wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2011-08-09| Geodezja, Prawo, Instytucje

Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji gruntów do uzgodnień

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie klasyfikacji gruntów w wersji do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych z terminem na przedstawienie uwag do 2 września br.


Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji gruntów do uzgodnień <br />
fot. JP
fot. JP

Jest to rozporządzenie wykonawcze do ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne, które określa urzędową tabelę klas gruntów oraz sposób i tryb przeprowadzania gleboznawczej klasyfikacji gruntów.

Jak czytamy w uzasadnieniu, obecnie obowiązujące rozporządzenie Rady Ministrów z 4 czerwca 1956 r. w sprawie klasyfikacji gruntów (DzU nr 19, poz. 97 z późn. zm.) zostało wydane na podstawie dekretu z 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków (DzU nr 6, poz. 32), który został uchylony w art. 58 pkt 3 ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jednakże, zgodnie z art. 59 ww. ustawy, do czasu wydania przepisów wykonawczych pozostają w mocy dotychczasowe przepisy. Wszystkie grunty rolne i leśne podlegające gleboznawczej klasyfikacji, o powierzchni około 20 milionów hektarów, zostały sklasyfikowane na podstawie ww. przepisów 1955 r. i 1956 r.

Zdaniem autorów projektu wejście w życie nowego rozporządzenia nie wpłynie na wzrost kosztów ponoszonych przez budżet państwa, gdyż gleboznawcza klasyfikacja gruntów została już przeprowadzona powszechnie na terenie całego kraju w latach 1956-69. Obecnie ponowna klasyfikacja przeprowadzana jest tylko na koszt Skarbu Państwa na gruntach zrekultywowanych, zmeliorowanych, po wystąpieniu klęsk żywiołowych, planowych zalesień, a jej sprawdzanie (kontrola) ograniczona jest do przypadku wykonywania scaleń i wymian gruntów oraz indywidualnych skarg i wniosków zainteresowanych rolników. Również w ocenie skutków regulacji przeczytamy, że wejście w życie projektowanego rozporządzenia nie spowoduje zwiększenia wydatków budżetu państwa oraz nie będzie miało wpływu na budżety jednostek samorządu terytorialnego.

Swoją opinię na temat projektu wyraziła już Krajowa Rada Izb Rolniczych.

Projekt i dokumenty dotyczące prac nad nim

Źródło: MRiRW, AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS