Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2011-08-12| Prawo

Dwa rozporządzenia po zmianach

Na stronie MSWiA opublikowano poprawione projekty rozporządzeń • w sprawie standardów technicznych… oraz • w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.


Dwa rozporządzenia po zmianach

Pierwsze wersje obu aktów opublikowano pod koniec czerwca br. Nowe wersje projektów będą tematem konferencji uzgodnieniowej, która odbędzie się 18 sierpnia w siedzibie GUGiK. Najwięcej dyskusji wzbudzi zapewne rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W trakcie konsultacji zgłoszono do niego 228 uwag – wiele z nich obszernych (łącznie zajmują 42 strony). Ich autorami są m.in. przedstawiciele: Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, a także Rządowego Centrum Legislacji.

Z ciekawszych uwag warto przytoczyć propozycje SGP. Stowarzyszenie (podobnie jak GIG) zwraca uwagę m.in. na bardzo powierzchowne potraktowanie niektórych prac geodezyjnych lub nawet ich pomijanie. Najpoważniejszym – zdaniem SGP – mankamentem projektu jest brak wzorów i przykładów: opisu, znaków umownych, map, rejestrów, protokołów, zawiadomień, wezwań i innych dokumentów. Jak pisze Stowarzyszenie, „z innych źródeł wiadomo nam, ze wzory i przykłady były opracowane, nie zostały jednak do niniejszego projektu dołączone z jakichś przyczyn formalnych. Naszym zdaniem należy uczynić wszystko, aby wzory i przykłady znalazły się w standardach. Przy takim rozwiązaniu treść opisowa mogłaby ulec uproszczeniu. Dodatkowym, bardzo ważnym argumentem za kompleksowym, jednoznacznym i precyzyjnym uregulowaniem tej tematyki, łącznie z wzorami i przykładami, jest ustalony w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne obowiązek zgłaszania prac i przekazywania dokumentacji do PZGiK. Brak jednoznacznych standardów wykonywania prac jest głównym źródłem konfliktów pomiędzy ośrodkami (administracją) a wykonawcami prac.”
Obie sugestie SGP nie zostały uwzględnione w nowej wersji projektu.

Warto dodać, że przedstawiciele SGP i GIG dyskutowali na temat tego rozporządzenia ze stroną rządową na całodziennym spotkaniu zorganizowanym w 28 lipca w siedzibie GUGiK. Jak na swojej stronie pisze Urząd, równie istotne i poddane dogłębnej analizie były opinie i uwagi, które wpłynęły od Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Sugestie środowiska geodezyjnego pozwoliły w sposób znaczący wzbogacić i doprecyzować wiele zapisów opiniowanego projektu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama