wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-06-28| GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Cztery rozporządzenia do konsultacji

Na stronie MSWiA opublikowano projekty 4 rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP: o BDOT i BDO, ws. zobrazowań lotniczych i satelitarnych, państwowego rejestru granic, a także w sprawie standardów technicznych wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.


Cztery rozporządzenia do konsultacji

Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych określa: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych oraz bazie danych obiektów ogólnogeograficznych; • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia tych baz, ich aktualizacji i udostępniania; • tworzenie standardowych opracowań kartograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 i 4 Prawo geodezyjne i kartograficzne.
W ocenie skutków regulacji szacuje się, że koszty dostosowania baz danych do tego rozporządzenia nie powinny przekroczyć 250 mln w zakresie standardowych opracowań kartograficznych. Część z tej kwoty pokryta będzie z dotacji wspólnotowych. W późniejszym okresie może nastąpić zmniejszenie kosztów utrzymania PZGiK ze względu na przejście na cyfrowe opracowanie map topograficznych. To przyczyni się m.in. do rozwoju sektora usług publicznych dostępnych on-line, w tym rejestrów publicznych, rozwoju nowoczesnych technologii itp. Cyfrowa mapa umożliwi również systematyczną edycję map drukowanych.

Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu określa zakres informacyjny baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych, ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, sposób i warunki techniczne tworzenia tych baz, gromadzenia, aktualizacji oraz formy i formaty ich udostępniania.
Projekt nie zwiększa zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej służby geodezyjnej i kartograficznej. W latach 2010-13 bazy danych, o których mowa w rozporządzeniu, będą budowane i utrzymywane w ramach środków unijnych, natomiast od 2014 r. przewiduje się, że roczne koszty utrzymania baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu wyniosą 9,5 mln zł ze środków budżetowych.

Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju reguluje: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG); • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG; • tryb przekazywania GGK przez inne organy administracji publicznej informacji i zbiorów danych niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG; • tryb udostępniania danych z PRG.
Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje wg ustawodawców dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt nie zwiększy bowiem zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej przez organy administracji rządowej i samorządowej.

Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego określa standardy techniczne: • wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych; • opracowywania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych do PZGiK na potrzeby: EGiB, GESUT, podziałów nieruchomości, postępowań sądowych i administracyjnych, zagospodarowania przestrzennego, budownictwa, w tym geodezyjnej obsługi inwestycji budowlanych.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projekt tworzy warunki formalne dla wdrożenia nowoczesnych technologii, urządzeń i rozwiązań technicznych, będących wynikiem postępu technologicznego, w tym zastosowanie technik satelitarnych i skaningu laserowego do procesu wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, co może mieć istotny wpływ na przyśpieszenie realizacji programu budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Regulując przy tym w sposób szczegółowy aspekty techniczne wykonywania tych prac, zabezpiecza odbiorcom opracowań powstających w ich wyniku osiągnięcie wymaganych parametrów, istotnych z punktu widzenia danego procesu decyzyjnego.
Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów JST. Przewiduje się, że akt ten będzie miał pozytywny wpływ na rynek pracy. Uprości i usprawni bowiem proces wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przyczyni się do poprawy relacji miedzy podmiotami gospodarczymi a administracją geodezyjną i kartograficzną. Przyczyni się także do poprawy jakości i standaryzacji opracowań geodezyjnych i kartograficznych będących wynikiem tych prac.

Powyższe rozporządzenia zostały przesłane zostały do poszczególnych ministerstw do uzgodnień międzyresortowych. Te mają 7 dni na zgłaszanie ewentualnych uwag.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
podzial pracy Dokładnie Informatyk nie powinien projektować bazy danych EGiB tylko geodeta z wiedzą na temat projektowania baz danych. Informatyk powinien zaimplementowac.
odpowiedz zgłoś
@bgp to tak jak z ISO900x. Standard jest. Wszyscy niby wiedzą o co w nim chodzi. Jak firma/instytucja ma go wdrożony to, w powszechnym mniemaniu, jest lepsza od innych. A tak naprawdę to nic nie gwarantuje. ISO 9001 mówi np Mając standard to nie znaczy że nie popełnimy błędu, tylko że go wykryjemy. podobnie jest ze standardami w geodezji: MAJĄ BYĆ! opinia publiczna ma wiedzieć że stosujemy wysokie standardy, a nie rozumieć o co w nich chodzi. My sobie poradzimy z takimi czy innymi kruczkami, to w końcu nasza praca, nasz rynek robót polegający na transferach danych pomiędzy różnymi systemami. Informatyk sobie nie poradzi bo nie rozumie treści danych. A mądre głowy... cóż na żywią puszczają młodzików i teoretyków, pomimo że zasady konstrukcji baz znają to nie wiedzą czego te bazy mają dotyczyć. a wielu decydentów ma zbyt małą podbudowę wiedzy o nowoczesnych technologiach i pozostaje im wierzyć w asystentów.
odpowiedz zgłoś
"Stanardy" techniczne... Projekt w sprawie standardów technicznych jest wręcz nowatorski: określa zasady "wznowienia punktów granicznych"... :) I to przeszło przez uzgodnienia wewnątrzresortowe?
odpowiedz zgłoś
PIC Ech....poczytałam sobie z samego ranka te wszystkie komentarze i...stwierdzam, że idea standaryzacji jest jak najbardziej super i wszyscy z utęsknieniem na nią czekamy ale...ale...zgdonie z jej definicją, min wprowadza do stosowania wzorce, zasady i... cały PIC jest w tym aby te wzorce były do licha, przemyślane i mądre!!!!!!!!!!Nie jestem pewna kolego, czy wizerunek geodetów po wprowadzeniu tych standardów się poprawi ale...ale...czas pokaże. Dobrze wiemy że te stadnardy w takim wydaniu będą obowiązywać. Tyle mądrych głów: szefostwo GUGiK, jego eksperci, radcy, doradcy, komisje d/s i nie wiem jeszcze kto i co, tyle czasu, a....dokument nie dopracowany!!!!Chyba trochę wstyd.
odpowiedz zgłoś
Zabezpieczenie dla nie świadomego obywatela Ustanowienie standardu jest zatem obowiązkiem państwa. Takim samym standardem wprowadzonym przez państwo jest zakaz sprzedaży produktów spożywczych po ich terminie przydatności do spożycia. @dinozaur uważasz więc, że ustalenie, iż rzeźnik nie może mi sprzedać zgniłego mięsa to jest system nakazowo-rozdzielczy. Dzięki takim regulacjom wiemy że rzeźnik ma obowiązek sprzedawać mięso nadające się do spożycia, a geodeta zrobić robotę tak aby nie oszukać inwestora, właściciela działki czy sąsiadów. WPROWADZENIE (i stosowanie) STANDARDÓW POPRAWIA WIZERUNEK GEODETÓW!!!
odpowiedz zgłoś
Powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego Staddardem jest wspólnie określone kryterium określające powszechne, najbardziej pożądane cechy produktu lub usługi. W gospodarce rynkowej, zejście poniżej standardu dyskwalifikuje produkt (usługę, powodując zmiejszenie popytu i obniżenie ceny. Przekroczenie standardu jest mile wiudziane przez odbiorców produktów i usług. Standard jest pły6nną granicą na bieżąco ustalaną przez odbiorców i wytwórców produktów i usług. W technice jest to zestaw parametrów zapewniający poziom jakości, bezpieczeństwa, wygody lub zgodności z innymi produktami i usługami. Dokumentami opisującymi standardy w sposób sformalizowany i ustanawiane zgodnie ze stosownymi procedurami są normy. Tak więc rozporządzenie o standardach jest powrotem do systemu nakazowo-rozdzielczego.
odpowiedz zgłoś
@Marzyciela Niestety masz rację kolego, kogo to obchodzi. Jaka aktualizacja! Kto o tym myśli. Pozostaje liczyć na zdrowy rozsądek, a kasa na te wszystkie fajerwerki, no cóż musi być wydana. Ktoś ją zorganizował, ktoś ją weźmie. Ale nie martw się kolego praca do wykonania pozostanie. I my ją wykonamy!
odpowiedz zgłoś
@Turysty Nie ekscytuj się tak kolego tymi nowościami, bo u nas niewiele rzeczy udaje się zrealizować. Taki słomiany zapał. Do tej pory EGiB nie udało się zinformatyzować, ale nie przeszkadza to opierać na niej wielu innych mniej przydatnych albo zbytecznych rejestrów. Wydaje mi się, że GUGiK jest pot wpływem specjalistów od TBD i GML i tańczy tak jak im zagrają, a szkoda bo geodezja na szczeblu powiatowym się słabo rozwija, a niestety koledzy od TBD i UML to ona jest najważniesza! Tylko nieliczne ośrodki można zaliczyć do nowoczesnych.
odpowiedz zgłoś
Aktualizacja jakoby jej nie było ciekawa jest aktualizacja BDOT - będzie jak wyjdzie, żadnych konkretów. A miały być podane lata aktualności dla poszczególnych obiektów. Czyli zrobimy produkt a potem może coś się uda na bieżąco aktualizować a jak nie wyjdzie (albo wyjdzie kicha, np. przez kopiowanie!!!)to nic nie szkodzi. Zero odpowiedzialności na przyszłość, żadnych zobowiązań. Znowu będziemy mieć produkt na kilka lat a potem...
odpowiedz zgłoś
Rewelka Prawo Powinno być jedno i obowiązywać w całym kraju w taki sam sposób, a tu co? PGiK sobie, EGiB sobie....., i teraz co Ośrodek to inna interpretacja przepisów i do każdego Ośrodka inny operat. Brawo!!!
odpowiedz zgłoś
Genialne uzasadnienie skutków regulacji: Projektowane rozporządzenie będzie miało wpływ na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki poprzez publiczne udostępnienie aktualnych danych dotyczących państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, którego stosowanie jest niezbędne w powszechnym użyciu m.in. w celu ustalania adresów i stwierdzania właściwości miejscowej lokalnych instytucji lub przy wykonywaniu zadań publicznych. Projekt rozporządzenia wpłynie ponadto na funkcjonalność przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie geodezji i kartografii dzięki sprawniejszemu i nowocześniejszemu sposobowi świadczenia usług publicznych poprzez Internet, co z kolei może pozytywnie przełożyć się na przyspieszenie procesów inwestycyjnych w Polsce
odpowiedz zgłoś
Bzdury Jak takie bzdury wyszły z GUGIK. Proszę zobaczcie rozporządzenie o PRG strona 67: "9) adresy i ich lokalizację przestrzennej przestrzenną" Pozdrawiam autorów. Rozpacz!
odpowiedz zgłoś
Rzeczywiście nie ma ani słowa o procedurach harmonizacji danych z różnych baz nie mówię o jakimś konkretnym programie który to miałby robić. Chodzi mi o zasadę. TBD swoje, egib swoje, GUS swoje. Inspire zdaje się mówi o jakimś nie dublowaniu danych, systematyzowaniu sposobów pozyskiwania i innych tego typu błahostkach a niestety idzie tylko powtórzyć za Geodetą: "Szkoda, znowu wszystko się rozłazi...", wieloliczność rozumiem tylko nie wiem jak to powiązać z funkcją ogólną :\ nawet dr google mi nie podpowiedział
odpowiedz zgłoś
Szczegółowa klasyfikacja obiektów Zał1 TBD jest na 3 "poziomach", a EGiB - na parterze, bliżej gruntu. Znowu mapy topograficzne będą robione od zera, bez importu z EGiB. Przykłady rozbieżności: BUBD10 - budynki łączności, dworców i terminali, BUBD09 - budynki garaży, a w EGiB (wg KŚT) garaże to budynki transportu i łączności (t), nawet te małe przydomowe (tak, bzdura). BUBD19 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych, w EGB nie ma tego, budynki kościołów nawet zabytkowe to tylko "budynki inne" (skandal=KŚT zastosowane do EGiB). Szkoda, znowu wszystko się rozłazi, a starostwa bardzo mozolnie walczą z modernizacją EGiB.
odpowiedz zgłoś
???? Dlaczego nowe rozporzadzenie w sprawie standartów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych nie uwzględnia wykonywania pomiarów zintegrowanych(połączenia pomiarów klasycznych i GNSS w czasie rzeczywistym)? Gdzie podziała się możliwość wykonywania pomiarów ze stanowisk swobodnych przy pomiarach klasycznych z wykorzystaniem osnowy ściennej? Mam wrażenie, że autor opisał stan na " dziś" nie uwzględniając nowych technikach pomiarowych pojawiających się wraz z uruchomieniem ASG-EUPOS.
odpowiedz zgłoś
@30 VAT Nie rozumiesz słowa wieloliczność? Sorry, na początku podałem błędną informację, że nie ma definicji obiektów na 4 poziomie - jednak są, tylko w wylistowanym schemacie aplikacyjnym. Mam wrażenie, że szablon do EA był niedorobiony i można to łatwo naprawić... A gdzie wyczytałeś, że aktualizowało się będzie "automatycznie"? O jakim systemie piszesz? Rozporządzenie z załącznikami specyfikują tylko dane, a nie system. Teraz to ja się pogubiłem...
odpowiedz zgłoś
@nstyrl Piszesz dużo mądrych słów których nie rozumiem, ale w dobrej wierze zakładam, że to prawda. To czy coś jest hotelem czy biurem czy może jeszcze mieszkalnym to jest cechą budynku więc nie ma potrzeby budowania różnych klas obiektów. W tej chwili jeśli właściciel zmieni funkcję budynku np. po remoncie to obiekt wyląduje w innej klasie! zmiana jednego parametru to jeden/dwa bajty a usunięcie całego obiektu i wprowadzenie nowego to już mały plik. Choćby z tego powodu taka klasyfikacja jest nieuzasadniona. Zwłaszcza że te dane aktualizowało się będzie automatycznie (POWINNO PRZYNAJMNIEJ) na podstawie plików SWDE z egib. System będzie musiał i tak sprawdzić zmiany a potem zasilić zmiany. Przy takim systemie bardziej ekonomicznie będzie skasować stare dane i zasilić nowymi jeszcze raz, a potem skontrolować, zanalizować, przeredagować i inne ...ać.
odpowiedz zgłoś
do adm Teraz jest ok. Dziekuję.zagłębiam się w lekturę
odpowiedz zgłoś
haallloo administrator zle podpiety link. Brakuje do standardow wykonywania prac geodezyjnych.
odpowiedz zgłoś
Zabytek No fakt, nie zauważyłem tego niuansu :) nawet nie podejrzewałem, żebudynek może mieć funkcję ogólną budynekZabytkowy, a jednocześnie, może mieć wartość atrybutu zabytek=false i w ten sposób mamy budynek zabytkowy, który nie jest zabytkiem :) Nie mam zielonego pojęcia,czemu ten atrybut nie jest zarządzany przez NID! - przecież w dobie INSPIRE, wystarczy, gdyby np. NID dostarczał wykaz budynków zabytkowych z ID budynku z EGiB. GUGiK wcale nie musiałby się tym atrybutem zajmować, a miałby precyzyjną informację o tym czy budynek jest zabytkiem czy nie. Szkoda, że ktoś nie przewidział że w jednym budynku może być biuro i hotel :( - przydała by sięwieloliczność funkcji ogólnej... tylko po co?
odpowiedz zgłoś
kawał dobrej roboty? może i tak, pod względem informatycznym pewnie jest ok, ale po jaką choinkę wprowadzać np.nowy podział budynków niezgodny ani z egib, ani z KŚT, ani z podziałem GUS'owym to nie rozumiem.Ten jest niby lepszy?Dzielenie na 20 typów budynki gdzie mieszkalne są podzielone na 1,2,3 i więcej mieszkaniowe, a osobnym typem (!!!) są zabytki. A co jeśli mamy budynek zabytkowy w którym się mieszka??? jak to wprowadzić? informacja zabytek to jest cecha obiektu budynek, podobnie ilość mieszkań. może ktoś powie że się nie znam,ale dla mnie to kolejne wymyślanie od początku. Gdzie tu implementacja IIP? róbmy w końcu coś co jest spójne z innymi już istniejącymi założeniami?
odpowiedz zgłoś
na 70% Przejrzałem materiał o BDOT i widać, że ktoś włożył kawał dobrej roboty - chodzi szczególnie o UML'a. Rispekt. Jest kilka bzdur np. obligatoryjny kod karto dla obiektów TOPO(!) czy kopiowanie danych z innych zasobów (konkretnie budynki z EGIB a nazwy z PRNG) co nie jest zgodne z założeniami INSPIRE. Zastanawiam się jak z wielolicznego atrybutu funkcjaSzczegolowa budynku dostaniemy konkretny obiekt KARTO, który powinien pokazywać funkcję przeważającą. Brakuje w sposób hurtowy definicji obiektów na 4 poziomie szczegółowości... (zał.2) Warto zwrócić uwagę na dwa zabawne atrybuty Nazwa i Nazwa (pełna). Ta nazwa pełna powinna być opisem cechy... wygląda na to, że znowu zabrakło czasu ... Poza tym warto byłoby nazwać klasy typy i atrybuty zgodnie z TS\ISO 19103. Zresztą pewnie eksperci, którzy konsultowali ten dokument dokładnie to wiedzą :)
odpowiedz zgłoś
do wyjaśnień Zgadza się, zwłaszcza powiatową. :-)))
odpowiedz zgłoś
wyjaśnienie Jak brzmi ostatnie zdanie: rozporządzenia zostały przesłane od uzgodnień między resortowych, czyli do konsultacji. Nikt nie zamierza konsultować rozporządzeń z hołotą, ta ma je stosować i wykonywać.
odpowiedz zgłoś
kiedy i z kim były konsultowane? kiedy i z kim były konsultowane? Bo nikt o tym nie wie, chyba,że prezentacje wersji roboczych rozporządzeń na konferencjach to te konsultacje :(
odpowiedz zgłoś
25 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS