Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-03-18| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje

Komisji Palikota negatywnie zaopiniowała wniosek o likwidację uprawnień geodezyjnych i kartograficznych



Sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne państwo” obradowała dzisiaj (18 marca) nad projektem nowelizacji ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Jak powiedział prowadzący obrady zastępca przewodniczącego komisji poseł Janusz Palikot (PO), nowelizacja została przygotowana na wniosek społeczny i jest próbą otwarcia dostępu do zawodu geodety.

W ubiegłym roku komisja „Przyjazne państwo” otrzymała 40 tys. wniosków obywatelskich. Zgodnie z wyjaśnieniami Janusza Palikota, wszystkie propozycje zmierzające do zmniejszenia władzy korporacji są przez komisję wstępnie przychylnie opiniowane. Na podstawie wniosku dotyczącego likwidacji uprawnień geodezyjnych przygotowano propozycję zmian w Pgik.
Projekt nowelizacji ustawy zakłada zlikwidowanie wymogu posiadania uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii i tym samym zlikwidowanie postępowania kwalifikacyjnego prowadzonego przed komisją ds. uprawnień zawodowych przy Głównym Geodecie Kraju. Jedynymi kryteriami, które wg projektu należałoby spełnić, by mieć uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii, byłyby: wykształcenie geodezyjne (wyższe lub średnie), praktyka (odpowiednio: 3 i 6 lat), niekaralność. Osoby z tytułem naukowym profesora albo I lub II stopniem specjalizacji zawodowej byłyby zwolnione z wymogu legitymowania się doświadczeniem zawodowym. Główny Geodeta Kraju prowadziłby zaś rejestr osób spełniających ww. wymagania. Jako plusy nowelizacji wskazywano: szerszy dostęp do zawodu, obniżenie kosztów tego dostępu (nieponoszenie opłat za postępowanie), obniżkę cen usług geodezyjnych.

Odnosząc się do uzasadnienia projektu, reprezentujący GUGiK dyrektor Departamentu Nadzoru, Kontroli i Organizacji Służby Geodezyjnej i Kartograficznej Adolf Jankowski nie zgodził się z tezą, że skutkiem nowelizacji będzie otwarcie dostępu do zawodu. Jak przytoczył, w 2007 roku odbyło się 17 postępowań kwalifikacyjnych, a w 2008 roku – 30, w których wzięło udział odpowiednio 700 i 1200 osób. Z tego ponad 60% osób ukończyło je z wynikiem pozytywnym, uzyskując uprawnienia. Trudno więc mówić o barierach w dostępie do zawodu, zwłaszcza gdy porówna się to z wynikami podobnych postępowań w innych korporacjach. A. Jankowski zaznaczył, że egzamin ma charakter sprawdzianu ze znajomości przepisów i zagadnień praktycznych, których kandydaci nie nabyli w toku nauki, a koszty postępowania egzaminacyjnego (ok. 900 zł) nie odbiegają od kosztów egzaminów w innych korporacjach. Poza tym liczba osób zdających nie jest w żaden sposób limitowana, tak jak i liczba podejmowanych prób w przypadku niepowodzenia na egzaminie.

Jak zauważył, zawód geodety może w Polsce uprawiać każdy, kto ukończył średnią lub uczelnię wyższą o odpowiednim profilu. Natomiast uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii są niezbędne wyłącznie tam, gdzie kieruje się pracami geodezyjnymi i kartograficznymi, których rezultaty wykorzystywane są przez obywateli w postępowaniach przed organami administracji publicznej lub sądowymi, lub gdy wynik tych prac może mieć wpływ na zagrożenia życia lub zdrowia obywateli (bezpieczeństwa publicznego). Podkreślił też, że uprawnienia geodezyjne nadano do tej pory 18 tysiącom osób, dlatego nie można mówić o braku konkurencyjności wśród przedsiębiorców wykonujących prace geodezyjne i kartograficzne. Jak dowodził, z tytułu proponowanych zmian nie nastąpi też spadek cen na usługi, o czym była mowa w uzasadnieniu.

Przyjęcie propozycji nowelizacji może doprowadzić do tego, że osoba po odbyciu trzyletniej praktyki, podczas której tylko porządkowała szkice, będzie mogła nabyć uprawnienia do określania przebiegu granic nieruchomości, a zawierana przed tą osoba ugoda będzie miała moc ugody sądowej – podsumował skutki społecznego wniosku Adolf Jankowski. GUGiK wniósł o negatywne zaopiniowanie projektu.

Marek Ziemak, reprezentujący Geodezyjną Izbę Gospodarczą i Federację Organizacji Przedsiębiorców Geodezyjnych, w ogólności poparł zmiany w ustawie Pgik. Ustosunkowując się jednak do projektu nowelizacji zaproponowanego przez komisję, wskazał na błędy formalne, które należałoby usunąć, gdyby komisja miała dalej się nim zajmować.

Generalnej krytyce poddał projekt Krzysztof Cisek, prezes Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Jak podkreślił, dzięki uprawnieniom geodezyjnym z zawodu eliminowani są ludzie, którym się nie chce uczyć i zdobywać wiedzę. Dopuszczenie do postępowań rozgraniczeniowych osób do tego nieprzygotowanych mogłoby skutkować licznymi odwołaniami i procesami sądowymi. Pytał retorycznie członków komisji, czy chcą by skutkiem dopuszczenia do obsługi inwestycji ludzi słabo przygotowanych lub nienadających się do tego były katastrofy budowlane. Stwierdził, że projekt zrodzi jedynie negatywne skutki społeczne i gospodarcze.

Przeciwko propozycji byli również posłowie komisji: Wiesław Woda (PSL) i Hanna Zdanowska (PO). Głosów za projektem nie było. W rezultacie Komisja Nadzwyczajna negatywnie zaopiniowała projekt i zdecydowała o zaprzestaniu prac nad wnioskiem. Dyskusji przysłuchiwali się m.in. poseł Józef Racki (PSL) i Jolanta Orlińska, główny geodeta kraju.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS