wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-11-21| GIS, Imprezy

Za nami obchody GIS Day 2013 na WAT

Wczoraj (20 listopada) na Wydziale Inżynierii Lądowej i Geodezji pracownicy i studenci Wojskowej Akademii Technicznej oraz licznie przybyli goście świętowali międzynarodowy dzień systemów informacji geograficznej. Tegoroczna edycja imprezy odbyła się pod hasłem „GIS w geodezji i bezpieczeństwie narodowym”.


Za nami obchody GIS Day 2013 na WAT
W swoich wystąpieniach prelegenci starali się przybliżyć przeszło stu zgromadzonym uczestnikom stale rosnącą rolę systemów informacji geograficznej. Profesor Andrzej Najgebauer z Wydziału Cybernetyki WAT podkreślił wagę GIS-u w modelowaniu i symulacji działań bojowych. W systemach takich jak ZŁOCIEŃ (służącym do wspomagania szkolenia operacyjnego) może on dostarczać bardzo istotnych informacji o terenie walki i jego otoczeniu. Przedstawiciel straży miejskiej m.st. Warszawy Grzegorz Staniszewski zaprezentował natomiast liczne przykłady analiz przestrzennych z wykorzystaniem GIS-u, które na co dzień znaczący w sposób usprawniają pracę strażników miejskich. Na podstawie wcześniej zgromadzonych danych (interwencji, zgłoszeń) tworzone są warstwy tematyczne ukazujące miejsca, gdzie np. najczęściej dochodzi do przypadków zakłócania porządku publicznego czy wypadków samochodowych. W kolejnych prezentacjach przedstawione zostały również korzyści płynące z wdrożenia systemów informacji przestrzennych na poziomie regionalnym, zastosowania GIS-u w wywiadzie i rozpoznaniu oraz analizie danych dla zlewni.

Nie wszystkie jednak wystąpienia były bezpośrednio związane z systemami informacji geograficznej. Prof. Ireneusz Winnicki, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, znaczną część swojej prezentacji poświęcił geometrii fraktalnej. Dowodził, że wszystko jest fraktalem, a także przedstawił paradoks linii brzegowej (na przykładzie Wielkiej Brytanii), której długość jest zmienna (nieokreślona) i zależy od metody i skali pomiaru.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii na konferencji reprezentowała Katarzyna Sawicka, która opowiedziała o Bazie Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k). Wśród możliwych zastosowań BDOT10k wskazała na m.in. zarządzanie kryzysowe, ratownictwo medyczne, analizy optymalizacyjne lokalizacji inwestycji oraz wykorzystanie do budowy regionalnych geoportali.

Numerycznego model terenu o globalnym zasięgu dotyczyło natomiast wystąpienie dr. Jerzego Wiśniowskiego i Małgorzaty Woroszkiewicz z Wojskowego Centrum Geograficznego. Zaprezentowali oni dane pozyskane z satelitarnych obserwacji radarowych przez misję TanDEM-X. Na GIS day obecni byli również przedstawiciele firmy TPI, którzy w formie prezentacji przedstawili ofertę spółki w zakresie technologii obrazowania przestrzennego (m.in. skanery Faro i Topcon, mobilny system skanujący).


W trakcie przerw między kolejnymi prezentacjami dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs, na którego uczestników czekały 3 zadania do rozwiązania. Biorący udział w zmaganiach musieli m.in. rozpoznać na zdjęciach lotniczych i satelitarnych 10 miast z całego świata.

Przed sesją referatową odbyły się również warsztaty „ArcGis Online i wszystko jasne” poprowadzone przez pracownika firmy Esri Polska.

Organizatorem spotkania było Koło Naukowe Studentów GeoPixel.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS