|2009-01-28|
Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje, Kataster
KWRiST przyjęła projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej
Posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, które odbyło się 28 stycznia w Kancelarii Premiera, poświęcone było propozycjom zmian legislacyjnych w zakresie: finansów, ochrony środowiska, edukacji, gospodarki i rozwoju regionalnego, w tym ustawie o infrastrukturze informacji przestrzennej.
Komisja przyjęła bez poprawek projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (IIP) przygotowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz projekty dwóch rozporządzeń do tej ustawy opracowanych przez MSWiA. W trakcie dyskusji strona samorządowa zaakcentowała konieczność aktualizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Ustawa o IIP określa zasady tworzenia infrastruktury informacji przestrzennej w kraju i ma za zadanie umożliwienie jej powszechnego udostępniania i praktycznego stosowania. Zasady, o których mowa, dotyczą: - danych przestrzennych i metadanych infrastruktury informacji przestrzennej; - interoperacyjności zbiorów i usług danych przestrzennych; - usług danych przestrzennych; - wspólnego korzystania z danych przestrzennych; - współdziałania i koordynacji w zakresie infrastruktury informacji przestrzennej.
Ustawa zmienia treść kilkunastu artykułów Prawa geodezyjnego i kartograficznego (m.in.: 4, 5, 7a, 7c, 7d, 9, 19, 24, 40, 47a, 47b). Skreślono artykuł Pgik mówiący o „sporządzaniu i aktualizacji” dla obszaru całego kraju EGiB, mapy zasadniczej i mapy topograficznej. Zamiast tego projekt wymienia wykaz zharmonizowanych baz obejmujących zbiory danych przestrzennych IIP, które „zakłada i prowadzi się” w systemie teleinformatycznym dla całego kraju (m.in.: osnowy geodezyjne, grawimetryczne i magnetyczne; EGiB; GESUT; PRNG; ewidencja miejscowości, ulic i adresów; rejestr cen i wartości nieruchomości; TBD). Ustawa określa również zasady udostępniania zbiorów danych EGiB przez starostów. Zgodnie z projektem, utworzony zostanie zintegrowany system informacji o nieruchomościach, za który odpowiedzialny będzie GGK. System będzie umożliwiał m.in.: monitorowanie w skali województw oraz całego kraju spójności i jakości zbiorów danych EGiB oraz wymianę danych pomiędzy EGiB a innymi rejestrami publicznymi (np. NKW, TERYT, REGON), a także weryfikację danych EGiB z danymi zawartymi w: NKW, PESEL, REGON itd.
Przyjęte rozporządzenia dotyczą: zakresu informacji objętych ewidencją zbiorów i usług danych przestrzennych infrastruktury oraz trybu i sposobu organizacji pracy Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej oraz wysokości wynagrodzenia jej członków. Projekt ustawy powinien wkrótce trafić pod obrady Sejmu. Według harmonogramu unijnego ustawa o IIP powinna być uchwalona do 17 maja br.
JP
|