Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-01-22| Geodezja, Prawo, Instytucje

Rząd planuje dokończenie reformy administracyjnej


Podczas dzisiejszego posiedzenia (22 stycznia) Rada Ministrów podjęła uchwałę w sprawie dokończenia reformy administracji publicznej rozpoczętej w 1989 roku oraz zasad jej przeprowadzenia. W szczególności dotyczyć ona będzie decentralizacji i uporządkowania podziału kompetencji pomiędzy administracją rządową i samorządową, przywrócenia właściwej roli służbie cywilnej i zapewnienia skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami.

Jak czytamy w komunikacie RM, najważniejszą sprawą jest przywrócenie samorządom lokalnym tej rangi, jaką posiadają władze tego szczebla w całej Europie. W sferze dokończenia reformy decentralizacyjnej Rada Ministrów deklaruje nową umowę społeczną z samorządem terytorialnym dla przeprowadzenia rozległego programu reform.
Prace będą koncentrować się na trzech obszarach:
● dokończenia reformy decentralizacyjnej, w tym zwiększenia zdolności Polski do kreowania warunków rozwoju gospodarczego i cywilizacyjnego,
● dokończenia reformy administracji rządowej, ze szczególnym uwzględnieniem poprawy koordynacji działań naczelnych i centralnych organów administracji, usprawnienia zarządzania i eliminacji marnotrawstwa,
● przywrócenia właściwej roli służby cywilnej i wprowadzenia skutecznych mechanizmów zarządzania kadrami urzędniczymi.

Najważniejszym zadaniem jest dokończenie procesu decentralizacji i wzmocnienie znaczenia samorządu terytorialnego, również poprzez wzmocnienie jego podstaw majątkowych. Umożliwi to wspólnotom lokalnym i regionalnym decydowanie o swoich sprawach, a w konsekwencji zapewni im skuteczniejsze rozwiązywanie problemów w terenie. Precyzyjne uporządkowanie kompetencji między administracją rządową i samorządową będzie służyć wyeliminowaniu marnotrawstwa pieniędzy publicznych i obniżeniu kosztów funkcjonowania administracji oraz lepszemu gospodarowaniu kadrami.
Określenie standardów zadań publicznych wykonywanych przez samorząd i powiązanie z nimi rozwiązań finansowych pozwoli uruchomić formułę budżetu zadaniowego. Samorząd ma do wykonania coraz więcej zadań, nie ma jednak wystarczających środków na ich realizację. Reforma jest więc konieczna, aby zahamować pogłębiający się kryzys w sferze oświaty, pomocy społecznej i ochronie zdrowia.

Rząd proponuje również rozdzielenie zakresów odpowiedzialności administracji rządowej i samorządowej (ograniczenie kompetencji wojewody i zwiększenie uprawnień samorządu; do zadań wojewody powinny należeć m.in.: kontrola gospodarowania mieniem publicznym w województwie, odpowiedzialność za zarządzanie kryzysowe oraz za stan porządku i bezpieczeństwa publicznego).
W dziedzinie reformy administracji rządowej proponuje się wzmocnienie mechanizmów koordynacji poziomej w rządzie i administracji rządowej, sprecyzowanie zasad odpowiedzialności personalnej na poszczególnych stanowiskach rządowych. Ważne jest także wyraźne określenie stanowisk w administracji rządowej o charakterze politycznym oraz tych, które powinny być obsadzane w trybie otwartego naboru.

Podjęte zostaną działania na rzecz przywrócenia służby cywilnej i likwidacji lub ograniczenia do bardzo ściśle określonych stanowisk państwowego zasobu kadrowego. Standardy służby cywilnej mają dotyczyć również instytucji samorządu terytorialnego. Proponuje się również wprowadzić odpowiedzialność personalną (dyscyplinarną, finansową i karną) za skutki błędnych decyzji lub zaniechania. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera stanowisko dyrektora generalnego urzędu jako kierownika odpowiadającego za gotowość urzędu do pracy, merytoryczne przygotowanie urzędników i ich poziom etyczny.
Pilnym zadaniem jest stworzenie rządowej komórki odpowiedzialnej za zarządzanie zasobami instytucjonalnymi administracji. Obecnie nikt nie ma kontroli ani możliwości monitorowania zasobów administracji, nie są także podejmowane działania dotyczące standaryzacji i racjonalizacji struktur czy wartościowania stanowisk pracy.

Jak podano w komunikacie, prace obejmą nowelizacje kilkudziesięciu ustaw oraz przygotowanie kilku nowych. Koordynatorem prac będzie minister spraw wewnętrznych i administracji.

Źródło: KPRM


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS