Na dzisiaj (18 marca) zaplanowano kolejne posiedzenie sejmowej komisji Przyjazne Państwo. Dyskutowana ma być m.in. propozycja wprowadzenia zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.
Jak podano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad uzyskiwania uprawnień zawodowych do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.
Komisja proponuje rezygnację z dotychczasowej procedury nadawania uprawnień zawodowych przez Głównego Geodetę Kraju na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez komisję egzaminacyjną ds. uprawnień zawodowych.
Do uzyskania uprawnień zawodowych wystarczyłoby: posiadanie wyższego lub średniego wykształcenia geodezyjnego oraz odpowiednio trzech (wykształcenie wyższe) lub sześciu lat (wykształcenie średnie) praktyki zawodowej. Osoby z tytułem naukowym profesora albo I lub II stopniem specjalizacji zawodowej byłyby zwolnione z wymogu legitymowania się doświadczeniem zawodowym.
Centralny rejestr osób spełniających powyższe wymagania prowadziłby Główny Geodeta Kraju. Wpis następowałby po wcześniejszym zweryfikowaniu danych przez urząd.
Jak napisano w uzasadnieniu, nowelizacja nie powinna spowodować negatywnych skutków dla budżetu państwa.