wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-12| Prawo

Dwa rozporządzenia po zmianach

Na stronie MSWiA opublikowano poprawione projekty rozporządzeń • w sprawie standardów technicznych… oraz • w sprawie państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju.


Dwa rozporządzenia po zmianach

Pierwsze wersje obu aktów opublikowano pod koniec czerwca br. Nowe wersje projektów będą tematem konferencji uzgodnieniowej, która odbędzie się 18 sierpnia w siedzibie GUGiK. Najwięcej dyskusji wzbudzi zapewne rozporządzenie w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego. W trakcie konsultacji zgłoszono do niego 228 uwag – wiele z nich obszernych (łącznie zajmują 42 strony). Ich autorami są m.in. przedstawiciele: Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Stowarzyszenia Geodetów Polskich, a także Rządowego Centrum Legislacji.

Z ciekawszych uwag warto przytoczyć propozycje SGP. Stowarzyszenie (podobnie jak GIG) zwraca uwagę m.in. na bardzo powierzchowne potraktowanie niektórych prac geodezyjnych lub nawet ich pomijanie. Najpoważniejszym – zdaniem SGP – mankamentem projektu jest brak wzorów i przykładów: opisu, znaków umownych, map, rejestrów, protokołów, zawiadomień, wezwań i innych dokumentów. Jak pisze Stowarzyszenie, „z innych źródeł wiadomo nam, ze wzory i przykłady były opracowane, nie zostały jednak do niniejszego projektu dołączone z jakichś przyczyn formalnych. Naszym zdaniem należy uczynić wszystko, aby wzory i przykłady znalazły się w standardach. Przy takim rozwiązaniu treść opisowa mogłaby ulec uproszczeniu. Dodatkowym, bardzo ważnym argumentem za kompleksowym, jednoznacznym i precyzyjnym uregulowaniem tej tematyki, łącznie z wzorami i przykładami, jest ustalony w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne obowiązek zgłaszania prac i przekazywania dokumentacji do PZGiK. Brak jednoznacznych standardów wykonywania prac jest głównym źródłem konfliktów pomiędzy ośrodkami (administracją) a wykonawcami prac.”
Obie sugestie SGP nie zostały uwzględnione w nowej wersji projektu.

Warto dodać, że przedstawiciele SGP i GIG dyskutowali na temat tego rozporządzenia ze stroną rządową na całodziennym spotkaniu zorganizowanym w 28 lipca w siedzibie GUGiK. Jak na swojej stronie pisze Urząd, równie istotne i poddane dogłębnej analizie były opinie i uwagi, które wpłynęły od Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego. Sugestie środowiska geodezyjnego pozwoliły w sposób znaczący wzbogacić i doprecyzować wiele zapisów opiniowanego projektu.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Zwycięski projekt studentów AGH
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS