienie to wymaga szczegółowego opracowania w szerokim gronie”.

Zadanie to ma realizować właśnie zespół funkcjonujący pod patronatem GGK. Ma on opracować koncepcję samorządu, która będzie podstawą do wszczęcia prac legislacyjnych. GIG, PGK, SKP i PTG dają Kazimierzowi Bujakowskiemu wolną rękę zarówno w kwestii składu takiego zespołu, jak i formuły jego funkcjonowania.

Z inicjatywy wyłamało się jednak Stowarzyszenie Geodetów Polskich. Jak w liście do Geodezyjnej Izby Gospodarczej uzasadnia tę decyzję prezes SGP Stanisław Cegielski, kierowana przez niego organizacja „nie podziela formy i po części treści tego pisma”. Z jednej strony podkreśla, że samorząd nie rozwiąże problemów branży, bo te są spowodowane brakiem pieniędzy na inwestycje oraz dużą liczbą geodetów, a nie brakiem samorządu. Z drugiej strony zaznacza, że Stowarzyszenie chce włączyć się w dyskusję nad powołaniem samorządu. Jedna z uchwał czerwcowego Zjazdu SGP zobowiązała jednak zarząd tej organizacji, by dążyć do koncepcji samorządu działającego w ramach SGP. Tak więc podpisanie się pod listem czterech organizacji stałoby w sprzeczności z tą uchwałą. „Pismo będzie akceptowane po zmianie jego formy i treści” – kończy swój list Stanisław Cegielski.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Posądzanie mnie o pesymizm jest nieuzasadnione Pani architekt - ja wszystko rozumiem wywłaszczanie z pracy oraz jak to architekci nie są zależni od urzędów. Proszę Pani właśnie oddaję projekt mojego domu do wydania pozwolenia na budowę, przeszedłem ZUD i jakoś mi się nie składa to z tym co Pani pisze, bo z jakiegoś powodu dwa razy mój projektant dostał projekt do poprawki (bo się tytuł nie zgadzał!!!). Jak się klepie domki z internetu to nie ma miejsca na wtrącanie się do spraw technicznych projektu. Jak idzie rozwiązanie nietypowe to architekt musi UDOWODNIĆ, że się nie zawali, a czy urząd uwierzy? Problem leży w też tutaj, że taka pani architekt to ma w d.. jakiegoś Maliniaka w gumofilcach. Tyle że to wszystko nie zależy od istnienia Izby/samorządu, tylko od prawa i podejścia innych branż. Trzeba zmieniać prawo, a nie powoływać kolejne izby. Prawo gwarantuje Nam -geodetom rolę podrzędną, podwykonawców. 1000 zł rocznie to nie majątek i większość z nas to przełknie. Mnie teraz 5-6set samo ubezpieczenie kosztuje.
    1 
 1 
Izby architektów gwarantują autonomie projektantów. Jestem architektem. Jeszcze pół roku do egzaminu w Izbie Architektów. Z tego, co wiem to w Izbach jest 10 tys. architektów i inż. budownictwa około 62 tys. Mój szef w śląskiej izbie płaci składkę 70 zł/mc i OC 156 zł/rok. Dla projektanta nie są to znaczące opłaty. Jestem wychowana w rodzinie geodetów. Rodzice i siostra z mężem to geodeci. Ja wybrałam architekturę, ale znam bardzo dobrze sytuację, jaka jest w geodezji. Pracowałam przy pomiarach i mapach do projektowania. Do tego, jak jest u nas to geodeci nie mogą się nawet równać. Wasze uprawnienia to czysta fikcja. Geodeci to nie jest wolny zawód. Wy jesteście we wszystkim zależni od urzędów. Musicie robić wszystko, co sobie urzędnik wymyśli, bo inaczej nie sprzedacie swoich projektów, i tu was mają. U nas projekt podpisuje projektant, bo jest jego własnością a wy swoje projekty musicie oddać urzędowi. U nas urzędnik nie może się wtrącać do spraw technicznych projektu. A u was urzędnik może wszystko. Dajecie się wykorzystywać.
    1 
 4 
Istota samorządu. 1. Cel działania samorządu, takiego samorządu o którym chcą dyskutować autorzy listu do GGK, jest zdefiniowany w Konstytucji i nie podlega dyskusji. 2. Na tym forum nie ma po prostu miejsca by szerzej o tym pisać. Osobom naprawdę zainteresowanym polecam art. 8 ustawy o samorządzie architektów, inż. budownictwa i urbanistów. I całą ustawę. Nasza musiałaby być w ogólnych zarysach podobna. 3. Samorząd jest formą organizacji społeczeństwa. Według Konstytucji i według wielu osób, między innymi inicjatorów omawianych działań, jest lepszą formą zarządzania od administracji państwowej dla niektórych grup ludności. Uważamy że my, geodeci, jesteśmy w stanie lepiej organizować pewne sprawy niż administracja. Lepiej w kontekście społecznym. Natomiast może być różnie w kontekście jednostkowym. Ja jestem za tworzeniem takich warunków w których dobrym geodetom będzie lepiej a złych będzie się eliminować z naszego grona. Obecnie jest moim zdaniem odwrotnie i wiem że nie będzie łatwo to zmienić.
  
 3 
do 30 plus VAT Po co próbować? po co coś zmieniać? po co się starać? żyć? czy tylko egzystować/trwać i mówić sobie że już nic nie będzie lepiej? Z takim podejściem to naprawdę nic tylko się wieszać. Chyba każdy zdaje sobie sprawę,że pojęcie "samorządu zawodowego geodetów" to nie magiczne zaklęcie, które sprawi, że wszystkie nasze bolączki znikną. Wręcz przeciwnie. Może być jeszcze gorzej. Nie próbując jednak nie dowiemy się jak to będzie. Radziłbym dla Ciebie i Tobie podobnych więcej wiary i chęci do zmian być może na lepsze. Oby...
    1 
 5 
Zaraz, zaraz, stop, chwileczkę... Przedmiotowa inicjatywa 4 organizacji zawodowych działających w dziedzinie geodezji i kartografii w żaden sposób nie przesądza, czy samorząd zawodowy powstanie, czy też nie powstanie. Inicjatywa ta ma na celu rozpoczęcie poważnych rozmów na ten temat w szerokim gronie zainteresowanych podmiotów. Po to wnioskowalismy o powołanie zespołu roboczego i objęcie jego prac patronatem przez GGK, aby prace tego zespołu odzwierciedlały opinie środowiska, a jednocześnie dawały szanse na realizację dokonanych na tym forum ustaleń. Tylko tyle, i aż tyle. Spokojnie i bez nerwów. Poczekajmy na rezultaty prac tego zespołu. Sprawa jest, więc należy się nad nią pochylić.
  
 3 
Argument o wróżkach i jasnowidzach mówi wszystko - powołajmy coś co nie bardzo wiadomo co miałoby robić i co na pewno będzie potrzebne. Czemu ? Bo będzie potrzebne, bo ja tak mówię.
    3 
 2 
Co samorząd zmieni w moim życiu? Wróżki i Jasnowidze? - 800 706 836.
  
 2 
Co samorząd zmieni w moim życiu? I prosiłbym bez haseł wyborczych, tylko tak normalnie po inżyniersku. 1. Czy powołanie samorządu zmniejszy kolejkę w ośrodku? 2. czy powołanie samorządu spowoduje, że nagle zaczniemy mieć lepsze prawo? 3. czy powołanie samorządu spowoduje podniesienie cen za moje usługi? ad 1. Samorząd będzie miał wpływ na urzędnika? samorząd projektantów i architektów nie ma. ad 2. Budowlańcy mają samorząd, a prawo obowiązuje ich te same co Nas. ad 3. Wszyscy oni mają składki, ale nie słyszałem żeby im się ceny od tego podnosiły, bo im podaż i popyt zapędy regulują. Więc mam niestety obawę, że z Naszym samorządem będzie tak samo. To po co mi samorząd?
    4 
 2 
Szanowni Dyskutanci... Po pierwsze samorząd zawodowy - co do zasady - pochodzi z wyborów dononywanych przez członków tego samorządu, a w żadnym przyadku nie jest "nadawany" przez kogokolwiek "z góry", albo przywożony "w teczce". Powołanie samorządu zawodowego nie przesądza zatm w jakikolwiek sposób, kto będzie zasiadałwe władzach tej organizacji. Po drugie samorząd zawodowy to organizacja powoływana w drodze ustawy. W tej sytuacji "opracowanie koncepcji rozszerzenia kompetencji Stowarzyszenia o pełnienie funkcji samorządu zawodowego" jest wewnętrzną sprawą tego Stowarzyszenia i w żadnym razie nie jest jakąkolwiek poważną alternatywą dla podniesionego problemu. Jeżeli w szczególności SGP ma takie życzenie, to nich sobie wpisze te kompetencje do swojego Statutu. Inne Stowarzyszenia mogą sobie np. wpisać, że "rozszerzą swoje kompetencje o pełnienie funkcji GUGiK". Rozmawiajmy poważnie...
  
 4 
to już wiem czym się będzie zajmował ten samorząd patrząc po tych wszystkich wpisach - walką o władzę i kasę i o to kto jest wąniejszy. Cieńko to widzę.
    3 
 1 
SGP=SZGUiK? Słowa prezesa nie pochodzą z listu tu podlinkowanego, one padły przy innej okazji, ale publicznie. Nie wyjaśniałem tego wcześniej z powodu ograniczenia znakowego. Natomiast co dotyczy "kolan" to drogi Kolego @30 plus VAT nie jest to wcale ale to wcale demagogia. Bardzo często bywam w ośrodkach i widzę jak są "załatwiani" geodeci, jak ludzie drugiej kategorii. Zwykły petent jest obsługiwany dużo lepiej niż my, geodeci. Nas obowiązują inne godziny urzędowania, nas obowiązują "dni wewnętrzne" itd. Więc uprzejmie proszę przestać mi tu mówić o demagogi. I jeszcze jedno - proszę w takim razie wyjaśnić co należy rozumieć przez "rozszerzenie kompetencji Stowarzyszenia o pełnienie funkcji samorządu"? Czy to nie jest próba wejścia "w buty" przynależne wyłącznie samorządom zawodowym? Czy można to jakoś inaczej tłumaczyć, jak "apetytem" na uprawnienia Samorządu? Pyta Kolega "jak to będzie wyglądało", a jak w ogromnym skrócie to robię, to odpowiedzią jest, że to dywagacje. To o co chodzi?
    1 
 2 
wprowadzanie w błąd? Czytam ten artykuł i się zastanawiam: gdzie jest tam napisane, że "SGP obecnie zastępuje samorząd"? Czytałem też uchwały zjazdu sgp i tam jest napisane "opracowania koncepcji rozszerzenia kompetencji Stowarzyszenia o pełnienie funkcji samorządu zawodowego" a nie zrobić osobny "samorząd działający w ramach SGP". Za to przychylam się do wniosku flea: Powiedzcie cokolwiek jak to będzie wyglądało. Jakie funkcje pełni Samorząd to wiadomo i bez tych dywagacji tutaj. Wolałbym informację zamiast haseł o "podnoszeniu się z kolan", bo to jest populizm.
    2 
 1 
ŚWIADOME WPROWADZANIE W BŁĄD Tak postępują ci, którzy porównują Samorząd Zawodowy do stowarzyszeń, choćby tak zacnych jak SGP. Dlatego nie można poważnie traktować słów prezesa Cegielskiego (a wcześniej Ciska) że SGP już obecnie zastępuje Samorząd. Samorządy zawodów zaufania publicznego powstają z mocy art. 17 ust. 1 Konstytucji, a nie na podstawie ustawy o stowarzyszeniach. Samorządy nie zajmują się organizowaniem wycieczek krajoznawczych, spotkań towarzyskich, konkursów, nie organizują klubów seniora, studenckich itp. Stowarzyszenia z kolei nie mają prawa skarżyć do TK stanowionego prawa niezgodne z konstytucją, nie mogą sprawować nadzoru nad wykonywaniem zawodu, przyznawać prawa do jego wykonywania, stanowić pieczy nad zawodem. Samorząd jest po to, by uwolnić nasz zawód od kontroli sprawowanej przez administrację publiczną. A tym samym, przywrócenie administracji jej przynależnego miejsca, służebnego wobec obywateli, w tym przede wszystkim wobec geodetów uprawnionych. Tylko samorząd pomorze Nam, wstać z kolan.
    2 
 4 
a gdzie gdzie mogę znaleźć podstawowe informację o tym np: jakie 3 podstawowe cele stawia sobie Samorząd? Chodzi mi o to, że nie bardzo wiem za, lub przeciwko czemu mam być. Potrzebuję więcej danych:) Chciałbym mieć przynajmniej jakiś zarys. Teoretycznie pomysł jest bardzo dobry i ma same plusy i może dać zaczątek zmianom. Czy tylko mentalność pozwoli nam się dogadać?:)
    1 
 2 
samorząd Wyobrażam sobie samorząd geodetów, bez "państwowych" inspektorów w ośrodkachc kontrolulących operaty, bez wingików oskarżających geodetów, bez kar nakładanych przez GGK. Władze takiego samorządu mogłyby mieć udział przy szkoleniu nowego pokolenia geodetów uprawnionych, rozpatrywać zastrzeżenia niezadowolonych klientów, występować w charakterze wnioskodawców, oskarżycieli lub obrońców w procesie o pozbawienie uprawnień zawodowych. Ale jeżeli przynalezność byłaby obowiązkowa, to poszczególni członkowie powinni mieć zapewnione ustawowo prawo do obrony swoich indywidualnych interesów np. przed złymi praktykami szefów samorządu.
    2 
 2 
Obawy i brak wiedzy... rozumiem i jedno, i drugie. Doświadczenie uczy rezerwy a i nikt z nas nie jest alfą i omegą. Tylko czy z tego powodu geodezja ma stanowić skansen wśród innych branż które nadążają za zmianami w kraju. Czy lekarzom, adwokatom, architektom samorząd bardziej szkodzi, czy pomaga? Niech każdy sam sobie odpowie. A do Pana Zmęczonego, wiem że samorząd nie stanowi prawa, ale ma wpływ na jego stanowienie, na pewno większy niż stowarzyszenia które nie mają żadnej formalnej legitymizacji środowiska. Natomiast, z mojej wiedzy, status zawodu zaufania publicznego wynika z charakteru zawodu a nie z jest ustalanego w sposób formalny i uznaniowy. Czy to nam się podoba czy nie to nie działamy w próżni. Społeczeństwo jest zbiorowiskiem konkurujących ze sobą grup ludzi. Pytanie czy bardziej naiwnym jest w tej sytuacji, liczyć na umiejętność solidarnego działania geodetów w ramach jednej organizacji, czy na przychylne działania polityków w stosunku do branży która broni się przed taka reprezentacją?
    1 
 5 
Panie Radosławie jak już ten zawód będzie zawodem zaufania publicznego to w drodze USTAWY samorząd można będzie tworzyć. Samorząd nie jest od uchwalania prawa tylko od egzekwowania min. zapisów prawa od członków. Zacznijmy od jakości prac które reprezentują podmioty które ten niby samorząd chcą tworzyć - kto z niektórymi z firm zrzeszonymi w organizacjach pracował ten wie jak z tym jest. Jeśli tak ma działać ten samorząd to oprócz kasy nic innego nie jest przyczynkiem do jego powstania. Władza zrobi to co będzie chciała i nic jej w tym ani ten samorząd, ani nikt inny nie przeszkodzi. Koszt utrzymania panów prezesów w postaci składek będzie nieproporcjonalnie wysoki do korzyści jakie miałyby być, a jakich nikt nie przedstawił. Słyszę samorząd to samorząd tamto - jakie korzyści z tego tworu mają być - niech członkowie tych organizacji jasno to określa na piśmie i się pod tym podpiszą. Wtedy można mysleć czy jest sens.
    6 
 3 
boje się tylko że powstanie samorząd z przewodniczącym, zastępcą, skarbnikiem itd itp i ktoś na tym zarobi a i tak dowiemy się, ze oni chcą ale nic się nie da. Trudno uwierzyć w dobre intencje po tylu latach obłudy. Przyznam, że nie mam czasu czytać wszystkiego co jest na temat samorządu, ale może gdyby najpierw określić naprawdę w miarę szczegółowo jak ma wyglądać? Kto ma robić, co ma robić, w jaki sposób, w jakiej kolejności, co jest dobre, a co należy zmienić, kto bierze na siebie odpowiedzialność itd. I maksymalna transparentność. Nie godzę się na tworzenie tworu, który potem urzeczywistni się jako niezgrabny moloch. Czas nagli. Pozdrawiam
    1 
 5 
samorząd jak nie ma demokracji bez samorządu, tak niema demokracji w geodezji bez samorządu geodezyjnego. Koniec, kropka.
    2 
 7 
Samorząd zawodowy ... to nie jest kolejna organizacja, z rodzaju tych, które już są. Samorząd to konstytucyjna możliwość decydowania o niektórych sprawach zawodu przez przedstawicieli tego zawodu. Oczywiście samorząd nigdy nie będzie cudotwórcą i manny z nieba nam nie da. Ale pozwala środowiskom które są do tego zdolne na realną reprezentację na poziomie uchwalanie i wykonywania prawa. I tylko od środowiska zależy czy szansa ta będzie wykorzystana. Ja wiem, że jest duże grono osób które postrzegają samorząd jako zagrożenie. Bo być może trzeba będzie się wreszcie przed kimś tłumaczyć z rzeczy które obecnie uchodzą płazem, z degradacji zawodu, jakości prac, systemu szkolenia i egzaminowania czy niszczenia potencjału w imię doraźnych korzyści. Niektórzy pewnie boją się go jako nowości, z którymi mamy ostatnio prawie wyłącznie negatywne doświadczenia, to też rozumiem. Ale jakie mamy wyjście, być ciągle tylko potulnym petentem w gabinetach władzy?
    2 
 11 
ilość Puki co ilość organizacji nie przekłada się na jakość. Po co kolejna i co z obecnymi? Ryba psuje się od głowy. Prawo zmusza do kombinatorstwa jednych i umożliwia nieróbstwo drugich. Ale kto miałbym zmienić i przede wszystkim uprosić prawo? Komuś na tym zależy? Trochę chyba nie da się nic zrobić i trzeba czekać na agonię, albo przywódcę (lidera, gospodarza). Tym czasem, byle do pierwszego!
    6 
 2 
po co i dlaczego Dlaczego wątek jest podbijany na pusto, bez możliwości wglądu w poprzednie komentarze, które mogą dać pogląd na szerszy krąg opiniujących?
  
Warto zauważyć, że zwolennikiem powstania samorządu zawodowego jest nie kto inny jak Pan Kazimierz Bujakowski - Główny Geodeta Kraju.Dał temu wyraz chociażby na spotkaniu z przedstawicielami PTG, jakie miało miejsce w sierpniu br. Zapowiedź utworzenia samorządu jest ponadto zawarta w obecnie obowiązujacej ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne, gdzie niektóre kompetencje GGK są przewidziane jedynie "do czasu powołania samorzadu". Nie jest to zatem tak, że koncepcja ta jest wyłacznym "pomysłem" kilku organizacji zawodowych. Zauważyć także należy, że podniesienie tego tematu w takiej formule daje realną szansę na wyeliminowanie z obwiązujących przepisów niekonstytucyjnych rozwiązań. Myślę, że to nobilituje te organizacje, a nie je dyskredytuje. Taka dyskusja winna była byc podjęta bowiem już dawno temu. Od 1997r., czyli od uchwalenia Konstytucji RP, mamy bowiem do czynienia z "trwałą prowizorką", niezgodną z ustawą zasadniczą. Najwyższy czas to zmienić.
    2 
 6 
no i super teraz oprócz administracyjnych barier będziemy płacić jak budowlańcy obowiązkowe składki na samorząd zawodowy i bez tej wpłaty roboty na rynku nie zrobisz, a same uprawnienia będą nic nie warte. I o samorząd występują stowarzyszenia do których należy może z 1% geodetów. Na pewno polepszy to sytuację geodetów na rynku,konkretnie niektórych we władzach tych samorządów.
    9 
 8 
... Nasz zawód, w chwili obecnej, jest zamknięty w administracyjnych "okowach". To administracja decyduje, czy nasza praca zostanie przyjęta do zasobu, to administracja decyduje w jaki sposób wykonać pracę ( w każdym powiecie inaczej), to administracja decyduje czy ukarać geodetę- oczywiście na wniosek tejże administracji, który może być składać całkiem uznaniowo.... Najwyższa pora uwolnić nasz zawód z " oków" administracji....
    5 
 11 
Władza musi w końcu zrozumieć, że organ administracji publicznej nie jest powołan do sprawowania pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu. I za przeproszeniem "polityka tego rządu", albo jakiegokolwiek innego, nie może łamać podstawowych praw i wolnosci gwarantowanych obywatelom przez Konstytucję. Sprawa jest prosta i oczywista.
    7 
 9 
ucieczka do przodu - cztery organizacje już nie chcą dyskutować czy samorząd ma być tylko jak ma wyglądać ? Nie wiem na jakim świecie żyją panie i panowie prezesi ale polityka tego rządu idzie w kierunku liberalizacji dostępu do zawodów a nie zamykaniu ich w korporacyjnych okowach.
    9 
 10 



zobacz też:

Ankietowani chcą samorządu zawodowego

W zakończonej wczoraj ankiecie, w której na Geoforum.pl zbieraliśmy opinie na temat samorządu zawodowego, aż...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Mobilne skanowanie na Motławie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
nazwa galaktyka pochodzi od greckiego słowa gala, czyli „mleko”?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1840
Anglik Thomas Fowler (1777-1843) skonstruował kalkulator zbudowany z drewna.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2