wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-12-31| Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Instytucje

Chaos w ukraińskim katastrze uniemożliwia obrót ziemią


22 grudnia Rada Najwyższa Ukrainy bez głosu sprzeciwu przyjęła przepisy utrzymujące nawet do 2012 roku moratorium na obrót działkami rolnymi. Komentatorzy nie są tym wydarzeniem zaskoczeni i tłumaczą, że jest ono oczywistą konsekwencją korupcji oraz braku reform modernizujących ukraiński kataster oraz rolnictwo.


Moratorium wprowadził w 2002 roku ówczesny premier Anatolij Kinach. Było ono odpowiedzią na gigantyczną skalę korupcji i nieprawidłowości przy obrocie działkami rolnymi. Pierwotnie miało być zniesione z początkiem 1 stycznia 2008 roku. Wskutek braku reform ustaw o obrocie ziemią oraz o krajowym katastrze zostało jednak utrzymane.

Jak czytamy w internetowym wydaniu ukraińskiej gazety „Dzień”, przyczyną tego stanu rzeczy jest także fatalna organizacja katastru. Do dziś Ukraina nie posiada bowiem bazy danych o właścicielach gruntów rolnych. Przy sprzedaży ziemi zupełnie nie wiadomo więc, kto tak naprawdę jest uprawiony do podpisywania umowy. Główną przeszkodą uniemożliwiającą wdrożenie reform jest fakt, iż odpowiedzialne za obrót ziemią urzędy powszechnie uznawane są za najbardziej skorumpowane w kraju. Zdaniem komentatorów nie można im więc powierzyć tego odpowiedzialnego zadania.

Aby załagodzić te problemy, rząd Ukrainy przeznaczył w tym roku spore środki na wydawanie certyfikatów potwierdzających prawa własności do gruntów rolnych. Premier Julia Tymoszenko uznała jednak, że proces ten jest przez urzędników celowo spowalniany, stąd zdecydowała się zwolnić około 400 pracowników ukraińskiego Urzędu Geodezji, Kartografii i Katastru!

Wczoraj (30 grudnia) prezydent Wiktor Juszczenko zawetował jednak ustawę i przesłał ją do ponownego rozpatrzenia przez Radę Najwyższą, uznając ją za jawne złamanie konstytucji.

Źródło: „Dzień”, Ukraińskie Radio


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS