Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-27| Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Kataster

INSPIRE: Zadań dla GUGiK przybywa


W siedzibie Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii odbyło się 26 sierpnia kolejne posiedzenie Rady ds. Implementacji INSPIRE. Dyskutowano o projekcie ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej i zamierzeniach na najbliższe miesiące.

Wstępna wersja ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej znajduje się w fazie konsultacji społecznych (rozesłano ją do 17 organizacji). Projekt trafił również do pierwszych uzgodnień w Ministerstwie Środowiska, Ministerstwie Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwie Infrastruktury. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami główny geodeta kraju Jolanta Orlińska otrzymała upoważnienie od ministra spraw wewnętrznych i administracji do opracowania projektu, a także przeprowadzenia konsultacji społecznych i międzyresortowych tej ustawy. Takie samo upoważnienie otrzymała dla nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.

Najbliższym zadaniem GUGiK jest testowanie przygotowanych przez międzynarodowych ekspertów projektów specyfikacji danych przestrzennych objętych załącznikiem nr 1 dyrektywy INSPIRE. Powinny zająć się tym jednostki zewnętrzne pod nadzorem urzędu, niezbędna będzie współpraca z GUS (temat 1.4 – jednostki administracyjne) i Głównym Konserwatorem Przyrody (1.9 – obszary chronione). Prace należy zakończyć do 15 września br.

Jak wiadomo, zbiory danych przestrzennych w INSPIRE mają być jednolicie opracowane w we wszystkich państwach Unii. Powstają one jednak na bazie zbiorów krajowych, po ich transformacji (metodą on-the-fly lub off-line). Dopiero gdy znana będzie specyfikacja zbiorów wejściowych i wyjściowych, możliwe stanie się określenie środków technicznych i finansowych potrzebnych do wykonania całej operacji. Do oceny tego zagadnienia potrzebne będzie w naszym kraju współdziałanie wszystkich zainteresowanych stron.

Zadanie wydaje się karkołomne, biorąc pod uwagę chociażby pierwsze opinie na temat wstępnego projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej (czego przedsmak mieliśmy podczas posiedzenia). Krytycy twierdzą, że projekt przedstawiony przez GUGiK jest zachowawczy, dość swobodnie traktuje zalecenia dyrektywy i konserwuje prymat administracji nad resztą uczestników rynku geoinformacji. Co naprawdę zaproponuje nam urząd i Rada, będzie wiadomo w połowie września – po przedstawieniu wersji ustawy „po uzgodnieniach”. Finalną postać projektu poznamy dopiero, kiedy wejdzie pod obrady Sejmu.

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS