Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-02-13| Prawo, Ludzie, Instytucje

Rada Ministrów o ustawie o służbie cywilnej


Rada Ministrów zaproponowała na wczorajszym posiedzeniu (12 lutego) wstrzymanie prac nad poselskim projektem ustawy o służbie cywilnej.

Rząd zaproponował wstrzymanie prac do czasu wniesienia do Sejmu rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie służby publicznej. Umożliwi to wypracowanie optymalnych rozwiązań dla tego systemu w Polsce. W projekcie rządowym znajdą odzwierciedlenie koncepcje przywrócenia korpusowi służby cywilnej kształtu odpowiadającego standardom konstytucyjnym oraz wdrożenie efektywnych metod zarządzania zasobami ludzkimi w administracji rządowej.

Rząd, podobnie jak posłowie, opowiada się za utrzymaniem zasady profesjonalnego dokonywania naboru na stanowiska w służbie cywilnej. Stoi jednak na stanowisku, że należy utrzymać możliwość przenoszenia pracowników z innych obszarów sektora publicznego, przy zachowaniu zasady wzajemności oraz zapewnieniu takim procedurom zgodności z Konstytucją. Ujednoliceniu powinna ulec również „ścieżka kariery”.
Profesjonalnemu przygotowaniu pracowników administracji rządowej powinno służyć wprowadzenie zróżnicowanego instrumentarium zarządzania zasobami ludzkimi. Rząd, podobnie jak posłowie, zamierza utrzymać służbę przygotowawczą, ale szczegółowe rozwiązania w tym zakresie będą pochodną przyszłych koncepcji dotyczących naboru, awansu i rozwoju zawodowego członków korpusu służby cywilnej.

Istnieje również zgodność dotycząca koncepcji Rady Służby Publicznej. Niemniej, pozycja ustrojowa Rady wymaga istotnego przemyślenia i wprowadzenia modyfikacji dotyczących kompetencji, składu oraz trybu jej działania. Nie jest intencją rządu likwidacja Rady.
Rząd zgadza się z propozycją przywrócenia do służby cywilnej wyższych stanowisk (dyrektorzy generalni, dyrektorzy i ich zastępcy). Natomiast za niecelowe na obecnym etapie rozwoju służby uznaje zajmowanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej wyłącznie przez urzędników służby cywilnej. Zdaniem rządu mianowanie pozostanie podstawą nawiązania stosunku pracy urzędników służby cywilnej i istotnym elementem służby. Ograniczenie możliwości obsady tych stanowisk, co przewiduje projekt poselski, nie bierze pod uwagę m.in. potrzeb sektora publicznego. W ocenie rządu, obecnie wskazana jest większa otwartość w doborze kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.

Odnosząc się do propozycji uchylenia ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych, rząd zakłada, że jego prace będą szły w kierunku co najmniej ograniczenia lub zniesienia PZK, przy wypracowaniu jednak odrębnych mechanizmów profesjonalnej weryfikacji osób, które obejmować mają wysokie stanowiska państwowe.
Rząd traktuje priorytetowo kwestie wzmocnienia systemu służby cywilnej oraz wprowadzenia skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami w urzędach. W tym m.in. celu podjęto uchwałę w sprawie dokończenia reformy administracji publicznej w zakresie zadań i finansów publicznych, usprawnienia pracy administracji rządowej oraz przywrócenia właściwej roli służby cywilnej i racjonalizacji zarządzania kadrami urzędniczymi. Rząd zamierza także skorelować zmiany w systemie służby cywilnej z niezbędnymi zmianami w służbie zagranicznej oraz przygotować rozwiązania umożliwiające dostęp do niektórych stanowisk w służbie cywilnej obywatelom Unii Europejskiej.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS