W portalu inicjatywy INSPIRE udostępniono prototyp edytora metadanych. Pozwala on na tworzenie metadanych zgodnie z regułami wynikającymi z dyrektywy INSPIRE, przyjętymi przez komisję nadzorującą INPSIRE.
Metadane tworzone w prototypowym edytorze są również zgodne z normami ISO 19115 i 19119 i były z powodzeniem sprawdzone w aplikacjach katalogowych geoportalu INPSIRE i Geonetwork. Edytor umożliwia użytkownikowi weryfikację stworzonych przez niego metadanych i zapisanie ich w postaci pliku XML. Istotne jest, że obecna wersja edytora nie pozwala na operowanie istniejącymi metadanymi (ISO) bez utraty elementów, które nie są zgodne z zasadami implementacji INSPIRE.
Prototypu nie opracowywano z myślą o wykorzystaniu w środowisku operacyjnym, jest to jedynie próba realizacji pewnej koncepcji. Opublikowanie reguł implementacji w 23 językach krajów UE powinno zachęcić sektor przemysłowy i środowisko akademickie do podjęcia prac nad rozwojem nowych narzędzi umożliwiających w maksymalnym stopniu zautomatyzowanie procesu tworzenia metadanych.
Zasady implementacji dyrektywy INSPIRE są obecnie na etapie formalnego przyjęcia przez Parlament Europejski, co powinno nastąpić w lecie br.