Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog

NavIC (d. IRNSS)


Nazwa: Navic, wcześniej IRNSS (Indian Regional Navigational Satellite System)
Kraj rozwijający system: Indie
Aktualna liczba satelitów: 7
Docelowa liczba satelitów: 7
Typ orbity: geostacjonarna i geosynchroniczna
Ogłoszenie operacyjności: 2018 r.

Historia
Projekt IRNSS został uchwalony przez rząd indyjski w maju 2006 roku. Tamtejsze władze uznały, że z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju nie można polegać wyłącznie na GPS, stąd IRNSS ma być rozwiązaniem autonomicznym. Na projekt przeznaczono 16 mld rupii, czyli około 400 mln dolarów, zakładając, że pierwszy satelita wystartuje w 2009 roku, a ostatni – do 2012 roku.

IRNSS składa się z siedmiu satelitów – trzech na orbicie geostacjonarnej (nad południkami 34°E, 83°E, 132°E) i czterech na orbicie geosynchronicznej (maks. pułap: 24 tys. km, inklinacja: 29°). Swoim zasięgiem obejmie Indie oraz obszar w promieniu 1500 km od granic tego kraju. Dokładność wyznaczania pozycji z wykorzystaniem samego IRNSS ma wynieść 5 metrów w Indiach oraz 10 metrów na pozostałym obszarze.

Schemat rozmieszczenia siedmiu satelitów IRNSS (Źródło: ISRO)

Opracowanie Jerzy Królikowski, 2010 (ostatnia aktualizacja: 2023 r.)


Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS