Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-05-23| Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji specustawy


Rada Ministrów przyjęła (21 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury.

Projekt zakłada uproszczenie procedur oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych.
Nowe prawo określa zasady postępowania poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych. Dwie odrębne decyzje (o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę), które obecnie są wydawane inwestorom przed rozpoczęciem przedsięwzięcia drogowego, rząd zamierza zastąpić jedną, skonsolidowaną decyzją zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Będzie ją wydawać, w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku, odpowiednio starosta lub wojewoda.

Jednoznacznie uregulowano kwestie organu wydającego tę decyzję w sytuacji, gdy inwestycja będzie przebiegała przez dwa lub więcej województw. Wówczas decyzję będzie podejmował ten wojewoda, na obszarze właściwości którego znajduje się największa część nieruchomości przeznaczonych na inwestycję. Zaproponowano, aby z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na inwestycję drogową stała się ostateczna, wygasły ograniczone prawa rzeczowe ustanowione na nieruchomości bądź istniejące w związku z użytkowaniem wieczystym.
Ponadto w projekcie uregulowano sprawy związane z zajęciem na czas realizacji inwestycji drogowej terenu wód płynących lub linii kolejowych. Właściwy zarządca drogi będzie wówczas pokrywał koszty i straty związane z zajęciem terenu.

Rada Ministrów zachowała dotychczasowy sposób nabywania nieruchomości pod drogi. Jednocześnie wprowadziła rozwiązania umożliwiającego przekazywanie właścicielom nieruchomość dodatkowych 5% jej wartości za jej szybkie udostępnienie.
W przypadku przekazania nieruchomości, na której posadowione są budynki mieszkalne przewidywane jest wypłacenie dodatkowej kwoty - 10.000 zł właścicielowi budynków w związku m.in. z kosztami przeprowadzki.

Źródło: KPRM, MI


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama