|2008-05-23|
Geodezja, Firma, Prawo, Instytucje, Kataster
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji specustawy
Rada Ministrów przyjęła (21 maja) projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra infrastruktury. Projekt zakłada uproszczenie procedur oraz przyspieszenie prac związanych z przygotowaniem inwestycji drogowych. Nowe prawo określa zasady postępowania poprzedzające rozpoczęcie robót budowlanych. Dwie odrębne decyzje (o ustaleniu lokalizacji drogi oraz o pozwoleniu na budowę), które obecnie są wydawane inwestorom przed rozpoczęciem przedsięwzięcia drogowego, rząd zamierza zastąpić jedną, skonsolidowaną decyzją zezwolenia na realizację inwestycji drogowej. Będzie ją wydawać, w ciągu trzech miesięcy od dnia złożenia wniosku, odpowiednio starosta lub wojewoda.
Jednoznacznie uregulowano kwestie organu wydającego tę decyzję w sytuacji, gdy inwestycja będzie przebiegała przez dwa lub więcej województw. Wówczas decyzję będzie podejmował ten wojewoda, na obszarze właściwości którego znajduje się największa część nieruchomości przeznaczonych na inwestycję. Zaproponowano, aby z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu na inwestycję drogową stała się ostateczna, wygasły ograniczone prawa rzeczowe ustanowione na nieruchomości bądź istniejące w związku z użytkowaniem wieczystym. Ponadto w projekcie uregulowano sprawy związane z zajęciem na czas realizacji inwestycji drogowej terenu wód płynących lub linii kolejowych. Właściwy zarządca drogi będzie wówczas pokrywał koszty i straty związane z zajęciem terenu.
Rada Ministrów zachowała dotychczasowy sposób nabywania nieruchomości pod drogi. Jednocześnie wprowadziła rozwiązania umożliwiającego przekazywanie właścicielom nieruchomość dodatkowych 5% jej wartości za jej szybkie udostępnienie. W przypadku przekazania nieruchomości, na której posadowione są budynki mieszkalne przewidywane jest wypłacenie dodatkowej kwoty - 10.000 zł właścicielowi budynków w związku m.in. z kosztami przeprowadzki.
Źródło: KPRM, MI
|