|2011-06-28|
GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Kataster
Cztery rozporządzenia do konsultacji
Na stronie MSWiA opublikowano projekty 4 rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP: o BDOT i BDO, ws. zobrazowań lotniczych i satelitarnych, państwowego rejestru granic, a także w sprawie standardów technicznych wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.
Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych określa: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych oraz bazie danych obiektów ogólnogeograficznych; • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia tych baz, ich aktualizacji i udostępniania; • tworzenie standardowych opracowań kartograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 i 4 Prawo geodezyjne i kartograficzne. W ocenie skutków regulacji szacuje się, że koszty dostosowania baz danych do tego rozporządzenia nie powinny przekroczyć 250 mln w zakresie standardowych opracowań kartograficznych. Część z tej kwoty pokryta będzie z dotacji wspólnotowych. W późniejszym okresie może nastąpić zmniejszenie kosztów utrzymania PZGiK ze względu na przejście na cyfrowe opracowanie map topograficznych. To przyczyni się m.in. do rozwoju sektora usług publicznych dostępnych on-line, w tym rejestrów publicznych, rozwoju nowoczesnych technologii itp. Cyfrowa mapa umożliwi również systematyczną edycję map drukowanych.
Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu określa zakres informacyjny baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych, ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, sposób i warunki techniczne tworzenia tych baz, gromadzenia, aktualizacji oraz formy i formaty ich udostępniania. Projekt nie zwiększa zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej służby geodezyjnej i kartograficznej. W latach 2010-13 bazy danych, o których mowa w rozporządzeniu, będą budowane i utrzymywane w ramach środków unijnych, natomiast od 2014 r. przewiduje się, że roczne koszty utrzymania baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu wyniosą 9,5 mln zł ze środków budżetowych.
Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju reguluje: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG); • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG; • tryb przekazywania GGK przez inne organy administracji publicznej informacji i zbiorów danych niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG; • tryb udostępniania danych z PRG. Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje wg ustawodawców dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt nie zwiększy bowiem zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej przez organy administracji rządowej i samorządowej.
Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego określa standardy techniczne: • wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych; • opracowywania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych do PZGiK na potrzeby: EGiB, GESUT, podziałów nieruchomości, postępowań sądowych i administracyjnych, zagospodarowania przestrzennego, budownictwa, w tym geodezyjnej obsługi inwestycji budowlanych. Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projekt tworzy warunki formalne dla wdrożenia nowoczesnych technologii, urządzeń i rozwiązań technicznych, będących wynikiem postępu technologicznego, w tym zastosowanie technik satelitarnych i skaningu laserowego do procesu wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, co może mieć istotny wpływ na przyśpieszenie realizacji programu budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Regulując przy tym w sposób szczegółowy aspekty techniczne wykonywania tych prac, zabezpiecza odbiorcom opracowań powstających w ich wyniku osiągnięcie wymaganych parametrów, istotnych z punktu widzenia danego procesu decyzyjnego. Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów JST. Przewiduje się, że akt ten będzie miał pozytywny wpływ na rynek pracy. Uprości i usprawni bowiem proces wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przyczyni się do poprawy relacji miedzy podmiotami gospodarczymi a administracją geodezyjną i kartograficzną. Przyczyni się także do poprawy jakości i standaryzacji opracowań geodezyjnych i kartograficznych będących wynikiem tych prac.
Powyższe rozporządzenia zostały przesłane zostały do poszczególnych ministerstw do uzgodnień międzyresortowych. Te mają 7 dni na zgłaszanie ewentualnych uwag.
JK
|