Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2011-06-28 | GNSS, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Kataster

Cztery rozporządzenia do konsultacji

Na stronie MSWiA opublikowano projekty 4 rozporządzeń wykonawczych do ustawy o IIP: o BDOT i BDO, ws. zobrazowań lotniczych i satelitarnych, państwowego rejestru granic, a także w sprawie standardów technicznych wykonywania pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych.


Ilustracja: Cztery rozporządzenia do konsultacji

Rozporządzenie w sprawie bazy danych obiektów topograficznych oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych, a także standardowych opracowań kartograficznych określa: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych obiektów topograficznych oraz bazie danych obiektów ogólnogeograficznych; • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia tych baz, ich aktualizacji i udostępniania; • tworzenie standardowych opracowań kartograficznych, o których mowa w art. 4 ust. 1e pkt 3 i 4 Prawo geodezyjne i kartograficzne.
W ocenie skutków regulacji szacuje się, że koszty dostosowania baz danych do tego rozporządzenia nie powinny przekroczyć 250 mln w zakresie standardowych opracowań kartograficznych. Część z tej kwoty pokryta będzie z dotacji wspólnotowych. W późniejszym okresie może nastąpić zmniejszenie kosztów utrzymania PZGiK ze względu na przejście na cyfrowe opracowanie map topograficznych. To przyczyni się m.in. do rozwoju sektora usług publicznych dostępnych on-line, w tym rejestrów publicznych, rozwoju nowoczesnych technologii itp. Cyfrowa mapa umożliwi również systematyczną edycję map drukowanych.

Rozporządzenie w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu określa zakres informacyjny baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych, ortofotomapy i numerycznego modelu terenu, sposób i warunki techniczne tworzenia tych baz, gromadzenia, aktualizacji oraz formy i formaty ich udostępniania.
Projekt nie zwiększa zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej służby geodezyjnej i kartograficznej. W latach 2010-13 bazy danych, o których mowa w rozporządzeniu, będą budowane i utrzymywane w ramach środków unijnych, natomiast od 2014 r. przewiduje się, że roczne koszty utrzymania baz danych zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu wyniosą 9,5 mln zł ze środków budżetowych.

Rozporządzenie w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju reguluje: • zakres informacji gromadzonych w bazie danych państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG); • organizację, tryb i standardy techniczne tworzenia, aktualizacji i okresowej weryfikacji PRG; • tryb przekazywania GGK przez inne organy administracji publicznej informacji i zbiorów danych niezbędnych do tworzenia i aktualizacji PRG; • tryb udostępniania danych z PRG.
Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje wg ustawodawców dodatkowych skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Projekt nie zwiększy bowiem zakresu zadań wykonywanych w ramach działalności ustawowej przez organy administracji rządowej i samorządowej.

Rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego określa standardy techniczne: • wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych; • opracowywania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych do PZGiK na potrzeby: EGiB, GESUT, podziałów nieruchomości, postępowań sądowych i administracyjnych, zagospodarowania przestrzennego, budownictwa, w tym geodezyjnej obsługi inwestycji budowlanych.
Jak czytamy w ocenie skutków regulacji, projekt tworzy warunki formalne dla wdrożenia nowoczesnych technologii, urządzeń i rozwiązań technicznych, będących wynikiem postępu technologicznego, w tym zastosowanie technik satelitarnych i skaningu laserowego do procesu wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych, co może mieć istotny wpływ na przyśpieszenie realizacji programu budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Regulując przy tym w sposób szczegółowy aspekty techniczne wykonywania tych prac, zabezpiecza odbiorcom opracowań powstających w ich wyniku osiągnięcie wymaganych parametrów, istotnych z punktu widzenia danego procesu decyzyjnego.
Wejście w życie rozporządzenia nie spowoduje skutków finansowych dla budżetu państwa oraz budżetów JST. Przewiduje się, że akt ten będzie miał pozytywny wpływ na rynek pracy. Uprości i usprawni bowiem proces wykonywania prac geodezyjnych i kartograficznych oraz przyczyni się do poprawy relacji miedzy podmiotami gospodarczymi a administracją geodezyjną i kartograficzną. Przyczyni się także do poprawy jakości i standaryzacji opracowań geodezyjnych i kartograficznych będących wynikiem tych prac.

Powyższe rozporządzenia zostały przesłane zostały do poszczególnych ministerstw do uzgodnień międzyresortowych. Te mają 7 dni na zgłaszanie ewentualnych uwag.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

podzial pracy Dokładnie Informatyk nie powinien projektować bazy danych EGiB tylko geodeta z wiedzą na temat projektowania baz danych. Informatyk powinien zaimplementowac.
  
@bgp to tak jak z ISO900x. Standard jest. Wszyscy niby wiedzą o co w nim chodzi. Jak firma/instytucja ma go wdrożony to, w powszechnym mniemaniu, jest lepsza od innych. A tak naprawdę to nic nie gwarantuje. ISO 9001 mówi np Mając standard to nie znaczy że nie popełnimy błędu, tylko że go wykryjemy. podobnie jest ze standardami w geodezji: MAJĄ BYĆ! opinia publiczna ma wiedzieć że stosujemy wysokie standardy, a nie rozumieć o co w nich chodzi. My sobie poradzimy z takimi czy innymi kruczkami, to w końcu nasza praca, nasz rynek robót polegający na transferach danych pomiędzy różnymi systemami. Informatyk sobie nie poradzi bo nie rozumie treści danych. A mądre głowy... cóż na żywią puszczają młodzików i teoretyków, pomimo że zasady konstrukcji baz znają to nie wiedzą czego te bazy mają dotyczyć. a wielu decydentów ma zbyt małą podbudowę wiedzy o nowoczesnych technologiach i pozostaje im wierzyć w asystentów.
  
"Stanardy" techniczne... Projekt w sprawie standardów technicznych jest wręcz nowatorski: określa zasady "wznowienia punktów granicznych"... :) I to przeszło przez uzgodnienia wewnątrzresortowe?
  
PIC Ech....poczytałam sobie z samego ranka te wszystkie komentarze i...stwierdzam, że idea standaryzacji jest jak najbardziej super i wszyscy z utęsknieniem na nią czekamy ale...ale...zgdonie z jej definicją, min wprowadza do stosowania wzorce, zasady i... cały PIC jest w tym aby te wzorce były do licha, przemyślane i mądre!!!!!!!!!!Nie jestem pewna kolego, czy wizerunek geodetów po wprowadzeniu tych standardów się poprawi ale...ale...czas pokaże. Dobrze wiemy że te stadnardy w takim wydaniu będą obowiązywać. Tyle mądrych głów: szefostwo GUGiK, jego eksperci, radcy, doradcy, komisje d/s i nie wiem jeszcze kto i co, tyle czasu, a....dokument nie dopracowany!!!!Chyba trochę wstyd.
  
Zabezpieczenie dla nie świadomego obywatela Ustanowienie standardu jest zatem obowiązkiem państwa. Takim samym standardem wprowadzonym przez państwo jest zakaz sprzedaży produktów spożywczych po ich terminie przydatności do spożycia. @dinozaur uważasz więc, że ustalenie, iż rzeźnik nie może mi sprzedać zgniłego mięsa to jest system nakazowo-rozdzielczy. Dzięki takim regulacjom wiemy że rzeźnik ma obowiązek sprzedawać mięso nadające się do spożycia, a geodeta zrobić robotę tak aby nie oszukać inwestora, właściciela działki czy sąsiadów. WPROWADZENIE (i stosowanie) STANDARDÓW POPRAWIA WIZERUNEK GEODETÓW!!!
  
Powrót do systemu nakazowo-rozdzielczego Staddardem jest wspólnie określone kryterium określające powszechne, najbardziej pożądane cechy produktu lub usługi. W gospodarce rynkowej, zejście poniżej standardu dyskwalifikuje produkt (usługę, powodując zmiejszenie popytu i obniżenie ceny. Przekroczenie standardu jest mile wiudziane przez odbiorców produktów i usług. Standard jest pły6nną granicą na bieżąco ustalaną przez odbiorców i wytwórców produktów i usług. W technice jest to zestaw parametrów zapewniający poziom jakości, bezpieczeństwa, wygody lub zgodności z innymi produktami i usługami. Dokumentami opisującymi standardy w sposób sformalizowany i ustanawiane zgodnie ze stosownymi procedurami są normy. Tak więc rozporządzenie o standardach jest powrotem do systemu nakazowo-rozdzielczego.
  
@Marzyciela Niestety masz rację kolego, kogo to obchodzi. Jaka aktualizacja! Kto o tym myśli. Pozostaje liczyć na zdrowy rozsądek, a kasa na te wszystkie fajerwerki, no cóż musi być wydana. Ktoś ją zorganizował, ktoś ją weźmie. Ale nie martw się kolego praca do wykonania pozostanie. I my ją wykonamy!
  
@Turysty Nie ekscytuj się tak kolego tymi nowościami, bo u nas niewiele rzeczy udaje się zrealizować. Taki słomiany zapał. Do tej pory EGiB nie udało się zinformatyzować, ale nie przeszkadza to opierać na niej wielu innych mniej przydatnych albo zbytecznych rejestrów. Wydaje mi się, że GUGiK jest pot wpływem specjalistów od TBD i GML i tańczy tak jak im zagrają, a szkoda bo geodezja na szczeblu powiatowym się słabo rozwija, a niestety koledzy od TBD i UML to ona jest najważniesza! Tylko nieliczne ośrodki można zaliczyć do nowoczesnych.
  
Aktualizacja jakoby jej nie było ciekawa jest aktualizacja BDOT - będzie jak wyjdzie, żadnych konkretów. A miały być podane lata aktualności dla poszczególnych obiektów. Czyli zrobimy produkt a potem może coś się uda na bieżąco aktualizować a jak nie wyjdzie (albo wyjdzie kicha, np. przez kopiowanie!!!)to nic nie szkodzi. Zero odpowiedzialności na przyszłość, żadnych zobowiązań. Znowu będziemy mieć produkt na kilka lat a potem...
  
Rewelka Prawo Powinno być jedno i obowiązywać w całym kraju w taki sam sposób, a tu co? PGiK sobie, EGiB sobie....., i teraz co Ośrodek to inna interpretacja przepisów i do każdego Ośrodka inny operat. Brawo!!!
  
Genialne uzasadnienie skutków regulacji: Projektowane rozporządzenie będzie miało wpływ na konkurencyjność wewnętrzną i zewnętrzną gospodarki poprzez publiczne udostępnienie aktualnych danych dotyczących państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, którego stosowanie jest niezbędne w powszechnym użyciu m.in. w celu ustalania adresów i stwierdzania właściwości miejscowej lokalnych instytucji lub przy wykonywaniu zadań publicznych. Projekt rozporządzenia wpłynie ponadto na funkcjonalność przedsiębiorstw prowadzących działalność w zakresie geodezji i kartografii dzięki sprawniejszemu i nowocześniejszemu sposobowi świadczenia usług publicznych poprzez Internet, co z kolei może pozytywnie przełożyć się na przyspieszenie procesów inwestycyjnych w Polsce
  
Bzdury Jak takie bzdury wyszły z GUGIK. Proszę zobaczcie rozporządzenie o PRG strona 67: "9) adresy i ich lokalizację przestrzennej przestrzenną" Pozdrawiam autorów. Rozpacz!
  
Rzeczywiście nie ma ani słowa o procedurach harmonizacji danych z różnych baz nie mówię o jakimś konkretnym programie który to miałby robić. Chodzi mi o zasadę. TBD swoje, egib swoje, GUS swoje. Inspire zdaje się mówi o jakimś nie dublowaniu danych, systematyzowaniu sposobów pozyskiwania i innych tego typu błahostkach a niestety idzie tylko powtórzyć za Geodetą: "Szkoda, znowu wszystko się rozłazi...", wieloliczność rozumiem tylko nie wiem jak to powiązać z funkcją ogólną :\ nawet dr google mi nie podpowiedział
  
Szczegółowa klasyfikacja obiektów Zał1 TBD jest na 3 "poziomach", a EGiB - na parterze, bliżej gruntu. Znowu mapy topograficzne będą robione od zera, bez importu z EGiB. Przykłady rozbieżności: BUBD10 - budynki łączności, dworców i terminali, BUBD09 - budynki garaży, a w EGiB (wg KŚT) garaże to budynki transportu i łączności (t), nawet te małe przydomowe (tak, bzdura). BUBD19 - budynki przeznaczone do sprawowania kultu religijnego i czynności religijnych, w EGB nie ma tego, budynki kościołów nawet zabytkowe to tylko "budynki inne" (skandal=KŚT zastosowane do EGiB). Szkoda, znowu wszystko się rozłazi, a starostwa bardzo mozolnie walczą z modernizacją EGiB.
  
???? Dlaczego nowe rozporzadzenie w sprawie standartów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych nie uwzględnia wykonywania pomiarów zintegrowanych(połączenia pomiarów klasycznych i GNSS w czasie rzeczywistym)? Gdzie podziała się możliwość wykonywania pomiarów ze stanowisk swobodnych przy pomiarach klasycznych z wykorzystaniem osnowy ściennej? Mam wrażenie, że autor opisał stan na " dziś" nie uwzględniając nowych technikach pomiarowych pojawiających się wraz z uruchomieniem ASG-EUPOS.
  
@30 VAT Nie rozumiesz słowa wieloliczność? Sorry, na początku podałem błędną informację, że nie ma definicji obiektów na 4 poziomie - jednak są, tylko w wylistowanym schemacie aplikacyjnym. Mam wrażenie, że szablon do EA był niedorobiony i można to łatwo naprawić... A gdzie wyczytałeś, że aktualizowało się będzie "automatycznie"? O jakim systemie piszesz? Rozporządzenie z załącznikami specyfikują tylko dane, a nie system. Teraz to ja się pogubiłem...
  
@nstyrl Piszesz dużo mądrych słów których nie rozumiem, ale w dobrej wierze zakładam, że to prawda. To czy coś jest hotelem czy biurem czy może jeszcze mieszkalnym to jest cechą budynku więc nie ma potrzeby budowania różnych klas obiektów. W tej chwili jeśli właściciel zmieni funkcję budynku np. po remoncie to obiekt wyląduje w innej klasie! zmiana jednego parametru to jeden/dwa bajty a usunięcie całego obiektu i wprowadzenie nowego to już mały plik. Choćby z tego powodu taka klasyfikacja jest nieuzasadniona. Zwłaszcza że te dane aktualizowało się będzie automatycznie (POWINNO PRZYNAJMNIEJ) na podstawie plików SWDE z egib. System będzie musiał i tak sprawdzić zmiany a potem zasilić zmiany. Przy takim systemie bardziej ekonomicznie będzie skasować stare dane i zasilić nowymi jeszcze raz, a potem skontrolować, zanalizować, przeredagować i inne ...ać.
  
do adm Teraz jest ok. Dziekuję.zagłębiam się w lekturę
  
haallloo administrator zle podpiety link. Brakuje do standardow wykonywania prac geodezyjnych.
  
Zabytek No fakt, nie zauważyłem tego niuansu :) nawet nie podejrzewałem, żebudynek może mieć funkcję ogólną budynekZabytkowy, a jednocześnie, może mieć wartość atrybutu zabytek=false i w ten sposób mamy budynek zabytkowy, który nie jest zabytkiem :) Nie mam zielonego pojęcia,czemu ten atrybut nie jest zarządzany przez NID! - przecież w dobie INSPIRE, wystarczy, gdyby np. NID dostarczał wykaz budynków zabytkowych z ID budynku z EGiB. GUGiK wcale nie musiałby się tym atrybutem zajmować, a miałby precyzyjną informację o tym czy budynek jest zabytkiem czy nie. Szkoda, że ktoś nie przewidział że w jednym budynku może być biuro i hotel :( - przydała by sięwieloliczność funkcji ogólnej... tylko po co?
  
kawał dobrej roboty? może i tak, pod względem informatycznym pewnie jest ok, ale po jaką choinkę wprowadzać np.nowy podział budynków niezgodny ani z egib, ani z KŚT, ani z podziałem GUS'owym to nie rozumiem.Ten jest niby lepszy?Dzielenie na 20 typów budynki gdzie mieszkalne są podzielone na 1,2,3 i więcej mieszkaniowe, a osobnym typem (!!!) są zabytki. A co jeśli mamy budynek zabytkowy w którym się mieszka??? jak to wprowadzić? informacja zabytek to jest cecha obiektu budynek, podobnie ilość mieszkań. może ktoś powie że się nie znam,ale dla mnie to kolejne wymyślanie od początku. Gdzie tu implementacja IIP? róbmy w końcu coś co jest spójne z innymi już istniejącymi założeniami?
  
na 70% Przejrzałem materiał o BDOT i widać, że ktoś włożył kawał dobrej roboty - chodzi szczególnie o UML'a. Rispekt. Jest kilka bzdur np. obligatoryjny kod karto dla obiektów TOPO(!) czy kopiowanie danych z innych zasobów (konkretnie budynki z EGIB a nazwy z PRNG) co nie jest zgodne z założeniami INSPIRE. Zastanawiam się jak z wielolicznego atrybutu funkcjaSzczegolowa budynku dostaniemy konkretny obiekt KARTO, który powinien pokazywać funkcję przeważającą. Brakuje w sposób hurtowy definicji obiektów na 4 poziomie szczegółowości... (zał.2) Warto zwrócić uwagę na dwa zabawne atrybuty Nazwa i Nazwa (pełna). Ta nazwa pełna powinna być opisem cechy... wygląda na to, że znowu zabrakło czasu ... Poza tym warto byłoby nazwać klasy typy i atrybuty zgodnie z TS\ISO 19103. Zresztą pewnie eksperci, którzy konsultowali ten dokument dokładnie to wiedzą :)
  
do wyjaśnień Zgadza się, zwłaszcza powiatową. :-)))
  
wyjaśnienie Jak brzmi ostatnie zdanie: rozporządzenia zostały przesłane od uzgodnień między resortowych, czyli do konsultacji. Nikt nie zamierza konsultować rozporządzeń z hołotą, ta ma je stosować i wykonywać.
  
kiedy i z kim były konsultowane? kiedy i z kim były konsultowane? Bo nikt o tym nie wie, chyba,że prezentacje wersji roboczych rozporządzeń na konferencjach to te konsultacje :(
  



zobacz też:

Kartograficzne opracowania tematyczne w projekcie rozporządzenia

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia...

Rozporządzenie o osnowach - kolejna odsłona

Na stronach GUGiK i MSWiA ukazała się nowa wersja rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych...

Opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie ewidencji miejscowości

Na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowano projekt...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1937 r. Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie została przekształcona w Państwowe Liceum Miernicze?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Marcin Poczobutt-Odlanicki (1728-1810)

Marcin Poczobutt-Odlanicki  (1728-1810)
Urodził się 30 października 1728 roku w Słomiance (powiat grodzieński). Ojciec Kazimierz był oboźnym grodzieńskim. W 1738 roku rozpoczął naukę w szkołach jezuickich, a po ich ukończeniu wstąpił do zakonu jezuitów w Wilnie. Pracuje jako nauczyciel w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1664
Jan Peterson Hain, lekarz z Kieżmarku, pisze "Traktacik mały" - pierwszy podręcznik do pomiarów stolikowych wydany w języku polskim. Jest to przekład wybranych fragmentów "Geometrii praktycznej" Daniela Schwentera z 1627 r.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2