Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2010-11-09 | Geodezja, Instytucje, Imprezy, Kataster

Konferencja kaliska... w Warszawie

Jubileuszowa XV edycja kaliskiej konferencji z cyklu „Kataster nieruchomości” odbyła się wyjątkowo w Warszawie. Nie przeszkodziło to w tradycyjnej dyskusji o konieczności wprowadzenia zmian w przepisach katastralnych w Polsce.


Ilustracja: Konferencja kaliska... w Warszawie

Tym razem zaczęto jednak od organizacji katastru w różnych krajach Unii Europejskiej, wychodząc od jego uwspółcześnionego modelu nakreślonego kilkanaście lat temu przez FIG (Międzynarodowa Federacja Geodetów). Za sprawy katastru wzięły się także dwie inne ważne organizacje: powstała w 2001 roku Eurogeographics – grupująca państwowe agencje i urzędy katastralne, głównie europejskie, oraz Permanentny Komitet ds. Katastru utworzony w 2002 r. przy Komisji Europejskiej (skupiający w większości te same instytucje).
FIG-owska idea „Katastru 2014” próbuje wpasować ten skostniały rejestr w nurt nowych technologii i otworzyć go na użytkownika. Dlatego w ostatnich latach kataster włącza się do budowy europejskiej infrastruktury informacji przestrzennej. Dla porządku rzeczy warto przypomnieć, że pomysł utworzenia infrastruktury danych przestrzennych dotarł do Europy z USA, gdzie odpowiednia dyrektywa obowiązuje już od 1994 roku.

Zgodnie z wizją europejskich urzędników i katastralnych specjalistów kataster ma odpowiadać potrzebom e-gospodarki, ma być włączony w infrastrukturę danych przestrzennych, musi być zestandaryzowany, powstać mają odpowiednie portale, w których będą udostępniane dane, wszystko ma być podane na talerzu i chodzić jak w szwajcarskim zegarku.
Nakreślone podczas konferencji kierunki rozwoju polskiego katastru są odbiciem trendów europejskich. Z opracowania przedstawionego przez GUGiK wynika, że w Europie modelową organizację ma kataster holenderski, za który odpowiada niezależna scentralizowana agencja rządowa typu non-profit. Innym przykładem dobrze działającej służby jest szwedzka agencja Lantmäteriet, skupiająca w swych rękach wszelkie prace katastralne. Wzorcowe są też rozwiązania austriackie i niemieckie. Do którego z tych wzorców będzie podobny polski kataster, nie wiadomo. Prawdopodobnie zostaną z nich zaczerpnięte jakieś sprawdzone i przydatne dla nas rozwiązania.

Idée fixe polskiej administracji geodezyjnej od kilkunastu lat jest niezmienne budowa Zintegrowanego Systemu Informacji o Nieruchomościach. Prace nad systemem szły dotąd w zmiennym, ale ciągle ślimaczym tempie. Dopiero niedawno tworzenie informatycznego klucza, który ma zapewnić powodzenie w unowocześnieniu katastru, nabrało przyspieszenia. W jakim stopniu cel nadrzędny, czyli integracja KW z ewidencją gruntów (a potem z systemem podatkowym), okaże się wykonalny, zobaczymy za kilka lat. Z przedstawionych na konferencji doświadczeń niemieckich (chociażby przy harmonizacji katastru z tamtejszą TBD) wynika, że każda taka operacja jest długotrwała, kosztowna i niewolna od błędów. Ponieważ zagadnienie przedstawił gość z Niemiec, bezpośrednio zaangażowany w te prace, trudno w to wątpić.

To, o czym deliberują w Brukseli urzędnicy z Eurogeographics lub nad czym głowią się w atrakcyjnych kurortach mędrcy z 7 Komisji FIG ds. katastru, wydaje się, niestety, dość odległe od prozy życia polskiego geodety. Wystarczyło posłuchać wystąpienia na temat tworzenia dokumentacji geodezyjnej przy budowie polskich dróg albo wgłębić się w niepojętą dla zwykłego śmiertelnika definicję granicy prawnej, wreszcie zobaczyć, jak na własne życzenie i zgodnie z prawem wprowadzamy bałagan do państwowych rejestrów (tzw. syndrom daty w opracowaniach przyjmowanych do państwowego zasobu). Ponieważ o biurokratycznych i prawniczych patologiach mówili fachowcy z katastralnej pierwszej ligi, także w te opowieści musimy wierzyć.
W jednym z wystąpień pojawił się nawet pierwiastek biblijny: cytat ze Starego Testamentu i 10 przykazań współczesnego katastru. Konwencja żartu i prowokacji była niezłym socjotechnicznym zabiegiem. Szkopuł w tym, że Mojżeszowi przykazania podyktował sam Bóg. Gdyby chciał, przyłożyłby pewnie rękę i do katastru – rejestru znanego w czasach, gdy Mojżesz uciekał z Egiptu na pustynię. Nie przyłożył, bo pewnie nie uważał, że granicę wyznaczoną przez geodetę należy uważać za świętą.

XV Konferencja Naukowo-Techniczna pt. Regulacje prawne związane z katastrem nieruchomości, Warszawa, 5 listopada 2010 r. W imprezie zorganizowanej przez Stowarzyszenie Geodetów Polskich uczestniczyło ponad 100 osób, głównie przedstawicieli administracji geodezyjnej. Gośćmi konferencji byli m.in.: główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich Stanisław Cegielski, prof. Bogdan Ney (PAN), Wilhelm Zeddies – sekretarz generalny organizacji AdV (Arbeitsgemeinschaft der Vermessungsverwaltungen der Länder der Bundesrepublik Deutschland) zajmującej się w Niemczech koordynacją prac związanych z katastrem, bazami topograficznymi, systemami geoinformatycznymi itp.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Samorządowcy wykopują topór

Przez dwa dni (5-6 października) samorządowcy szczebla powiatowego debatowali w podwarszawskich Falentach o zmianach w...

Debatowała Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna

Po czterech latach przerwy zebrała się Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna. W nowym...

Elbląg: Szykuje się rewolucja

Dwa-trzy zakresy uprawnień geodezyjnych, Skarb Państwa właścicielem zasobu geodezyjnego i kartograficznego, kataster...

Chaos w ukraińskim katastrze uniemożliwia obrót ziemią

22 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy bez głosu sprzeciwu przyjęła przepisy utrzymujące nawet...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
pierwszym Polakiem, który przeleciał przez Atlantyk, był Stanisław SkarżyŃski? Uczynił to w 1933 r., a jedynym urządzeniem nawigacyjnym, jakim się posługiwał, była busola.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Zbigniew Sitek (1928-2022)

Zbigniew Sitek (1928-2022)
Profesor Zbigniew Sitek urodził się w Kamienicy Polskiej 14 kwietnia 1928 r. Studia na Wydziale Geodezji Górniczej AGH ukończył w 1954 r. Doktorat obronił w 1962 r., a habilitował się w 1966 r. W latach 1963–1965 był stypendystą w National...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1826
Utworzenie Katedry Geodezji na Uniwersytecie Wileńskim.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2