wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2013-06-17| Geodezja, GIS, Przetargi, Software, Instytucje

Geo-System podejrzewa niegospodarność przy budowie ewidencji adresów

Firma Geo-System wystosowała do Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii list otwarty, w którym wyraża podejrzenia, że przy budowie i modernizacji ewidencji miejscowości, ulic i adresów (EMUiA) doszło do niegospodarności.


Geo-System podejrzewa niegospodarność przy budowie ewidencji adresów

Jako dowód przytoczono trzy ogłoszone niedawno przez GUGiK zamówienia publiczne związane z tą ewidencją:
1) Rozbudowa systemów i aplikacji do prowadzenia EMUiA oraz Państwowego Rejestru Granic (ogłoszone 14 czerwca, szacunkowa wartość: 5,4 mln zł).
2) Aktualizacja i weryfikacja bazy danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów (ogłoszone 14 czerwca, wartość 17,5 mln zł).
3) Kompleksowe szkolenia z wykorzystania aplikacji EMUiA (ogł. 6 czerwca, wartość: 9,1 mln zł).

Jak wylicza prezes Geo-System Waldemar Izdebski, łączna wartość tych przetargów to ponad 32 mln zł, co w przeliczeniu na jedną gminę objętą projektem daje prawie 36 tys. zł, i to bez uwzględnienia wcześniejszych przetargów związanych z ewidencją adresową. Tymczasem w projekcie rozporządzenia ws. EMUiA szacowano, że koszt wdrożenia tejże ewidencji w gminie wyniesie średnio 5 tys. zł. Z doświadczenia firmy Geo-System wynika, że taka kwota jest dla średniej wielkości samorządu wystarczająca. Fakt, że koszty są ponad 7-krotnie wyższe, rodzi więc podejrzenia, że w projekcie tym doszło to poważnej niegospodarności.

Pełna treść listu [1,7 MB]

JK


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ta karawana ucięło tekst.
odpowiedz zgłoś
jedno est znamienne karawana zawsze zmierza na cmentarz. Pytanie tylko czy będzie to cmentarz hochsztaplerów czy geodezji.
odpowiedz zgłoś
Pieski poszczekały, a karawana poszła sobie dalej, mając geodezję głeboko pod wielbłądzim ogonem
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
a i jeszcze czy te 147 powiatów w ramach geoportal.gov.pl mogę gdzieś zobaczyć? są te konwersji i dostosowanie?
 1 
odpowiedz zgłoś
ahaha dziękuję beneficjencie. mimo minorowego nastroju poprawiles mi humor. śmiać mi sie chce, jak my dlubiemy sobie, a tam na górze od lat walkują taką kasę. ale to jeszcze norma we wszystkich dziedzinach. wszędzie są comarchy, kulczyki, Krauze itd. ale ze te co rok ogłaszane sukcesy i jechanie od dziesięciu lat na standardowym stwierdzeniu "kolejne przetargi na nowy sprzęt soft, konwersji danych są właśnie ogłaszane" tylko cholera nie widzę różnicy ni w ząb. nie widzę np różnicy pomiędzy geoportal1 intergrafu i geopotal2 gisprtnera. czy chodziło tylko o to, żeby "każda firma" mogła rozwijać system? przecież tak samo bedzie z emuia 1 i 2
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Oczywiście chodzi o 25.01.2006r. :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Kolejny piękny projekt. W 25.01.25 geoforum donosiło o sukcesach IPE. Wystartowała faza III budowy Zintegrowanego Systemu Katastralnego (ZSK). 24.01 odbyło się w Warszawie zorganizowane przez GUGiK seminarium na temat III fazy budowy ZSK w ramach projektu PHARE 2003. W zakończonej właśnie fazie II (PHARE 2001) do IPE ? kręgosłupa całego systemu ? podłączono 43 powiaty. Do końca lutego 2007 roku GUGiK planuje włączenie kolejnych 182. W trakcie uruchamiania są obecnie kontrakty na dostawę do tych powiatów sprzętu i oprogramowania oraz na konwersję i dostosowanie powiatowych baz ewidencyjnych do wymagań systemu katastralnego. Dostawcami sprzętu są: Softbank, Intertrading System Technology Mazowsze i Qumak-Selkom, a wykonawcami konwersji danych m.in.: Computerland, ComArch, OPEGIEKA Elbląg, Fin Skog Geomatics Int. z Gdyni i OPGK-i z Bydgoszczy, Koszalina i Olsztyna. Pozostałych 147 powiatów zostanie wciągniętych do ZSK w ramach projektu ?Geoportal.gov.pl? współfinansowanego z unijnego funduszu ERDF, który pokryje 75% kosztów jego budowy.
 2 
odpowiedz zgłoś
do wyboru Tak, niech Izdebscy dają za złotówki, a Ty w tym czasie wydasz solidną kaskę dla chłopców z IT?
 3 
odpowiedz zgłoś
@Do wyboru A gdzie widziałeś te milionowe kwoty wzięte przez geobid? Hipokryzja wydaje się bardziej charakteryzować ciebie.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Hipo hipo hipokryzja Najbardziej śmieszy mnie głos poparcia Pani Borys, której firma sama upycha gdzie popadnie swoje programy i geoportaliki, nierzadko za milionowe kwoty. Tymczasem w cenniku firmy Geobid takie programiki kosztują kilka tysięcy. Czyżby technologia OS była taka droga do budowy geoportalu ... proponuję firmom Geo-System, Geobid i Systherm, żeby w przyszłości nie próbowały startować w przetargach za kilka milionów złotych (dbajcie o publiczny budżet), natomiast swoje produkty sprzedawały w promocji do gmin za złotówkę plus 3 lata serwisu gratis ( w paczce taniej)!!!
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
Do okulisty Ponieważ przedstawiciele GUGiK nie zajęli do tej pory oficjalnego stanowiska, a jedynie pod postacią różnych pseudonimów próbowali dyskredytować moje działania to powiem tylko tyle. Używając określenia "Ciemny narodzie nie widzisz co ten gość wyprawia ?", uważam, że autor tych słów powinien niezwłocznie zmienić środowisko (może stanowisko) i zająć się inną formą działalności. Sądzę bowiem, że taki pogląd rzeczywiście wyznaje i wydaje mu się, że naród jest ciemny, a on światły przywódca będzie go oświecał swoim nieskończonym blaskiem.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
Brawo ! Panie Waldku proszę jescze podać GUGIK'owcom podział tych 6 mln pomiędzy GEOBID, SYSTHERM, GEOMATYKA i GEO-SYSTEM. Równo po 1,5 czy w jakiś innych poporcjach? Oni sami na pewno na to nie wpadną i nie daj Boże wszystko przeleją na konto jednej firmy. Wszystkiego się można po naszym kochanym urzędzie spodziewać. Po cholerę oni robią przetargi jak rozwiązanie jest tak proste ? Chyba jestem na to za stary.
 3 
 6 
odpowiedz zgłoś
Słabe Panie Waldku, to sie nie sprawdzi. Koncepcja jest zbyt przejrzysta i logiczna. To nie może się udać. Nie jest to zgodne z SIG więc nie da się z tego skorzystać. Poza tym,pewnie chce Pan uprawiać własny biznes i zarobić miliard złotych. A serio mówiąc, to gdyby doradcy GGK mieli w sumie choć 10% Pańskiej wiedzy, to rzeczywistość IIP wyglądałaby inaczej. Trzymam kciuki i pozdrawiam. Wszystko powinno być tak proste jak to możliwe..., ale nie bardziej!
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
panie Waldku patrząc na działanie serwerów to lepiej, żeby już gugik nic nikomu nie udostępniał. rownież popieram serwery dedykowane. najwyżej Home albo Nask zarobi nieco wiecej
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Propozycja co można zrobić zamiast topić pieniądzy w EMUiA cd. Ponieważ, koszt utrzymania takiego węzła katastralnego wynosi rocznie też kilka tysięcy złotych więc proponuję, aby wraz z utworzeniem wykupić opiekę na przynajmniej 3 lata, która będzie kosztować pewnie (z serwerem dedykowanym) na poziomie 10 tysięcy złotych rocznie. Daje to wiec kolejne 9.000.000 zł (czyli tyle ile GUGiK planujecie wydać na ekskluzywne szklenia w marnej aplikacji EMUiA). Tak wiec inwestując 15mln zł mamy zbudowane wszystkie węzły katastralne i zapewnione ich utrzymanie na przynajmniej 3 lata. Pozostałe 17mln zł proponuję przeznaczyć na wspieranie powstawania prawdziwej ewidencji gruntów i budynków z czego korzyści będą miały firmy geodezyjne, a pośrednio wszyscy korzystający z KIIP. Proszę pamiętać, że GUGiK to Główny Urząd Geodezji i Kartografii, a nie Główny Urząd Górnolotnej Informatyki Kabaretowej.
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
Propozycja co można zrobić zamiast topić pieniądzy w EMUiA cd. Proszę tylko nie refundować powiatom super serwerów i niesamowitych łączy, bo to jest zbyteczne. Koszt serwera dedykowanego to ok. 5000 zł rocznie, ale mamy wtedy gwarancję nieprzerwanego działania, odpowiednich parametrów dostępu oraz opieki technicznej. Chyba, że GUGiK sam zechce takie serwery powiatom udostępniać w ramach swojej bogatej infrastruktury. To o czym mówię wynika z naszej dotychczasowej praktyki. Właściwie wszędzie gdzie są serwery w PODGiK-ach, to prawie zawsze występują tam problemy, a ważne aby udostępnione usługi były niezawodne. Kiedy powstały pierwsze węzły katastralne, a sami zrobiliśmy ich chyba 25, wydawało się, że kolejne, to kwestia czasu. Niestety myliłem się. Nikt ich powstawania nie wspierał, więc dlatego jest ich tak mało, a konieczność ich istnienia jest niekwestionowana.
 6 
 5 
odpowiedz zgłoś
Propozycja co można zrobić zamiast topić pieniądzy w EMUiA Zrezygnować z tworzenia kolejnej nieudanej wersji aplikacji EMUiA, a za te pieniądze zrefundować powiatom koszty utworzenia powiatowych węzłów katastralnych. Można refundować wszystkim (tzn. również tym które już zrobiły), albo tylko tym które jeszcze nie mają. Nie ważne w jakiej technologii to zrobią ważne, aby węzeł był zrobiony zgodnie z przyjętymi zasadami i włączony do KIIP, bo tylko wtedy przysługiwałaby refundacja. Zgodnie z moją wiedzą obecnie do KIIP, włączonych jest ok. 70 powiatów. Do zrobienia jest więc ok. 300. Średnio, w technologiach firm GEOBID, SYSTHERM, GEOMATYKA czy GEO-SYSTEM, kosztuje to ok. 20 tys. zł. Czyli razem mamy koszt 6mln. Dokładnie tyle ile GUGiK chce przeznaczyć na nową, kiepską aplikację. Istnienie węzłów katastralnych posłuży rozwojowi EMUiA, bo takie dane są dla adresów potrzebne. Posłuży publikacji MPZP i rozwojowi całej branży geodezyjnej. Sądzę, że w projekcie TERYT3 można takich modyfikacji dokonać bez problemu, aby opisane działanie było możliwe.
 6 
 4 
odpowiedz zgłoś
do głos prawdziwy odnalazłem te Pryncypia i jak czytam, to lepsze niż kabaret: aplikacja ma być prosta i przejrzysta. chyba studenci z comarchu nie dostali tego do czytania;)
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Do firm produkcyjnych Smuci mnie tylko fakt, że milczą firmy produkcyjne, chyba w obawie o swoje kontrakty. Panowie i Pani odwagi. Wiem, że nie jest Wam łatwo, ale to jak jesteście tłamszeni i poniewierani też Wam nie służy. Nie sprzeciwiając się takiej sytuacji będziecie coraz częściej podwykonawcami dla różnych firm, które będą potrafiły wygrywać przetargi, za przysłowiową "miskę ryżu". Panie i Panowie z Zarządów firm geodezyjnych, czy Wam jest tak dobrze z obecnym stanem? Czy czujecie, że działania GUGiK służą Waszym interesom? Jeśli tak, to przepraszam, że wywołałem Was do tablicy.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Do głosu prawdziwego. Zdecydowanie się zgadzam ze wszystkim co napisałeś. Dlatego też moja cierpliwość się skończyła i podjąłem takie działania, chociaż decyzja wcale nie była łatwa. Dzisiaj z perspektywy czasu wiem, że była to decyzja słuszna. Tak dalej być nie może, że ktoś będzie się bawił naszym kosztem! Są zasady, jak słusznie napisałeś, jest profesjonalizm i jednego i drugiego trzeba przestrzegać. Nie można tworzyć głupich i bezmyślnych regulacji prawnych stojących w kolizji z podstawową wiedzą geodezyjną i aktualną technologią. Nie można bez sensu wydawać publicznych pieniędzy na zachcianki i chore ambicje niektórych urzędników. Cieszą mnie głosy poparcia, te na forum, telefoniczne i mailowe. Mam nadzieję, że działanie, które podjąłem przyniesie korzyść całemu środowisku i pozwoli w końcu oczyścić atmosferę przez powiedzenie publicznie tego, co w kuluarach mówimy od lat. Bo publicznie niestety jest tylko "wazelina".
 5 
 2 
odpowiedz zgłoś
korzenie gugik zatraca swoje korzenie na rzecz lansowania się zabawkami informatycznymi. Szkoda to wielka, bo ja pamiętam czasy, kiedy dobro wytworzone przez gugik było przydatne Geodetom i Kartografom. Dziwię sie takiemu podejściu w lekkim rozdawnictwie pieniędzy mając na uwadze, ze gugik dysponuje dokumentem nazywanym Pryncypia architektoniczne SIG (systemy informacyjne gugik) będącym w zamierzeniu zbiorem zasad postępowania z systemami i informatyką. Pryncypium 8 mówi wyraźnie, żeby przedładać kupno technologii na rynku nad ich wytwarzanie. Domyślam sie - a domyślny jestem - że górę w tym przypadku wzięła demiurgowska chęć posiadania dziecka sukcesu przez Pana Jacka. Jestem przekonany, że w momencie pisania projektu gugik był świadom istnienia odpowiedniej technologii na rynku. Stąd cały problem - nieprzestrzeganie podstawowych zasad musi skończyć się klęską. Przykre, że dzieje się to za nasze pieniądze i ze szkodą dla geodezji i kartografii.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
mam pytanie a jak jestem diecie, to coś fit przewidzieli? bo nie mogę się doczytać? bo chyba spa będzie w tych trzygwiazdkowych???
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
do urzędniczki A koleżanka z którego urzędu? Z głównego? Bo jeśli tak to jestem pod wrażeniem dbałości o preferencje osób szkolonych i kontrolerów tzn. "4) Wykonawca zapewni również: a) wyżywienie dla wszystkich uczestników szkoleń, szkoleniowców oraz kontrolerów każdego dnia szkolenia obejmujące: dostępną przez cały dzień kawę, herbatę, soki owocowe 100%, wodę gazowaną i niegazowaną, owoce, ciastka (dostępne dla uczestników w szczególności przed rozpoczęciem szkolenia oraz w trakcie tzw. przerw kawowych), obiad (zupa, danie główne, deser oraz herbata, kawa, soki owocowe 100%). Wykonawca w procesie rekrutacji zbierze informacje na temat zapotrzebowania uczestników na dania obiadowe mięsne lub wegetariańskie. Miejsce wydawania posiłków powinno znajdować się w tym samym obiekcie, w którym będą odbywały się szkolenia w oddzielnym pomieszczeniu niż sala szkoleniowa;"
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
więc po co robić czyli wydawać kasę którą potem trzeba będzie spłacać, żeby ktoś był potrzebny mimo że produkt jest nie najciekawszy ?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
czepiacie się czepiacie sie tego gugiku. sami byscie lepiej tego nie zrobili
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
800 ludzi i 4 miejsca Jeśli to prawda, to GUGIK stracił u mnie resztki szacunku. Panie Kazimierzu, nie wierzę, że Pan się pod tym podpisuje! Proszę prześwietlić ten temat i zdementować te informacje.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
i wszystko gra Tak jak w specyfikacji przetargowej SIWZ str. 5 1) co najmniej jedna usługa przeprowadzona była dla łącznej liczby minimum 800 uczestników szkoleń i była realizowana w minimum 4 lokalizacjach, cóż za zbieżność brzmienia. Panowie tak nie można!
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
ucięty link Proponuję administratorom geoforum, aby nie ucinali własnych newsów - Aby dotrzeć pod link wystarczy wyszukać temat: Ruszają szkolenia z ewidencji adresów
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
kochani to jest wszystko tak przygotowane, że mucha nie siada, dziwne, że się GGK nie wstydzi - w przetargu na szkolenia wymaga się, aby firma wykazała się doświadczeniem przeszkolenia minimum 800 osób w czterech lokalizacjach:) gdzieś już to widziałem - http://geoforum.pl/?page=news
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
@komentatorow z GUGiK Podejmijcie w końcu rzeczową rozmowę pod swoimi nazwiskami, a nie ukrywacie się pod pseudonimami. Chyba, że Pan Waldek ma absolutna racje i nie macie nic do dodania. Treści, które przekazujecie ewidentnie wskazują, że jesteście pracownikami GUGiK.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
spodziewane jest, że za różnymi wpisami stoi jedna osoba "z otoczenia" GGK - być może nawet wezwany do tablicy. Z pewnością, gdyby tak nie byłto dana osoba zaprzeczyła by tutaj.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
@kontroll Obstawiam, że raczej Jacek niż Zenon.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
zuza Kibicu! żeby sienie okazało, że Zuza to Zenon:) były takie reklamy "cześć też mam dwanaście lat i chcę Cię poznać"
odpowiedz zgłoś
Oj zuza zuza Ja tylko pytam, a Ty mnie atakujesz. Gdzie kobieca subtelność?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
A nie np.TVN 24 ? Brakuje tylko dziennikarzy, a zobaczycie jak wszystkie problemy zaczną się szybko i cudownie rozwiązywać.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do kibica Włącz sobe Eurosport jak potrzebujesz wrażeń, może akurat Pudzian będzie zbierał kolejny łomot.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
proszę państwa odplywamy od sedna, czyli zmarnowania niewyobrażalnej kwoty na "geoprodukty" ktore nie są funta kłaków warte. z tego miejsca pozdrawiam nowomowę biznesową- chyba na jakieś szkolenia jeżdżą w tym gugiku, szkoda, ze nie z geodezji:/
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Co do szkoleń. Ponieważ teraz kasy jest dużo na szkolenia to proponuje, aby odbywały się one w ciekawych miejscach na świecie. Przy okazji kursanci mogliby poznawać rozwiązania innych krajów w kwestii numeracji adresowej.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Baza danych a opisy W bazie danych, nie jest istotne jak zwrocony jest napis pokazujący numer adresowy. Ważne są relacje w bazie danych, punktu adresowego do ulicy. Sprytne oprogramowanie, może obrócić etykietę, tak jak Pan chce. Rozumiem, że aplikacja EMUIA nie zalicza się do sprytnego oprogramowania, w przeciwieństwie softu pana Waldka.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
do ryszarda To smutne co piszesz. Twórcy aplikacji nie wiedzieli jak ją zrobić? Potrzebowali konsultacji? Może potem za bardzo chcieli wszystkim dogodzić i wyszedł z tego "beznadziejny twór".
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Po co szkolenia? Odpowiadam skarbnikowi, żeby się za bardzo nie przejmował. Pierwsze szkolenia były zorganizowane w miastach wojewódzkich i to nie wszystkich, tylko wybranych, więc koszty delegacji spadały na gminy. Te szkolenia były organizowane na etapie produkcji aplikacji a więc na długo przed jej wykonaniem. Zbierano na nich doświadczenia i uwagi od osób, które wcześniej w tym temacie, na szczeblach miast i gmin pracowały. Zatem więc nikt jeszcze nie wiedział jaki stwór z tego powstanie. Drugie szkolenia były już po opracowaniu aplikacji EMUA i wdrażaniu jej w życie, a więc dotyczyły tylko pracowników gmin, które zawarły z GGK odpowiednie porozumienie. To wszystko. Pozdrawiam
 2 
 1 
odpowiedz zgłoś
Czy są jakieś nowości w temacie? Czy GUGiK się ustosunkował do listu?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
2 szkolenia no to po co kolejne szkolenia? Przecież jak ten człowiek był już dwa razy - a te pewnie kosztowały podobnie, to wydano pewnie górką 7 koła. A koszta dojazdu? Kogo na to stać ja się pytam!?
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Dobre prawo , tego oczekuje od GUGIK, żadnej aplikacji GUGIK nigdy nie zrobi. Może co najwyżej obiecać. Tych obietnic już jest tyle, ze jedna wiecej czy mniej różnicy nie robi.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Aplikacja EMUiA w wydaniu GUGiK Byłem na dwóch szkoleniach z aplikacji EMUiA. Na obu sygnalizowałem fakt, że numery budynków są umieszczone na mapach równolegle do ramki arkusza a nie w odniesieniu do ulic do jakich należą. Na skrzyżowaniach ulic, na działkach położonych pomiędzy dwoma ulicami, trudno na pierwszy rzut oka, ocenić do jakiej ulicy dany budynek należy. W aplikacji stworzonej przez Geo-System, numery są umieszczane tak jak na mapach zasadniczych, czyli podstawą do ulicy do jakiej się odnoszą. od razu wiadomo do jakiej ulicy należą. Proste? Niby nie wiele ale w sumie bardzo dużo. Pozdrawiam wszystkich
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
brawa za innowacje Gugik myśli innowacyjnie - ma zamiar dostosować rzeczywistość do systemu, zamiast system do rzeczywistości
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
"beznadziejny twór" - te słowa z poprzedniego komentarza oddają obraz całej sytuacji. Obawiam się, że jak ktoś nie ma pojęcia jak zrobić dobrą aplikację to i kolejne 5mln nie pomoże. I nie jest to też wina Comarchu, bo oni zrobili to co im GUGiK kazał.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
GeoSystem : GUGiK = 1:0 Witam. Z uwagi na możliwość porównania aplikacji do prowadzenia EMUiA wyprodukowanej przez GeoSystem oraz tej z GUGiK (pracuję na tej pierwszej i usiłuję pracować na drugiej), mogę poprzeć prostest Pana Waldemara, uznając aplikację GUGiK za beznadziejny twór. GUGiK zlecając jej opracowanie nie wiedział chyba (przykre), że są jeszcze inne odwzorowania niż 1992. W moim powiecie od dawna posługuje się odwzorowaniem 2000 w wyniku czego, nie można korzystać z aplikacji GUGiK. Dane z Geoportalu nie są w żadnym stopniu aktualne, aby na ich podstawie prowadzić operat nazewnictwa i nieruchomości. Na dodatek udostępniona aplikacja jest chyba na etapie tworzenia, albowiem muszę zmieniać przebieg co trzeciej ulicy, prostować błędy w nazewnictwie ulic i numeracji nieruchomości. Potężna ilość nieruchomości w ogóle nie jest oznakowana numeracją. Pamiętam, że wysyłałem do GUGiK dane z prowadzonego operatu numeracji nieruchomości. Widać że ich nie wykorzystano. Mój werdykt: 1:0dla GeoSystemu.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Wspolne dobro A gdzie podatniczko widzisz wspolne dobro? Comarch robil emuje, zgarnął kasę i ma dobro. Gugik ma splendor, bo podobno 1300 gmin dziala w aplikacji, tez jest dobro nawet wspolne z Comarchem. Ale jakie dobro ma urzednik to nie mam pojecia skoro aplikacja jest tak kipska, ze tzeba ją natychmiast reanimowac reanimować na koszt podatnika?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
skoro wyliczenia są prawdziwe to sie zgadzasz podatniczko i dobrze. a wymienione firmy niech sie odniosą skoro podatniczko ich wywołuje do tablicy. łączenie tematu firm i marnotrawienia pieniędzy w twoim przypadku to mieszane dwóch tematów. proponuje skupić sie na tym, który niesie wiecej szkody nam, podatnikom. btw czemu nie wymienilas ispiku, geomatyki Kraków i innych? czy to mniej znaczące firmy?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
wyliczenia Jesli te kwoty są prawdziwe to trudno się z tym nie zgodzic, ale nie widze aby protestowal Intergraph, Gispartner czy ESRI, a to chyba znaczace firmy?
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
@podatniczka A czy Ty podatniczko, z którymś z zarzutów się nie zgadzasz? Jeśli tak, to dlaczego?
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Protest Ale inne firmy nie protestują, dostosowują się i działają razem z gugikiem dla wspolnego dobra. Więc chyba te 3 ujawnione to jacyś malkontenci.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Rzeczowa rozmowa Moim zdaniem list jest bardzo rzeczowy i ciekawe co GUGiK albo MAIC na to odpowie, bo argumenty są mocne. Popieram działanie, bo już mam dosyć eksperymentów urzędników gugik za pieniądze podatnika. Łatwo im sie wydaje cudze miliony, ciekawe czy potrafią zarobić , albo zaoszczędzić chociaż kółka tysięcy?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Rozmowa Rozmowę z GUGiK proponuję zacząć od listy: ile na daną rzecz wydano, gdzie jest i jak działa, oraz ile razy i przez kogo była zmieniana, na jakiej podstawie i co z gwarancją. Lekką ręką wydano kilkaset milionów przez ostatnie lata. Co za to dostaliśmy ? Geoportal2 który ostatnio leżał, a gdy nie leży jest co chwila niedostępny z powodu modernizacji, emuia która wczytuje podstawowe dane kilka minut, schematy aplikacyjne które w jakiejś części opublikowano dopiero po wielu miesiącach na stronie gugik, dane z terytu aktualizowane przez powiaty, format GML którego nie czyta prawie nikt z użytkowników bo GUGiK nie zadbał o żadne narzędzie do czytania o konwersji nie mówiąc, narzędzie do metadanych które nie działa, rozporządzenia które zawierają całą masę usterek, wprowadzając ogólny chaos bez terminów pozwalających dostosować się ośrodkom. Gratis dostaliśmy wyniki kontroli GUGiK - na stronie BiP MAiC. Gratis mamy współpracę z Jordanią, Rosją, Mołdawią - tylko aktualnych danych nie mamy.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
do geodety a próbowałeś kiedys rozmawaic z gugik?
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
afera Czy naprawdę nie ma innego sposobu np na rzeczową rozmowę wszystkich zainteresowanych stron. Nagonka na GUGiK , a tym bardziej wysyłanie listów po ministerstwach przyniesie więcej szkody dla geodetów niż pożytku dla informatyków.Chyba ,że o to chodzi.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
miliony a ja wspomnę tylko LPIS i TERYT2 (tu było chyba ze czterdzieści baniek)..
 5 
 8 
odpowiedz zgłoś
a ja widzę jedno... Dlaczego w GUGiK panuje taka wielka obawa przed dyskusją publiczną na tymi wszystkimi tematami?! Chodzi o miliony ...
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Dobra osobiste GUGiK (GGK) ? Mam pytanie. Z jakiego aktu prawnego wynika, że GUGiK, albo GGK, posiadają osobowość prawną? Pytam, ponieważ liście otwartym przedstawione zostało pismo GUGiK, kierowane do p. Izdebskiego, w którym zarzuca mu się naruszenie dóbr osobistych GUGiK i (lub) GGK. Przejrzałem ustawę PGiK i Statut GUGiK ale nigdzie znalazłe informacji, że podmioty te mają nadany status osoby prawnej. Jest to o tyle ważne, że dobra osobiste mogą być naruszone albo osobom fizycznym, albo osobom prawnym... Jeżeli więc GUGiK i GGK nie posiadają osobowości prawnej -> to nie mogą być naruszone ich dobra osobiste... A co do inicjatywy Pana Izdebskiego, to osobiście ją popieram. Jako podatnik jestem zainteresowany jak wydawane są publiczne pieniądze. Nawiasem wspomnę, że roczny budżet mojej gminy na 2013r. (która nie zalicza się do najbiedniejszych) wynosi niewiele ponad 46 mln zł. Na wszystkie przedsięwzięcia, z inwestycjami włącznie. A tu 32 mln... To spora kwota..
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
W sprawie pisma. Niniejszym chcę poinformować zainteresowanych, że stosowne pismo do Ministra Boniego zostało wystosowane dzisiaj. Oprócz przekazania listu otwartego odnosimy się w nim do bałaganiarstwa w stanowionych ostatnio przepisach prawa. Jednocześnie chciałbym przy okazji podziękować wszystkim, którzy poparli moje działania. Szczególnie dziękuję osobom, które uczyniły to jawnie czyli Pani Weronice Borys i Panom Zbigniewowi Figasowi i Arkadiuszowi Szadkowskiemu. A komentatorowi "okuliście" dedykuję słowa Pana Figasa "Ilość pieniędzy marnotrawiona w tego typu przedsięwzięciach przekroczyła barierę zwykłej obywatelskiej tolerancji"
 4 
 7 
odpowiedz zgłoś
Ja do okulisty. Proszę przepisać mi coś na wzrok, bo jakoś nie widzę tej aplikacji, którą GGK obiecał rozdawać starostom w wywiadzie z majowego GEODETY. No wie Pan, bo byłem w Płocku i w Piasecznie, i jej nie widziałem, a nie jestem jeszcze taki stary. Proszę o pomoc.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
Na eksport. Ponieważ, jak wynika z informacji GUGiK, delegacja Mołdawii zainteresowała się aplikacją EMUiA więc chyba należy skorzystać z możliwości ekspansji na rynek europejski. Może w tamtejszych warunkach aplikacja się sprawdzi? A zarobione pieniądze przeznaczymy na jej rozwój. Potem sprzedamy innym i zmonopolizujemy Europę, a nawet Świat. Nikt nie będzie wtedy zarzucał niegospodarności.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Po co? Jaki jest sens produkowania centralnej aplikacji EMUIA kiedy centralny rejestr nie ma delegacji ustawowej , a jego prowadzenie leży w kompetencjach gmin. Jeśli gmina chce, to niech sobie płaci za system w chmurze Geosystemu lub bierze jakiś desktop.Wszystko jedno, byleby wydawała zmiany w postaci elektronicznej. A może by tak idąc torem myślenia Gugik zamówić raz, dla całego Państwa jeden BIP lub jeden obieg dokumentów. Taki jeden wielki ZUS w GUGIK. Co to ma wspólnego z INSPIRE? Inspiruje do wydawania duuuuużej kasy !
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Okulista cz II. Tekst typu, ze w 550 gminach nie było przetargu ? A niby kto miałby startować - GUGiK z ceną 36.000 zł, nawet nie wspomnę, że za aplikację stworzone za publiczne pieniądze ? Mogę pokazać naszą korespondencję z GUGiKiem (ST 20040712/GUGiK/02) z dnia 12.07.2004 r., gdzie najpierw zaoferowano bezpłatne Matry a dokładnie aby było śmieszniej Matry II a zaraz potem skierowano komercyjne oferty jednej z firm za 5.4 mln zł na konwersje baz danych. Generalnie nawet nie chodzi o ostatni przypadek EMUiA ale o całokształt działalności GUGiK. Obawiam się, że czara się tym razem przelała. Zbigniew Figas
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Okulista cz I. Okulista, proszę się podpisać imieniem i nazwiskiem. Zresztą i tak wiadomo o kogo chodzi. Zakłamanie w poście Okulisty sięga zenitu. W liście otwartym wyjaśniono operując konkretnie na liczbach, że rozwiązanie GUGiK-owskie kosztować będzie w sumie skarb Państwa zdecydowanie drożej. Proszę wykazać, że nie. Teksty typu, że coś tam zostanie rozdane za darmo można sobie oprawić w ramkę. Bo czyimi pieniędzmi operuje GUGiK ? Otóż miedzy innymi pieniędzmi pana Izdebskiego z podatków. Pomijam już funkcjonalność tych darmowych programów, które nie nadają się kompletnie do niczego. Radziłbym się nad tym zastanowić. Zbigniew Figas
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
EMUiA Jesteśmy, podobnie jak Pan Izdebski, przerażeni beztroskim wydawaniem pieniędzy w ramach projektów, głównie współfinansowanych ze środków unijnych, EOG czy funduszy norweskich, które oprócz ?produktów? opisanych we wniosku, nie przynoszą żadnej wartości geodezji ani społeczeństwu. Gdy ktoś opanował sztukę tworzenia wniosków, może skierować te środki na bardzo dziwne cele, a przecież dofinansowanie tych projektów jest ze środków na prace geodezyjne i kartograficzne. To, co dzieje się z EMUiA, za chwilę powtórzy się przy projekcie ZSIN. Nie wspomnę już o ?produkcie?, który powstał w ramach PRG. To nie modele, aplikacje czy rozbudowane systemy są potrzebne środowisku geodezyjnemu, lecz wiarygodne dane, i na ich pozyskanie powinny być przeznaczone środki finansowe.
 4 
 11 
odpowiedz zgłoś
owca sie jak widać zawsze znajdzie i wywęszy spisek mały zamiast dużego:) moim zdaniem Izdebski sporo stawia taki temat rzucając. a jak widać okuliscie przeszkadza 550 gmin a nie 30mln w plecy. właśnie dlatego jest jak jest w geodezji - wykonawcy sie zagryzają ale poblazliwosci dla gugik mają całe magazyny.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
@okulisty Ale chyba jeszcze nie czytałeś tego co Pan Figas napisał. Oni wszyscy populiści, a Ty Jacku kim jesteś?
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Apel Nawet idiota nie uwierzylby w tą dramatyczną walkę Izdebskiego o publiczne pieniądze. To hipokryzja posunięta do granic. Walka o rynek a nie dobro czegokolwiek i kogokolwiek. Hipokryzja i populizm faceta, która sam startował w przetargu na system tylo przegrał bo przywalił za wysoką cenę - sprawdziłem. Ciemny narodzie nie widzisz co ten gość wyprawia ? Narodził nam się zbwiciel nowy? Mesjasz? Niech wystartuje w przetargu i wygra go po 4,5 złotego za gminę - Pani Waldku Pan się nie boi - proszę próbować. Niestety ten list to próba zdobycia rynku bez przetargów - w 550 gminach system a w żadnym pewnie nie było przetargu ? to jest PRAWE i UCZCIWE - tak trzymać :)
 14 
 10 
odpowiedz zgłoś
pr rozżalony głosie południa! przeczytaj jeszcze raz list, bo co jak co, ale facet piszac wprost ma jaja a nie kryptoreklame. każdy na geoforum ma swój stosunek do newsow o punktach adresowych geosystemu, co widać w komentarzach. ja rownież takowy mam i raczej krytyczny, ale nie zmienia to faktu, ze choć anonimowo to popieram ten apel o normalność.
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
pr@ Jesli ktoś czyli np. p. Waldek ma o czymś pojęcie i wie jak można zrobić coś dobrze, a jednocześnie wszyscy widzimy działanie gugik, to dlaczego ma nie mówić o tym głośno. Jeśli czytałeś dokładnie ten list to zrozumiesz, że nie jest to pr tylko głośne wyartykułowanie tego co myśli większość zainteresowanych osób. Emuja to tylko wierzchołek góry lodowej. Arogancja i poczucie nieomylności każdej naszej władzy jest coraz większe. Niestety, ale nie wróżę żadnego odzewu na ten list od p. Bujakowskiego, po prostu "psy szczekają a karawana idzie dalej"
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
PR Czy nikt nie widzi jak Pan Waldemar w trosce o swój biznes robi krypto reklamę??? Takie pieniactwo niczym z GEOBIDU rodem ma na celu zachwalanie swojego ogródka, a nie troskę o pieniądze publiczne!
 23 
 12 
odpowiedz zgłoś
GUGIK Chyba nie jedyny przekręt, można się też wniknąć w TERYT
 4 
 13 
odpowiedz zgłoś
Panie Waldku. Brawo, "Nie ma świętych krów".
 6 
 17 
odpowiedz zgłoś
GUGiK kontra GEOSYSTEM Sytuacja w której mała firma GEOSYSTEM, buduje za własne środki aplikację do prowadzenia danych adresowych, która wygrywa w cuglach z systemem oferowanym przez GUGiK, świadczy o jakości projektów realizowanych przez ten urząd. Ale niech Pan Izdebski się nie cieszy wygraną. Znajdzie się kasa unijna i aplikację się poprawi, za kolejne miliony.Nasi górą! A małe firmy wykonawcze zaprzęgnięte do tej szczytnej pracy przez informatyczne kolosy wykonają tą robotę i tak za 5000 zł/gminę. Tak się robi kasę.
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
Jestem na tak Ja również popieram inicjatywę. Najwyższy czas, by urzędnicy zarówno ci leniwi jak i aroganccy lub zwyczajnie głupi, zrozumieli, że nie mogą robić co im się podoba bez oglądania się na koszty i opinie obywateli. Cieszy fakt, że społeczeństwo robi się coraz bardziej świadome i przestaje się godzić na wszytko co władza serwuje. Przykłady z ostatnich miesięcy można mnożyć: referendum warszawskie, w sprawie sześciolatków itd. A wracając do naszej branży... chyba faktycznie osiągnęliśmy jakiś punkt krytyczny. Mam nadzieje że ta inicjatywa będzie swego rodzaju odbiciem się od dna. Jeszcze nie jest za późno żeby szereg spraw w geodezji uporządkować i naprawić.
 7 
 12 
odpowiedz zgłoś
Słomiana inwestycja Panie Waldemarze prawdziwe pieniądze robi się na drogich słomianych inwestycjach ;)
 2 
 12 
odpowiedz zgłoś
Niegospodarność W jaki sposób najlepiej wydać kasę i wypromować jedną firmę jako potentata? Kupić system, za środki UE, a następnie rozdawać go za tzw. darmo, innym jednostkom samorządu terytorialnego. Te, w przypadku gdy tego " za darmo" nie chcą, kupując inne systemy, mogą mieć zarzuty o niegospodarność. Oferowanie "za darmo" SDI czy EMUiA przez GUGiK jest dokładnie takim działaniem. To stwarza chory układ, w którym polskie małe przedsiębiorstwa, inwestując własne środki, muszą konkurować z Państwowym Molochem, który ma do rozdania miliony za tzw. darmo. Takim działaniem powinien zainteresować się NIK i CBA. Popieram Pana Izdebskiego i firmę SYSTHERM INFO
 3 
 13 
odpowiedz zgłoś
EMUiA Pan Izdebski bardzo oględnie napisał, że podejrzewa niegospodarność. W imieniu firmy SYSTHERM INFO Sp. z o.o. oświadczam, że w najbliższych dniach wystosujemy podobny protest w którym po prostu zarzucimy niegospodarność. I skierujemy go nie tylko do GUGiK. Całe środowisko geodezyjne ma wyrobioną opinię w tej i innych sprawach, może warto w tej chwili po prostu uderzyć pięścią w stół. Ilość pieniędzy marnotrawiona w tego typu przedsięwzięciach przekroczyła barierę zwykłej obywatelskiej tolerancji. Zbigniew Figas
 5 
 16 
odpowiedz zgłoś
Popieram i zycze sukcesow. Dobrze, że ktoś w końcu podjął jawną walkę z bezmyslnym wydawaniem naszych pieniędzy.
 5 
 13 
odpowiedz zgłoś
Granda Ma Pan silne argumenty, ale czy to wystarczy? Trzymam kciuki, bo juz tez ma dosyc marnowania naszych pieniedzy.
 5 
 18 
odpowiedz zgłoś
właściwość Panie Waldku Niniejszy wniosek powinien trafić do Prokuratury RP, a nie do sprawcy czynu. Pozdrawiam
 6 
 23 
odpowiedz zgłoś
Panie Waldu, Pan się nie boi. Niedługo, TERYT 5 uporządkuje EMUIA już do końca, a gminy i tak będą to musiały ręcznie zweryfikować i wprowadzić ;)
 7 
 18 
odpowiedz zgłoś
popieram działanie! Mam nadzieję że będziemy dalej informowani o przebiegu wymian między Geo-System a GGK. Wydaje mi się że wszystkie przetargi są grubo przemiarowane. Najgorszy jest brak kontroli nad tym, bo działanie Pana Waldemara pochwalam. Tylko szkoda że mało mamy takich Janosików.
 9 
 18 
odpowiedz zgłoś
85 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS