wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-22| GIS, Imprezy

O człowieku i środowisku na GIS Day w stolicy

W tym roku po raz drugi uczelnie warszawskie razem obchodziły światowy dzień systemów informacji geograficznej. Do wspólnego przedsięwzięcia Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu Warszawskiego, które zdobyły już doświadczenie w ubiegłym roku, dołączyła w roli gospodarza Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.


O człowieku i środowisku na GIS Day w stolicy
Wczoraj (21 listopada) prawie ośmiuset pasjonatów GIS-u zgromadzonych w Centrum Wodnym Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW miało okazję wysłuchać 22 prezentacji ujętych w 3 bloki tematyczne: Człowiek, Środowisko oraz Technologia. Blok „Człowiek” otworzyło wystąpienie prof. PW Roberta Olszewskiego, w którym prelegent przewidywał rychłe nadejście czasu infrastruktury wiedzy przestrzennej. Jego zdaniem już niedługo ułatwiony zostanie dostęp nie tylko do danych, ale także otrzymywanych na ich podstawie informacji i analiz, co przyczyni się ostatecznie do budowy społeczeństwa geoinformacyjnego.

Możliwości wykorzystania systemów informacji geograficznej w ochronie dziedzictwa kulturowego oraz gromadzenie i porządkowanie danych dotyczących zabytkowych obiektów były tematem wystąpień przedstawicieli Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz pracowników Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Pozostałe prezentacje w bloku dotyczyły znaczenia regionalnych węzłów infrastruktury informacji przestrzennej oraz Portalu Geostatystycznego zawierającego kartograficzną reprezentację wyników Powszechnego Spisu Rolnego i mającego być uzupełnionym o dane Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań.

W kolejnym bloku – „Środowisko” – dr Rafał Pudełko z Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach przedstawił zalety zastosowania dronów w badaniach rolno-środowiskowych, natomiast dr Krzysztof Stereńczak z Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazywał na walory zdjęć lotniczych i satelitarnych oraz lotniczego i naziemnego skaningu laserowego w pomiarach środowiska leśnego.

O zaletach gromadzenia, udostępniania i dalszego przetwarzania danych opowiadali Piotr Dobrzyński z Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (dane gromadzone w Centralnym Rejestrze Form Ochrony Przyrody) oraz dr Andrzej Talarczyk z Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej (dane w Banku Danych o Lasach w Polsce). W kolejnych prezentacjach przedstawiono również zastosowania GIS-u w kartografii geologiczno-inżynierskiej oraz budowie struktury modelu hydrologicznego.

W bloku „Technika” zaprezentowane zostały najnowsze trendy w dziedzinie systemów informacji geograficznej. O geoportalach opowiadali Piotr Krok z Intergraph Polska, który przedstawił m.in. przykłady serwisów z danymi zmiennymi w czasie czy danymi 3D (geoportal Opola) oraz Michał Mackiewicz z GIS Support prezentujący inne niż OCG standardy przetwarzania danych i ich udostępniania m.in. GeoJSON służący do wymiany danych przestrzennych.

Tematem wystąpień prof. PW Zdzisława Kurczyńskiego oraz Mateusza Maślanki z ProGea Consulting był projekt ISOK (informatyczny system osłony kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami). Pierwszy z prelegentów omówił pokrótce istotę ISOK-u oraz powstałe w jego wyniku produkty dostępne w państwowym zasobie geodezyjnym, drugi natomiast skupił się na wykorzystaniu danych z projektu w zarządzaniu przestrzenią miejską.

W bloku „Technika” swoje prezentacje mieli ponadto przedstawiciele firm: Tech Data Polska (oprogramowanie Autodesk InfraWorks), Esri Polska (oprogramowanie ArcGIS), Neptis (mobilny system Yanosik), MGGP Aero (wielosensorowe technologie pomiarowe), ILF Consulting Engineers (projektowanie rurociągów przesyłowych).W trakcie przerw dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy: naziemnego skaningu laserowego (Instytut Badawczy Leśnictwa) oraz bezzałogowego systemu latającego (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego). Po początkowych trudnościach ze sterownością wewnątrz gmachu (brak sygnału GPS) uczestnicy pokazu mogli obejrzeć kilkuminutowy lot drona przed budynkiem Centrum Wodnego oraz film zarejestrowany w trakcie wcześniejszego przelotu. Na uczestników imprezy czekały również stoiska firm i instytucji takich jak: Esri Polska, Integraph Polska, ProGea Consulting, Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Oprócz możliwości wysłuchania licznych prezentacji w sesji referatowej, uczestnicy warszawskiego GIS Day mogli wziąć udział w bloku warsztatowym. Organizatorzy przewidzieli szkolenia m.in. z oprogramowania ArcGIS (Esri Polska), GeoMedia i GeoMelio (Intergraph Polska) oraz Quantum GIS (GIS Support).

Organizatorami tegorocznej edycji wydarzenia byli: Studenckie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej oraz Studenckie Koło Naukowe GISowcy z SGGW w Warszawie, Koło Naukowe Geoinformatyki i Teledetekcji UW, a także Stowarzyszenie Studentów Wydziału Geodezji i Kartografii PW GEOIDA wraz z Kołem Naukowym Gospodarki Przestrzennej PW.

Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl.

Konferencja objęta została honorowymi patronatami m.in. minister edukacji narodowej Krystyny Szumilas, ministra administracji i cyfryzacji Michała Boniego, wojewody mazowieckiego Jacka Kozłowskiego, marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika, głównego geodety kraju Kazimierza Bujakowskiego, rektora SGGW prof. Alojzego Szymańskiego, rektora UW prof. Marcina Pałysa oraz rektora PW prof. Jana Szmidta.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. Mnie osobiście nie powaliło. Spodziewałem się czegoś lepszego, ciekawszego. Może za rok.
 1 
odpowiedz zgłoś
Ilość uczestników Nie dwustu, a prawie 800 osób wpisało się na listy rejestracyjne!
 2 
odpowiedz zgłoś
fajnie że razem tylko za rok niech zrobią gdzieś w centrum - na PW albo UW ;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
wreszcie wspólnie! nareszcie po latach działania na własną rękę studenci warszawskich uczelni doszli do wniosku, że "duży może więcej" :) może za rok i WATowcy pójdą po rozum do głowy...
 1 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS