Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2013-07-17 | Geodezja, Prawo

Modele podstawowe - takie same, a jednak różne

Ostatnie dyskusje o nowych regulacjach prawnych obfitują w wystąpienia GUGiK, w których zapewnia on o przemyślanym i zamierzonym postępowaniu związanym z modelem podstawowym – pisze Waldemar Izdebski, prezes firmy Geo-System.


Ilustracja: Modele podstawowe - takie same, a jednak różne
Dowód, że tak nie jest, stanowi wykaz wszystkich aktów prawnych z opublikowanymi schematami XSD modelu podstawowego oraz ich porównanie. Szczegółową analizę i interpretacje wyników pozostawiam czytelnikowi.

Akty prawne zawierające schemat XSD modelu podstawowego
Dotychczas schemat XSD modelu podstawowego został opublikowany siedem razy. Wykaz aktów prawnych zawierających schematy przedstawiono poniżej w kolejności zgodnej z datą publikacji.
1. rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 3 listopada 2011 r. w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu – s. 13, 40 i 63 (schemat XSD dla tego aktu),
2. rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z 9 listopada 2011 r. w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego – s. 35 i 55 (schemat XSD),
3. rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów – s. 29 i 48 (schemat XSD),
4. rozporządzenie Rady Ministrów z 10 stycznia 2012 r. w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju – s. 20 i 40 (schemat XSD),
5. rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych, i magnetycznych – s. 30, 64 i 87 (schemat XSD),
6. rozporządzenie Rady Ministrów z 15 października 2012 r. w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych – s. 19 i 48 (schemat XSD),
7. rozporządzenie ministra administracji i cyfryzacji z 12 lutego 2013 w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej – s. 209-231 i 410-431; model podstawowy w tym rozporządzeniu opublikowany jest 2 razy, ale treść jest identyczna (schemat XSD).

Wyniki porównania
Z każdego rozporządzenia wyodrębniono schematy XSD, oznaczono je numerem od 1 do 7. Wyniki porównania między poszczególnymi modelami przedstawiono w tabeli poniżej. Jeśli modele nie różnią się między sobą, w rubryce jest napis „zgodne”. Jeśli jednak występują różnice, zamieszczono link do dokumentu, w którym je zaznaczono.

MP 1 2 3 4 5 6 7
1 nie dotyczy różne zgodne różne zgodne zgodne różne
2 różne nie dotyczy różne różne różne różne różne
3 zgodne różne nie dotyczy różne zgodne zgodne różne
4 różne różne różne nie dotyczy różne różne różne
5 zgodne różne zgodne różne nie dotyczy zgodne różne
6 zgodne różne zgodne różne zgodne nie dotyczy różne
7 różne różne różne różne różne różne nie dotyczy

Wnioski
Wyniki wskazują na chaos panujący w procesie tworzenia modelu podstawowego. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że w rozporządzeniu w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych brak jest jakiegokolwiek odniesienia do modelu podstawowego. W kontekście zakładanej roli tego modelu w krajowej infrastrukturze informacji przestrzennej związanej z harmonizacją danych brak takiego odniesienia jest co najmniej dziwny.

W związku z przedstawionymi różnicami w modelach może przedstawiciele GUGiK zechcą konkretnie się do nich ustosunkować. Jeśli nie, to może przynajmniej wykorzystają nasze porównanie do zrobienia porządku w aktach prawnych.

Waldemar Izdebski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

wiedzą lepiej Witalis i Zenobiusz wiedzą lepiej:) Ach to nasze geodezyjne piekiełko. Waldi jak ten belzebub tylko do pieca węgielków dorzuca...
    3 
 1 
Kompromitacja Znowu kompromitacja. Tym razem błędy widać gołym okiem, czarno na białym. Czy GUGiK się jednak przejmie wynikami praca p. Izdebskiego? Czy też znowu machną ręką i będą robić swoje, bo wiedzą, że i tak jakoś to będzie?
    3 
 3 
oj Karol!!! Zadanie. Jak to coś ( a teraz popularne słowo ) zharmonizować. Dane. Tuzin miernych urzędników. (do klepania w word'dzie swiz) 20 milionów kasy z UE. Rozwiązanie. Ogłaszamy przetarg 5 minut i zakrzywioną przestrzeń wyprostowałem.
    5 
 3 
Pomylić się może każdy, do błędów może i kiedyś się ktoś przyzna, ale czy ktoś się odważy je poprawić, zaktualizować i wprowadzić do stosowania w trybie nowelizacji stosownych rozporządzeń? Bardzo bym chciał, żeby organ właściwy umiał słuchać i wyciągać wnioski, ale mając na uwadze stosunek organu do tak szeroko krytykowanego rozporządzenia w sprawie standardów technicznych (tzw. gniot), szczerze wątpię, że ktoś coś będzie porządkował, ujednolicał, tudzież harmonizował na poziomie legislacyjnym w geodezji.
    2 
 6 
Nic się nie stało, chłopaki nic się nie stało. :):)
    2 
 2 
takie same Wychodzi na to, że identyczne schematy to tylko 3, 5 i 6. A to wszystko i tak są zamierzone działania GUGIK :) Ciekawe w jaki sposób "obronią" ten bałagan.
    2 
 2 
polskie znaki, - jak można w schematach używać polskich znaków, ą, ę, ć, ń. brawo, tego nie uczyli w szkole...
    3 
 8 
Braki w XSD W tych zestawieniach ze schematami danych i porównań między nimi to brakuje jeszcze Zarządzeń GGK.
    4 
 3 
Co czwarte jest O.K. Zgodność na poziomie 25%. Z takim wynikiem, żaden maturzysta nie ma szans na dalszą edukację, a Państwo tworzy. Demiurdzy "polskiego geodezyjnego prawa", zamiast polemiki, lepiej wziąć się za publikację tej świetnej, szeroko zapowiadanej geodezyjnej beletrystyki pt. "Jak czytać , a jak rozumieć przeczytane prawo". A że będzie to niewatpliwie bestseler, proponuję cenę na poziomie 500 zł/szt. w nakładzie równym ilości chetnych na studia geodezyjne (w pespektywie kolejnej dziesięciolatki). Oczywiście obowiązkowy zakup dla całej administracji, wszelkich uprawnionych i jako elementy reklamowe GUGiK. Dochód dla budżetu. v-CE PREMIER Rostowski może nie martwić się od dzisiaj o deficyt budzetowy.
    5 
 7 
propozycja Mam świetny pomysł dla GUGiKu, poważnie! zamiast wymyślać bełkotliwe w treści i formie odpowiedzi na "listy otwarte", tłumacząc się znanymi z "lepszych" czasów przejściowymi trudnościami, proponuję by autorów SENSOWNYCH spostrzeżeń nagradzać medalem 'za zasługi dla geodezji'. To nic nie kosztuje, uspokaja przeciwnika, studzi emocje :) Do tego zamiast iść w zaparte i kręcić w sprawie oczywistych błędów warto podkreślić swą nowoczesność - zaangażowanie społeczne i środowiskowe ludzi, którzy poświęcają własny czas, by weryfikować niedoskonałe rozporządzenia. Czyli GUGiK instytucją kształtującą społeczeństwo obywatelskie! prawda, że brzmi inaczej niż odpowiedzi biura prawnego (?) tegoż urzędu :)
    5 
 14 
niedługo dojdzie jeszcze rozporządzenie ws prawie PZGiK oraz zmian sprawie EGiB a z nimi kolejne rozbieżności
    6 
 7 
Barwo Panie Waldku. Lubię Pana konkretnosc i podziwiam pracowitość.
    6 
 12 
Czyli własnie w praktyce upadła teoria wspólnego modelu danych opartych o XSD -przynajmniej do czasu uporządkowania tego wszystkiego kolejnymi rozporządzeniami.
    3 
 11 



zobacz też:

Dyskusji o adresach ciąg dalszy

Jak GUGiK powinien efektywniej wydawać publiczne pieniądze na ewidencję miejscowości, ulic i adresów – między...

Geo-System i GUGiK o modelu podstawowym i stanowieniu prawa

W reakcji na artykuł Waldemara Izdebskiego pt. „Siedem grzechów” o wadliwości...

GUGiK odpowiada na zarzuty ws. ewidencji adresów

W odpowiedzi na zarzuty o niegospodarność przy budowie ewidencji miejscowości, ulic i adresów...

Geo-System podejrzewa niegospodarność przy budowie ewidencji adresów

Firma Geo-System wystosowała do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii list...


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marian Brunon Piasecki (1904-1980)

Marian Brunon  Piasecki  (1904-1980)
Urodził się 6 października 1904 roku w Stanisławowie koło Mińska Mazowieckiego. Absolwent Gimnazjum im. W. Górskiego w Warszawie. W roku 1923 rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Po ich ukończeniu (1927 r.) rozpoczął...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2007
Na bazie danych z satelity Mars Express powstaje najbardziej szczegółowa mapa Czerwonej Planety (w skali od 1:200 000 do 1:50 000).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2