Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-05-30| GIS, Prawo, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Krakowskie Spotkania z INSPIRE


Lajkonik pojawia się na Krakowskim Rynku raz do roku – w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Wczoraj (29 maja) było to wydarzenie dnia dla licznych turystów i krakowian. Dla specjalistów zgromadzonych na konferencji z cyklu „Krakowskie Spotkania z INSPIRE” poświęconej geoinformacji w kształtowaniu przestrzeni najważniejsze było spotkanie z wiceministrem infrastruktury Olgierdem Dziekońskim, który przedstawił rządowe propozycje zmian regulacji dla racjonalizacji procesów inwestycyjnych.

Trzydniowa impreza, zorganizowana przez Urząd Miasta Krakowa, zgromadziła 180 uczestników, w tym geodetów, specjalistów od planowania przestrzennego oraz ochrony środowiska. Pierwszego dnia mówiono o ścieżce implementacji dyrektywy INPSPIRE na grunt polskiego prawa i wprowadzeniu aktów wykonawczych do niej. Spekulowano na temat konsekwencji jej wdrożenia dla kształtowania przestrzeni. Podkreślano, że choć dyrektywa jest wielkim krokiem naprzód w zakresie upubliczniania informacji przestrzennej, to nie zaspokoi całego zapotrzebowania na geoinformację. INPSPIRE porządkuje bowiem udostępnianie zbiorów istniejących w postaci cyfrowej, nie obligując jednak do ich tworzenia. Do dobrego zarządzania potrzebne są nie tylko dane przestrzenne, ale także monitorowanie i prognozowanie ich zmian. Dzisiaj trudno zarządzać przestrzenią, bo większość danych pochodzi „z kapelusza” – podsumował prof. Zbigniew Ziobrowski.

Wiceprezydent Krakowa dr Kazimierz Bujakowski na przykładzie Krakowa wykazał, jak bardzo niesprawny jest system planowania przestrzennego w mieście. Wyraził opinię, że duże nadzieje na poprawę tej sytuacji wiąże się z projektowanymi zmianami legislacyjnymi.

O jakie zmiany chodzi, objaśnił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Olgierd Dziekoński (fot.). Z przedstawionej przez niego koncepcji wynika, że główny nacisk położony został przez rząd na: zracjonalizowanie procesów inwestycyjnych, kompleksową – „horyzontalną”, a nie sektorową zmianę prawa, dostosowanie naszych ustaw do prawa Unii Europejskiej (w szczególności Agendy Terytorialnej i Karty Lipskiej) oraz silną pozycję samorządów lokalnych.

Koncepcja zmian, jakie przygotowuje obecnie rząd, obejmuje trzy pakiety ustaw:
1. Ustawa o zmianie ustawy Prawo budowlane, ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym i niektórych innych ustaw – pakiet wzajemnie zharmonizowanych istniejących ustaw w celu racjonalizacji procesu planowania oraz realizacji inwestycji (harmonogram: konsultacje społeczne – od połowy czerwca do połowy lipca, projekt na posiedzeniu Rady Ministrów – sierpień, debata w parlamencie – do końca 2008 r.; publikacja – 1 stycznia 2009; wejście w życie –pierwszy kwartał 2009 r.)

2. Zintegrowane budownictwo mieszkaniowe – ustawa o zmianie istniejących ustaw oraz przedstawienie nowych propozycji dla stworzenia warunków do zwiększenia udziału w rynku różnych form zorganizowanych budownictwa mieszkaniowego (uchwalenie – do końca 2009 r.), w tym m.in. uruchomienie Funduszu Rozwoju Urbanistycznego dla konsolidacji (scalenia i podziału) gruntów i budowy infrastruktury technicznej oraz utworzenie zasobu gruntów na cele budownictwa mieszkaniowego.

3. Zintegrowany rozwój, czyli m.in. powiązanie planowania przestrzennego z zasadami prowadzenia polityki rozwoju oraz polityk sektorowych; zintegrowanie zakresów i procedur planów sektorowych ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego; opracowanie zasad prowadzenia polityki miejskiej (projekty pilotażowe w drugiej połowie 2009 r.); równoważenie rozwoju społeczno-gospodarczego w przestrzeni spełniające zalecenia Agendy Terytorialnej UE oraz zintegrowane planowanie i zarządzanie rozwojem miast rekomendowane w ramach Karty Lipskiej; prezentacja nowej formuły zintegrowanego zarządzania miastami oraz uruchomienie „Obserwatorium Mieszkaniowego” jako formuły monitorowania zmian w polityce miejskiej (w trakcie prezydencji Polski w UE w 2011 r.).

Jak podkreślił Olgierd Dziekoński, przesłankami powodującymi konieczność ich wprowadzenia są:
- silny nacisk inwestorów na usprawnienie procesu inwestycyjnego,
- niska jakość planowania przestrzennego,
- niedostateczna jakość urbanistyczna nowo budowanych zespołów mieszkaniowych,
- nieprzestrzeganie dyrektyw UE związanych z: ocenami oddziaływania na środowisko, udziałem społeczeństwa w sporządzaniu planów i programów oraz dostępem obywateli do informacji.

W sesji przedpołudniowej drugiego dnia konferencji skupiono się na wykorzystaniu technologii informacyjnych w planowaniu przestrzennym oraz związanych z tym potrzebami i oczekiwaniami. Na popołudnie zaplanowano dyskusję o roli geodezji i kartografii w kształtowaniu przestrzeni.

Na konferencję przybyli m.in.: Olgierd Dziekoński – wiceminister infrastruktury, Jolanta Orlińska – główny geodeta kraju, dr Adam Iwaniak – wiceprezes GUGiK, dr Andrzej Jagusiewicz – Główny Inspektor Ochrony Środowiska, Marek Sowa – członek Zarządu Województwa Małopolskiego, prof. Jacek Majchrowski – prezydent Krakowa, prof. Bogdan Ney – Polska Akademia Nauk, prof. Jerzy Gaździcki – przewodniczący PTIP, przewodniczący Rady ds. Implementacji INSPIRE przy GGK.
Gospodarzem imprezy jest dr Kazimierz Bujakowski – wiceprezydent Krakowa. Honorowy patronat nad konferencją objął główny geodeta kraju.

"Krakowskie Spotkania z INSPIRE" zorganizował Urząd Miasta Krakowa przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, AGH i OPGK w Krakowie.

Więcej o „Krakowskich Spotkaniach z INSPIRE w lipcowym numerze GEODETY

Jerzy Przywara


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
XXVII Kongres Międzynarodowej Federacji Geodetów (FIG Congress 2022)
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS