Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-07-01 | Geodezja, Ludzie, Instytucje

Odbudować zaufanie – wywiad GEODETY z głównym geodetą kraju Jolantą Orlińską i wiceprezesem GUGiK Jackiem Jarząbkiem


Na razie brakuje nam liderów, ale wierzę, że ich znajdziemy. Trzeba tylko odbudować zaufanie do GUGiK, które zostało mocno nadwerężone - mówi Jolanta Orlińska


Katarzyna Pakuła-Kwiecińska: Czy ustawa o IIP ograniczy mitręgę geodety-wykonawcy w ośrodku dokumentacji?

Jolanta Orlińska: Chcielibyśmy, żeby tak było. Oprócz tego, że budujemy infrastrukturę i że będziemy realizować główne cele, tzn. współdzielenie się danymi i usługami, to w ramach budowy IIP chcemy rozwiązać także część naszych branżowych problemów. Myślę tu o kontynuowaniu informatyzacji baz danych zasobu, co na pewno zrodzi wiele zleceń dla wykonawstwa geodezyjnego. Kiedy już bazy danych będą zaawansowane, chcielibyśmy, aby były udostępniane, zgodnie z ideą ustawy, przez internet, również wykonawstwu. Odbiór dokumentacji wytworzonej przez geodetę też powinien odbywać się w formie elektronicznej i w tym kierunku idą zmiany, które proponujemy w rozporządzeniach. Każdy z opracowywanych standardów zakłada elektroniczną komunikację pomiędzy wykonawstwem a służbą geodezyjną.

Następnym krokiem, po przyjęciu ustawy o IIP, ma być opracowanie nowego prawa geodezyjnego. W jakim kierunku pójdą zmiany i czy nie będzie to ustawa napisana przez urzędników i dla urzędników?
JO: W tym drugim kroku chcielibyśmy się zmierzyć ze zmianą systemu. Od pewnego czasu zbieramy przemyślenia dotyczące kierunków zmian. W niektórych dziedzinach będą one bardziej radykalne, w innych mniej. Na pewno niektóre rozdziały ustawy Pgik zostaną napisane od początku. Po 9 miesiącach pracy nad ustawą o IIP i rozporządzeniami oraz próbie korekty funkcjonowania ODGiK-ów i państwowego zasobu geodezyjnego widzimy, że bez zmiany systemowej dokonanej na poziomie ustawowym nie jesteśmy w stanie samymi aktami wykonawczymi dograć wszystkich szczegółów. Problem polega na tym, że cały system prawny w geodezji i kartografii jest niespójny, a dodatkowo dotknięcie dowolnego rozporządzenia uruchamia całą lawinę zmian w innych przepisach. Dopiero przy nowych delegacjach ustawowych i nowej wizji funkcjonowania będziemy mogli te niedoskonałe przepisy naprawić. Mimo ograniczonych delegacji oraz barier wynikających z innych aktów, które nie weszły do pakietu ustawy o IIP, opracowywane projekty rozporządzeń już taką wizję realizują.

Czyli nie konserwują obecnego stanu?
JO: Zdecydowanie patrzą w przyszłość i myślę, że przyniosą wiele propozycji zarówno w zakresie ustawy Pgik, jak i tych rozporządzeń, które jeszcze zostały do opracowania. Prowadzimy wewnętrzne konsultacje w urzędzie, wymieniamy się spostrzeżeniami i wynikami prac nad tymi pierwszymi 14 rozporządzeniami. W spotkaniach bierze udział całe kierownictwo GUGiK, dyrektorzy odpowiedzialni za przygotowanie tych aktów i przewodniczący zespołów. Mam nadzieję, że ta wymiana informacji zaowocuje kolejnym materiałem do pracy nad zmianami Pgik.

Jacek Jarząbek: Stało się jasne, że nie da się napisać prawa, szczególnie tak „technicznego”, jak prawo geodezyjne, bez dogłębnej analizy rozporządzeń. Ustawa i akty wykonawcze to całość, która powinna tworzyć spójny system. Dopiero omówienie wszystkich problemów, z którymi spotkał się zespół autorski, daje pełny obraz pożądanych zmian w prawie...


Cały wywiad w lipcowym wydaniu GEODETY

Katarzyna Pakuła-Kwiecińska


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

no właśnie aż przetarłem oczy ze zdumienia. Jak tak czytam Jolę to zastanawiam się czy nie była przez przypadek na niedawnym spotkaniu w Ciechanowie i nie podglądała prezentacji kierownika ośrodka w Mińsku Mazowieckim jak opowiadał o działającym u nich zgłaszaniu prac. A teraz będą dopiero dorabiać prawo. brawo dla tych co wychodzą przed szereg.
  
zgłoszenia prac Jolanta Orlińska: ....Odbiór dokumentacji wytworzonej przez geodetę też powinien odbywać się w formie elektronicznej i w tym kierunku idą zmiany, które proponujemy w rozporządzeniach.... Jak by ktoś nie wiedział to zgłaszanie prac przez internet działa juz od dłuższego czasu i funkcjionuje bardzo dobrze np. w takich powiatach jak Warszawski Zachodni lub Mińsk Mazowiecki. Wiec nie potrzeba całkiem nowego prawa aby to było możliwe, wystarczy poprostu chcieć!!! Dla niektórych łatwiej jest mnożyć problemy i trudności i mowić że się nie da.
  
Proszę o zachowanie minimum kultury.
  
Ja pitole. Ale [TEKST USUNIĘTY PRZEZ ADMINISTRATORA]. Po co wogóle udzilają wywiadu jak nie mają nic do powiedzenia. Niech lepiej siedzą cicho i inkasują swoje comiesięczne gaże. Normalnie wstyd.
  
Jakie 9 miesięcy? Wiele ponad rok.... Ale lepiej że rozum odpala późno, niż wcale.
  
Gratuluje aż 9 miesięcy potrzeba było, żeby zrozumieć że dotknięcie dowolnego rozporządzenia uruchamia całą lawinę zmian w innych przepisach. BRAWO
  
? ciekawe czy wystarczy tym Panstwu kadencji aby przeanalizowac wszystki potrzebne ustawy i rozporzadzenia...
  
aha, aha bla, bla, bla , tra la la la,
  



zobacz też:

Próbuję być optymistą – wywiad GEODETY ze Zbigniewem Głogowskim, prezesem OPGK Kraków

ZBIGNIEW GŁOGOWSKI: Firmy prawnicze wyspecjalizowały...

Więcej metody FOTO - wywiad GEODETY z Leszkiem Szymańskim

Leszek Szymański: W stosunku do roku ubiegłego poziom kontroli, czyli liczba sprawdzanych...

Działać pragmatycznie - wywiad GEODETY z Krzysztofem Ciskiem i Włodzimierzem Kędziorą

Krzysztof Cisek: Z różnych względów jestem bardzo ostrożny...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
2025-05-21 | WARSZAWA
Geodezja inżynieryjna w procesie realizacji inwestycji budowlanej
Zakład Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowych Politechniki Warszawskiej zaprasza na...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Skaning lotniczy Nysy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
oznaczenia: B, L i H to odpowiednio ? szerokość i długość geodezyjna oraz wysokość elipsoidalna?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Henryk Leśniok (1914-2007)

Henryk  Leśniok  (1914-2007)
Urodził się 14 kwietnia 1914 r. w Chorzowie, tam też w 1932 r. zdał maturę. Studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej ukończył w 1937 r. Do momentu powołania do służby wojskowej pracował jako fotogrametra w Polskich Liniach Lotniczych...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1917

1917
Firma Eastman Kodak zaprojektowała dla armii USA kamerę lotniczą K-1, rejestrującą obraz na 6-calowym zwijanym filmie; kamery były montowane w kokpicie lub trzymane na zewnątrz samolotu przez obserwatora.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2