Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-08-16| Geodezja, Prawo, Kataster

Mapa zasadnicza, BDOT500 i GESUT w rozporządzeniu

Na stronach MSWiA i GUGiK zamieszczono do konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej.


Mapa zasadnicza, BDOT500 i GESUT w rozporządzeniu
Jest on rozporządzeniem wykonawczym do Prawa geodezyjnego i kartograficznego znowelizowanego ustawą o infrastrukturze informacji przestrzennej. Projekt ma na celu określenie zakresu informacji gromadzonych w bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu (GESUT) oraz w bazie danych obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000, 1:5000 (BDOT500), jak również tworzenia mapy zasadniczej jako standardowego opracowania kartograficznego.

Zgodnie z treścią projektu baza danych GESUT prowadzona będzie dla obszaru całego kraju, natomiast baza danych BDOT500 prowadzona będzie dla terenów miast oraz zwartych zabudowanych i przeznaczonych pod zabudowę obszarów wiejskich.

Projekt rozporządzenia w sposób znaczący upraszcza procedurę tworzenia i prowadzenia
bazy danych GESUT poprzez:
1) ujednolicenie symboliki i nazewnictwa obiektów GESUT występujących w obowiązujących instrukcjach G-7 i K-1;
2) pozyskiwanie głównie geometrii obiektów GESUT, a szczegółowe dane techniczne jako atrybuty opisowe dostępne będą w instytucjach branżowych;
3) zharmonizowanie obiektów GESUT z obiektami ewidencji branżowej sieci w celu ułatwienia wymiany i aktualizacji danych z wykorzystaniem identyfikatorów branżowych obiektów;
4) ograniczenie liczby atrybutów opisowych obiektów GESUT poprzez rezygnację m.in. z rodzaju materiału, wymiaru poziomego i pionowego;
5) rezygnację z obowiązku prowadzenia operatu zmian, gdyż system teleinformatyczny będzie zapewniał przechowywanie historii tych zmian;
6) wprowadzenie dla wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego jednolitego formatu GML wymiany i udostępniania danych;
7) wprowadzenie wspólnego dla wszystkich zbiorów danych państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego sposobu definiowania i opisu obiektów w języku UML.

Zawartość nowotworzonej bazy danych BDOT500 będą stanowiły wybrane obiekty mapy
zasadniczej, prowadzonej zgodnie z obecnie obowiązującymi standardami technicznymi, a nie będące obiektami pozostałych baz danych państwowego zasobu geodezyjnego i
kartograficznego.

Mapa zasadnicza w świetle proponowanych regulacji prawnych jest tworzona na
podstawie odpowiednich zbiorów danych zawartych w bazach danych:
1) państwowego rejestru podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych
i magnetycznych;
2) szczegółowych osnów geodezyjnych;
3) państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju;
4) ewidencji gruntów i budynków (katastru nieruchomości);
5) obiektów topograficznych o szczegółowości zapewniającej tworzenie standardowych
opracowań kartograficznych w skalach: 1:500, 1:1000, 1:2000,1:5000;
6) geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu;
7) ewidencji miejscowości, ulic i adresów.

Proponowana zmiana w zakresie tworzenia mapy zasadniczej jest uzasadniona zarówno ze względów ekonomicznych, jak i merytorycznych, gdyż zapobiega redundancji danych.

Jak napisano w ocenie sutków regulacji, projekt rozporządzenia nie spowoduje poniesienia dodatkowych nakładów finansowych z budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego, gdyż realizacja jego zapisów nastąpi z wykorzystaniem danych i informacji zgromadzonych w państwowym zasobie geodezyjnym i kartograficznym, bez konieczności pozyskiwania dodatkowych danych.
Projekt nie zwiększy także zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej przez organy administracji rządowej i samorządowej.

Uwagi do powyższego projektu można przesyłać do 19 sierpnia br.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama