W swoich wystąpieniach prelegenci starali się przybliżyć przeszło stu zgromadzonym uczestnikom stale rosnącą rolę systemów informacji geograficznej. Profesor Andrzej Najgebauer z Wydziału Cybernetyki WAT podkreślił wagę GIS-u w modelowaniu i symulacji działań bojowych. W systemach takich jak ZŁOCIEŃ (służącym do wspomagania szkolenia operacyjnego) może on dostarczać bardzo istotnych informacji o terenie walki i jego otoczeniu. Przedstawiciel straży miejskiej m.st. Warszawy Grzegorz Staniszewski zaprezentował natomiast liczne przykłady analiz przestrzennych z wykorzystaniem GIS-u, które na co dzień znaczący w sposób usprawniają pracę strażników miejskich. Na podstawie wcześniej zgromadzonych danych (interwencji, zgłoszeń) tworzone są warstwy tematyczne ukazujące miejsca, gdzie np. najczęściej dochodzi do przypadków zakłócania porządku publicznego czy wypadków samochodowych. W kolejnych prezentacjach przedstawione zostały również korzyści płynące z wdrożenia systemów informacji przestrzennych na poziomie regionalnym, zastosowania GIS-u w wywiadzie i rozpoznaniu oraz analizie danych dla zlewni.
Nie wszystkie jednak wystąpienia były bezpośrednio związane z systemami informacji geograficznej. Prof. Ireneusz Winnicki, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji, znaczną część swojej prezentacji poświęcił geometrii fraktalnej. Dowodził, że wszystko jest fraktalem, a także przedstawił paradoks linii brzegowej (na przykładzie Wielkiej Brytanii), której długość jest zmienna (nieokreślona) i zależy od metody i skali pomiaru.
Główny Urząd Geodezji i Kartografii na konferencji reprezentowała Katarzyna Sawicka, która opowiedziała o Bazie Danych Obiektów Topograficznych (BDOT10k). Wśród możliwych zastosowań BDOT10k wskazała na m.in. zarządzanie kryzysowe, ratownictwo medyczne, analizy optymalizacyjne lokalizacji inwestycji oraz wykorzystanie do budowy regionalnych geoportali.
Numerycznego model terenu o globalnym zasięgu dotyczyło natomiast wystąpienie dr. Jerzego Wiśniowskiego i Małgorzaty Woroszkiewicz z Wojskowego Centrum Geograficznego. Zaprezentowali oni dane pozyskane z satelitarnych obserwacji radarowych przez misję TanDEM-X. Na GIS day obecni byli również przedstawiciele firmy TPI, którzy w formie prezentacji przedstawili ofertę spółki w zakresie technologii obrazowania przestrzennego (m.in. skanery Faro i Topcon, mobilny system skanujący).
W trakcie przerw między kolejnymi prezentacjami dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs, na którego uczestników czekały 3 zadania do rozwiązania. Biorący udział w zmaganiach musieli m.in. rozpoznać na zdjęciach lotniczych i satelitarnych 10 miast z całego świata.
Przed sesją referatową odbyły się również warsztaty „ArcGis Online i wszystko jasne” poprowadzone przez pracownika firmy Esri Polska.
Organizatorem spotkania było Koło Naukowe Studentów GeoPixel.