Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-03-18 | Geodezja, Prawo, Ludzie, Instytucje

W Komisji Palikota o uprawnieniach zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii



Na dzisiaj (18 marca) zaplanowano kolejne posiedzenie sejmowej komisji Przyjazne Państwo. Dyskutowana ma być m.in. propozycja wprowadzenia zmian w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, celem proponowanych zmian jest uproszczenie zasad uzyskiwania uprawnień zawodowych do wykonywania samodzielnych funkcji w dziedzinie geodezji i kartografii.
Komisja proponuje rezygnację z dotychczasowej procedury nadawania uprawnień zawodowych przez Głównego Geodetę Kraju na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego przeprowadzonego przez komisję egzaminacyjną ds. uprawnień zawodowych.

Do uzyskania uprawnień zawodowych wystarczyłoby: posiadanie wyższego lub średniego wykształcenia geodezyjnego oraz odpowiednio trzech (wykształcenie wyższe) lub sześciu lat (wykształcenie średnie) praktyki zawodowej. Osoby z tytułem naukowym profesora albo I lub II stopniem specjalizacji zawodowej byłyby zwolnione z wymogu legitymowania się doświadczeniem zawodowym.
Centralny rejestr osób spełniających powyższe wymagania prowadziłby Główny Geodeta Kraju. Wpis następowałby po wcześniejszym zweryfikowaniu danych przez urząd.

Jak napisano w uzasadnieniu, nowelizacja nie powinna spowodować negatywnych skutków dla budżetu państwa.

JP


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

co uchwalono? pocieszony, piszesz : __Szkoda dywagowac....juz po wszystkim...na szczescie skonczylo sie pozytywnie __ To co uchwalono? podajcie link proszę.
  
DO TOMKA Bracie BLIŹNIAKU !!! Nie będę grał już w totolotka bo większe szczęście mnie nie spotka Z radością ide na piwo choć w moim wieku to dziwo.
  
do Dawnotemuuprawnionego :) Piszesz: Ja bym wprowadził specjalny egzamin na dodatkowe uprawnienia z zakresu zarządzania geodezja - A pewnie nie Wiesz, że są już tacy co już zdali ten egzamin :) Zarządzenie 2774/2009 Prezydenta Warszawy z wczoraj to potwierdza: http://bip.warszawa.pl/NR/exeres/10DA6ACA-3A38-468F-A1C9-7 AADF857F425,frameless.htm - NIECH ŻYJE GEODEZJA !!! przez wiele długich lat :)
  
DODATKOWE UPRAWNIENIA GENERALNE Ja bym wprowadził specjalny egzamin na dodatkowe uprawnienia z zakresu zarządzania geodezja,pisania projektów prawa geodezyjnego, rozporządzeń i instrukcji.Za solidne zapoznanie się z przepisami obowiązującymi do egzamiów na upawnienia powinno się dopłacać wszystkim, którzy ten egzamin zaliczyli.Dali dowód na znajomość odległej historii polskiej geodezji.Konieczne są okresowe obowiązkowe szkolenia dla juz uprawnionych .Podobnie jak z demokracją... Wszystkim wątpiącym podpowiadam,że najlepszym świadectwem była i będzie dobra robota i godziwa za nią cena.
  
UFF!! Szkoda dywagowac....juz po wszystkim...na szczescie skonczylo sie pozytywnie ;-)
  
podziały a uprawnienia prawda jest taka, że najpierw trzeba zrobić ten podział. Fakt, nie każdy po studiach czuje się na sile, aby się tego podjąć. Ale osoba, która zrobi choć jeden krok w tym kierunku to zrozumie, że podział, to wcale nie jest trudna rzecz, a co więcej daje większą kasę. Więc popieram wersję - egzamin dla tych bez wyższego wykształcenia ( i nie wywyższam się tu absolutnie), a ci z wyższym zwolnieni z tego obowiązku. Najpierw spróbujcie, bo strach ma wielkie oczy tylko :)
  
geodeta (bez upr) Egzamin TAK, z wyjątkiem na uprawnienia zakres 1. Nie ma co się oszukiwać, podstawy geodezji każdy opanuje pracująć w czasie studiów czy po w firmie u kogoś. Ale podziały itd to już trochę wiedzy i doświadczenia trzeba mieć. Nie robiłbym podziału - po technikach na egzamin po studiach mgr nie (co ze studiami inż.?). Jestem po studiach i szczerze powiem, że nie czuję wyższości po kolegach po fachu po technikach czy studium. Uprawnienia z zakresu 1 powinni dawać sami po 4-6 latach udokumentowanej, poświadczonej (wiarygodnej) praktyce.
  
Do Karto Jak coś wiesz wiecej to napisz
  
Egzamin tak, ale.... A więc owszem, egzamin, TAK, ale dla osób, które ukończyły technikum, bądż też pożal sie Boże te policealne studia geodezyjne. Nie zapominając jednocześnie o 6 latach praktyki dla nich. Zacznijmy wreszcie doceniać ludzi z wykształceniem. Bo jak tak dalej pójdzie, to nadal będą oni służyć innym krajom, a my będziemy się męczyć i cofać w rozwoju z tymi z lekka niedokształconymi geodetami. Pozdrawiam.
  
Egzamin tak, ale..... 4. Strach w oczach pojawią sie również w oczach geodetów działających na lokalnych rynkach, którzy mają swego rodzaju monopol, i boją się konkurencji. A przecież konkurencja jest tak pożądana przez wszystkich w każdej dziedzinie, dopóki nie dotyczy nas osobiście. więc może przestańcie być egoistami. I nie ukrywajcie prawdy, pod pretekstem potrzeby utrzymywania egzaminów. Jak będziecie DOBRZY W TYM CO ROBICIE< A PRZEDE WSZYSTKIM UCZCIWI, to nowy towar na rynku geodezyjnym wam nie zaszkodzi. PODSUMOWANIE: Widząc to co wyrabiają geodeci z DOŚWIADCZENIEM i to jak rzetelnie pracują, przykładając się do pracy młodzi ludzie po studiach wyższych (TU KŁADĘ NACISK NA STUDIA WYŻSZE) jestem za umorzeniem postępowania kwalifikacyjnego w przypadku ludzi, którzy ukończyli studia wyższe geodezyjne. Program który realizują na studiach jest wystarczający w raz z praktykądo tego by dziłać na rynku.
  
po sejmie szczęsliwie na razie nie ma o czym dyskutowac, bo zmiany teraz zadnej nie będzie ;o)
  
Egazamin tak, ale...... Bardzo podoba mi się wypowiedź poprzednika Yankee. Ja podsumuję dotychczasowe wypowiedzi i wyrażę swoją opinie w pary podpunktach: 1. braku egzaminu boją się ci, którzy korzystają z nich. Ale to nie jest powód by ich nie eliminować. Zlikwidować należy wkońcu to łapówkarstwo, które płodzi kolejnych nieudolnych geodetów. 2. Geodeta z uprawnieniami to szanowany geodeta??? Mam naprawdę spooore wątpliwości. Uważają sie niejdnokrotnie za niewiadomo kogo, a nawet głupiego operatu nei potrafią poprawnie złożyć - i tu jest ŚMIECH NA SALI!!! 3. Geodeci uprawnieni, wykonawcy robót to nie kto inny jak synalek uprawnionego geodety z doświadczeniem, który jedzie na wózku ojca (sam oczywiście nie bardzo rozumie co z czym sieje). To również szanowani geodeci, którzy robią uprawnienia z jednego zakresu, inny z drugiego zakresu i uzupełniają się nawzajem. Po co bowiem wydawać kasę na uprawnienia, jak można sie wzajemnie wspierać :)
  
do zniesmaczony dlaczego sądzisz, że uprawnienia dają gwarancję dobreze zrobionej pracy... Znam wielu takich uprawnionych, którzy partaczą 80% swoich robót, bo taki mają niechlujny charakter, a ich wiedza stanęła na poziomie z czasów egzaminów na uprawnienia... A z drugiej strony jest wielu takich młodych, którzy rzetelnie, sumiennie i dokładnie wykonają robotę. Nie mają uprawnień (jeszcze)... I tak robi każdy, kto chce. Ktoś tam zawsze podbije pieczątką... Najważniejsza jest odpowiedzialność za to, co sie robi... Dlatego postuluję: uprawnienia - nie, permanentne szkolenie - tak. Większa będzie korzyść dla profesji. Może w końcu...:-)
  
Bez sensu I oczywiscie kazdy kto ukonczy studia, przesiedzi w jakiejs firmie pare lat i potem w kopercie przysla mu uprawnienia....smiech na sali. Kto sprawdzi ich wiedze? Z reszta jak sie o cos stara to sie to ceni,a tak to skoro przydzielone to mozna robic jak sie chce, bo jak odbiora uprawnienia to nie bedzie bolalo. Totalny bezsens - zobaczycie beda mapy takie jak ich pseuodotworcy, bylebyscie pozniej nie nazekali ze wam dom krzywo stoi albo sasiad zabral wam kawal dzialki .... bo tak pomierzone hehe
  
Popatrzmy pragmatycznie. Pragnę koleżeństwu wskazać że propozycja Komisji Sejmowej utrwala dotychczas funkcjonujące uogólnienia. Podchodząc pragmatycznie, powinniśmy mówić nie o zawodzie geodety, lecz o zawodach geodezyjnych (analogia jak w zawodach prawniczych, medycznych itd.). Tak jest w cywilizowanym świecie. Nie ma zawodu geodety (tzw. mydło i powidło). Rozróżniać należy zawód kartografa, fotogrametry, publicnie mianowanego mierniczego (ang. publich appoitent surveyor, dawniej pol. mierniczy przysięgły), mierniczy (civil ingineer), technik pomiarowy. Mierniczy przysięgły jest mówiąc w skrócie geodezyjnym notariuszem i tzw. ścieżka kariery jast dosyć zbliżona do ścieżki notarialnej. civil ingineer jest de fakto uważany za jedną ze specjalności budowlanych i ścieżka kariery jest identyczna jak w innych specjalnościach budowlanych. Zwracam uwagę że za mierniczego (ang. surveyor, niem. vermessungsinienieur, franc. geometer) Międz. Feder. Geod. - FIG, uznaje tylko osiby z wyższym wykształceniem)
  
I Bardzo dobrze przynajmniej SGP nie będą zarabiać na egzaminie i kursach ich to bedzie bolało, jestem za tym żeby nie było egzaminów a jeśli chodzi o prestisz to każdy ma swoją cenę a jak ktoś chce robić zadarmo to proszę bardzo.
  
Robott Może wystarczy wydzielenie uprawnień państwowych dla czynności geodezyjno prawnych, katastralnych?uważam że nie tylko te dziedziny a geodezja inżynieryjna a scalenia każda dziedzina wymaga nie tylko wiedzy szkolnej ale także praktyki.
  
Ile i jakich uprawnień? Uważam, że mnożenie kategorii uprawnień zdewaluowało ich sens. Wiedzę mamy zdobywać na uczelni a ustawiczne kształcenie winno być elementem NASZEJ etyki zawodu. To MY tworzymy podstawy oceny naszej przydatności i budujemy prestiż wśród potencjalnych zleceniodawców i zwykłych obywateli. Tak na marginesie - w anglojęzycznym świecie jesteśmy po prostu... civil engineer - tylko tyle i aż tyle, a specjalizację zdobywamy w trakcie naszej praktyki zawodowej! Warto dyskutować, aby nie wylać dziecka z kąpielą. Może wystarczy wydzielenie uprawnień państwowych dla czynności geodezyjno prawnych, katastralnych? Na marginesie mam uprawnienia i wiem o czym piszę :)
  
Po likwidacji egzaminu spadnie prestiż zawodu. A za tym i cena usług. Jeśli nastąpi likwidacja egzaminu dającego uprawnienia geodezyjne to za tym poleci wszystko: egzamin na rzeczoznawcę, kierownika budowy...
  
do prominentki reakcja oczywista każdego kto wyłożył masę pieniędzy i czasu żeby je zdobyć. Ale obiektywnie to przecież bzdura. Szanujące się zawody? które? naprawa obuwia faktycznie ma takie coś... egzamin czeladniczy..
  
egzamin - TAK Uzyskanie uprawnień na podstawie egzaminu powinno pozostać, każde szanujące się zawody inż posiadają takie procedury które powodują że tylko osoby posiadające wiedzę a nie jakąś praktykę działają w zawodzie. Ja mam uprawnienia i bez posmarowania 1 i 2 !! Praca w terenie praca w kameralna dobra znajomość prawa i masz gisowcu zdane.
  
po co komu uprawnienia skoro każdy może je mieć. Teraz i tak trzeba mieć wejście albo posmarować że by je dostać. skończmy z tymi bzdurami z prl
  



zobacz też:

Zmiana rozporządzenia w sprawie warunków technicznych i usytuowania budynków

Ministerstwo Infrastruktury znowelizowało rozporządzenie w sprawie...

KWRiST przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które...

Sejm przyjął zmiany w Prawie geodezyjnym i kartograficznym

Podczas dzisiejszego (9 stycznia) posiedzenia Sejmu odbyło się 3. czytanie, a także...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w czasie spisu ludności Warszawy w 1792 r. imiennie spisywano tylko głowę rodziny?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Olbrycht Strumieński (? - ok. 1609 r.)
XVI-wieczny autor dzieła technicznego opisującego niwelator wodny. Ukończył on szkołę parafialną w Mysłowicach (nie zdobył wyższego wykształcenia), następnie był rządcą w majątku Firlejów w Babicach pod Krakowem. Pod mecenatem Mikołaja Firleja...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1858-1859
Powstaje sieć triangulacji podstawowej na terenie Prus Wschodnich.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama