Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-08| Mapy, Prawo, Instytucje

Opublikowano rozporządzenie o PRNG

Na stronach MSWiA oraz GUGiK opublikowano do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekt rozporządzenia w sprawie państwowego rejestru nazw geograficznych.


Opublikowano rozporządzenie o PRNG <br />
fot. Geoportal.gov.pl
fot. Geoportal.gov.pl
Jest to jeden z dziewięciu aktów wykonawczych do ustawy z 4 marca 2010 roku o infrastrukturze informacji przestrzennej, który umieszczono w planie legislacyjnym MSWiA na I półrocze 2011 r. Rozporządzenie to ma określać organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji, weryfikacji i udostępniania PRNG.

Projektowany akt zawiera rozstrzygnięcia systematyzujące bazę PRNG z wykorzystaniem rozwiązań funkcjonujących dotychczas, dodatkowo znacznie rozszerzając zakres bazy. Obecnie PRNG obejmuje bowiem nazwy obiektów geograficznych położonych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt zakłada natomiast wykorzystanie obecnego PRNG oraz dodanie danych dotyczących polskojęzycznego nazewnictwa obiektów geograficznych położonych poza granicami naszego kraju, które do tej pory gromadzone były osobno. Projektowane rozporządzenie łączy oba te zbiory, dzięki czemu nazwy geograficzne z obszaru Rzeczypospolitej Polskiej, jak i spoza jej terytorium będą znajdowały się w jednej bazie danych.

Podobnie jak to jest obecnie, dane do PRNG pozyskiwane będą z „aktów prawnych dotyczących ustalania, zmiany bądź znoszenia urzędowych nazw miejscowości ogłaszanych przez właściwy organ administracji publicznej”.

Projektowane rozporządzenie jest zgodne z prawem Unii Europejskiej. Opracowano je na podstawie dokumentu „INSPIRE Data Specification Geographical Names”.

Jak napisano w ocenie skutków regulacji, koszty dostosowania aktualnie funkcjonujących systemów do wymogów tego aktu wyniosą około 100 tys. zł i zostaną pokryte ze środków GUGiK. Będą one przeznaczone na utworzenie systemu do prowadzenia bazy danych rejestru polskich nazw geograficznych świata oraz wprowadzenie danych będących obecnie w formie analogowej. Zgodnie z projektem aktualnie funkcjonujące bazy danych nazw geograficznych mogą funkcjonować do końca 2014 roku.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS