|2008-02-13|
Prawo, Ludzie, Instytucje
Rada Ministrów o ustawie o służbie cywilnej
Rada Ministrów zaproponowała na wczorajszym posiedzeniu (12 lutego) wstrzymanie prac nad poselskim projektem ustawy o służbie cywilnej.
Rząd zaproponował wstrzymanie prac do czasu wniesienia do Sejmu rządowego projektu ustawy dotyczącego zmian w systemie służby publicznej. Umożliwi to wypracowanie optymalnych rozwiązań dla tego systemu w Polsce. W projekcie rządowym znajdą odzwierciedlenie koncepcje przywrócenia korpusowi służby cywilnej kształtu odpowiadającego standardom konstytucyjnym oraz wdrożenie efektywnych metod zarządzania zasobami ludzkimi w administracji rządowej.
Rząd, podobnie jak posłowie, opowiada się za utrzymaniem zasady profesjonalnego dokonywania naboru na stanowiska w służbie cywilnej. Stoi jednak na stanowisku, że należy utrzymać możliwość przenoszenia pracowników z innych obszarów sektora publicznego, przy zachowaniu zasady wzajemności oraz zapewnieniu takim procedurom zgodności z Konstytucją. Ujednoliceniu powinna ulec również „ścieżka kariery”. Profesjonalnemu przygotowaniu pracowników administracji rządowej powinno służyć wprowadzenie zróżnicowanego instrumentarium zarządzania zasobami ludzkimi. Rząd, podobnie jak posłowie, zamierza utrzymać służbę przygotowawczą, ale szczegółowe rozwiązania w tym zakresie będą pochodną przyszłych koncepcji dotyczących naboru, awansu i rozwoju zawodowego członków korpusu służby cywilnej.
Istnieje również zgodność dotycząca koncepcji Rady Służby Publicznej. Niemniej, pozycja ustrojowa Rady wymaga istotnego przemyślenia i wprowadzenia modyfikacji dotyczących kompetencji, składu oraz trybu jej działania. Nie jest intencją rządu likwidacja Rady. Rząd zgadza się z propozycją przywrócenia do służby cywilnej wyższych stanowisk (dyrektorzy generalni, dyrektorzy i ich zastępcy). Natomiast za niecelowe na obecnym etapie rozwoju służby uznaje zajmowanie wyższych stanowisk w służbie cywilnej wyłącznie przez urzędników służby cywilnej. Zdaniem rządu mianowanie pozostanie podstawą nawiązania stosunku pracy urzędników służby cywilnej i istotnym elementem służby. Ograniczenie możliwości obsady tych stanowisk, co przewiduje projekt poselski, nie bierze pod uwagę m.in. potrzeb sektora publicznego. W ocenie rządu, obecnie wskazana jest większa otwartość w doborze kandydatów na wyższe stanowiska w służbie cywilnej.
Odnosząc się do propozycji uchylenia ustawy o państwowym zasobie kadrowym i wysokich stanowiskach państwowych, rząd zakłada, że jego prace będą szły w kierunku co najmniej ograniczenia lub zniesienia PZK, przy wypracowaniu jednak odrębnych mechanizmów profesjonalnej weryfikacji osób, które obejmować mają wysokie stanowiska państwowe. Rząd traktuje priorytetowo kwestie wzmocnienia systemu służby cywilnej oraz wprowadzenia skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami w urzędach. W tym m.in. celu podjęto uchwałę w sprawie dokończenia reformy administracji publicznej w zakresie zadań i finansów publicznych, usprawnienia pracy administracji rządowej oraz przywrócenia właściwej roli służby cywilnej i racjonalizacji zarządzania kadrami urzędniczymi. Rząd zamierza także skorelować zmiany w systemie służby cywilnej z niezbędnymi zmianami w służbie zagranicznej oraz przygotować rozwiązania umożliwiające dostęp do niektórych stanowisk w służbie cywilnej obywatelom Unii Europejskiej.
Źródło: KPRM
|