Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2013-11-22| GIS, Imprezy

Pasjonaci GIS-u świętowali w Bytomiu

W trakcie zorganizowanych przez Wydział Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu obchodów GIS Day, poruszona została tematyka, która z jednej strony miała zachęcać do koncepcyjnego myślenia o systemach zarządzania inteligentnym miastem z wykorzystaniem informacji przestrzennej, z drugiej zaś ukazywać realne możliwości integracji informacji i usług.


Pasjonaci GIS-u świętowali w Bytomiu
Przed oficjalnym otwarciem konferencji, która odbyła się 20 listopada br., miało miejsce spotkanie przedstawicieli władz samorządowych z ekspertami z zakresu oprogramowania służącego do analizy zjawisk związanych z szeroko pojętą gospodarką przestrzenną. Podczas rozmów poruszono tematy związane z rolą samorządu w budowie infrastruktury informacji przestrzennej (IIP), ale i wykorzystaniem jej do tworzenia narzędzi wspomagających zarządzanie przestrzenią miasta. Zwrócono uwagę na wykorzystanie wskaźników będących wynikiem analiz przestrzennych do aktualizacji strategii miasta. Wskazano na konieczność zapewnienia środków finansowych na utrzymanie i rozbudowę IIP. Przedmiotem dyskusji był również pomysł stworzenia na poziomie powiatu ośrodka analiz przestrzennych realizującego zadania w zakresie IIP dla wszystkich jednostek miejskich i spółek gminnych. Spotkanie zakończone zostało wręczeniem prezydentowi Bytomia Damianowi Bartyli dyplomu za 20-letnią współpracę miasta z firmą Esri.

Prezydent rozpoczął GIS Day, witając wszystkich gości i dziękując sponsorom za pomoc w organizacji. W trakcie konferencji zaprezentowano czternaście referatów o szerokim spektrum. Podczas pierwszej sesji była poruszana tematyka wykorzystania narzędzi GIS do budowy inteligentnych miast. Swoje rozwiązania zaprezentowały firmy: Intergraph Polska, Instytut Systemów Przestrzennych i Katastralnych, Suntech, Proximus, P.A. NOVA i Esri Polska. Paweł Pręcikowski – kierownik ds. kluczowych klientów w firmie Intergraph Polska – przedstawił m.in. narzędzia do budowy inteligentnych systemów zarządzania i kontrolowania punktami strategicznymi miasta. Piotr Paluch, kierownik ds. rozwoju biznesu w firmie P.A. NOVA, pokazał zastosowanie oprogramowania Autodesk InfraWorks 2014 do budowy trójwymiarowego modelu terenu i do analiz koncepcji projektowych zagospodarowania przestrzeni.

Rozpoczynając drugą sesję Piotr Wyroślak z firmy SHH przedstawił rozwiązania Business Intelligence w świetle tzw. analityki biznesowej. Następnie Prezes firmy Systherm Info Zbigniew Figas przedstawił zalety oprogramowania Geo-Info oraz zapewnił swoich klientów o gotowości do dostosowania swojego produktu do obowiązującego prawa. O swoich doświadczeniach dotyczących wykorzystania narzędzi Esri opowiedział Wojciech Kowalski, zastępca naczelnika Wydziału Geodezji w Urzędzie Miejskim w Zabrzu. Druga sesja została zakończona wystąpieniem Jana Schnercha, dyrektora Łódzkiego Ośrodka Geodezji (ŁOG), który przedstawił, jak Łódzki System Informacji Przestrzennej wspomaga proces zarządzania miastem.

Trzecia sesja obejmowała tematy związane z edukacją i finansowaniem. Violetta Sokoła-Szewioła – profesor Politechniki Śląskiej – przedstawiła wyniki analiz obecnego stanu kształcenia na kierunku geodezja i kartografia na przykładzie kilku wybranych polskich uczelni. Ukazane zostały również problemy i próby rozwiązań mające na celu poprawę obecnie istniejącej sytuacji związanej z zatrudnieniem absolwentów. Na zakończenie konferencji wystąpił Adam Dobiński, pracownik Wydziału Geodezji Urzędu Miejskiego w Bytomiu, jednocześnie reprezentujący firmę „Geoint” Usługi Konsulting. Wskazał kierunki i metody pozyskiwania dofinansowania z UE, jak również priorytety, jakimi powinny kierować się władze jednostek samorządowych budujących i rozwijających zasoby przestrzenne.



Po sesjach merytorycznych organizatorzy przygotowali coś dla ciała i ducha – poza smacznym poczęstunkiem można było poczuć pozytywne wibracje płynące z muzycznych zakątków świata, którymi obdarzyła zaproszonych gości profesjonalna orkiestra rozrywkowa Big Silesian Band pod batutą Joachima Krzyka.

Konferencję można uznać za sukces organizacyjny i merytoryczny. Wzięło w niej udział blisko 120 uczestników, reprezentujących przedsiębiorstwa, samorządy, jednostki badawczo- rozwojowe i uczelnie państwowe. Zrealizowane zostały wszystkie założenia konferencji, a całe wydarzenie przebiegało zgodnie z przyjętym harmonogramem.

W tym miejscu należy szczególnie podkreślić, iż konferencja GIS Day nie odbyłaby się bez przychylności władz miasta, pomocy Hotelu Prime Bytom, w którego sali konferencyjnej miała miejsce, oraz wsparcia finansowego Śląskiego Centrum Społeczeństwa Informacyjnego z Katowic, P.A. NOVA z Gliwic, Śląskiego Związku Gmin i Powiatów z Katowic, Systherm Info z Poznania oraz Suntech z Warszawy.

W tym roku konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: ministra administracji i cyfryzacji, członka zarządu województwa śląskiego, wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, Związku Miast Polskich oraz firmy Esri Polska. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.


Wojciech Jeszka


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama