wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-26| Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje

RM o budowie dróg krajowych na lata 2008-2012


Podczas wczorajszego (25 września) posiedzenia Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pod nazwą „Program budowy dróg krajowych na lata 2008-2012”.

W ciągu najbliższych 5 lat łączny koszt inwestycji drogowych i infrastrukturalnych wyniesie 121 mld zł. Najważniejsze inwestycje dotyczą zakończenia do 2010 r. budowy autostrady A-1 oraz w dalszej perspektywie autostrad A-2 i A-4. Priorytetem będzie także budowa dróg ekspresowych północ-południe (S-19 i S-3) oraz inwestycje związane z organizacją EURO 2012.
„Program budowy dróg krajowych” zakłada powstanie ok. 620 km autostrad realizowanych w systemie tradycyjnym, 473 km autostrad w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego, ponad 1973 km dróg ekspresowych oraz 58 obwodnic o łącznej długości 393 km. Poza tym, program przewiduje modernizację około 1163 km dróg krajowych.
Przyjęto, że całkowity limit wydatków budżetowych na realizację Programu wyniesie 113,3 mld zł. Ze środków Krajowego Funduszu Drogowego przewidziano 7,726 mld tys. zł, a ze środków prywatnych i samorządowych 3,3 mln zł. Uwzględniono również wielkość dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej. Będą to środki ujęte w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko, Rozwój Polski Wschodniej, środki z Funduszu Spójności oraz z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Łącznie w latach 2008-2012 wyniosą one prawie 35 mld zł.
Program uwzględnia, szacowane na ponad 26,7 mld zł, inwestycje związane z przygotowaniem do Euro 2012. Szczególnie chodzi o odcinki dróg łączące miasta, w których mają się odbyć mecze ME 2012 oraz te odcinki dróg, które zapewnią sprawną komunikację miedzyregionalną i międzynarodową.

Program przewiduje, że w latach 2008-2012 zadania dotyczące rozwoju podstawowej sieci drogowej będą koncentrować się na:

stworzeniu sieci autostrad o łącznej długości ok. 1676 km (w tym odcinki budowane w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego – ok. 473 km), stworzeniu sieci dróg ekspresowych o łącznej długości 2267 km, wzmacnianiu nośności dróg krajowych do 115 kN/oś, budowie 58 obwodnic drogowych w miejscowościach dotkniętych wysoką uciążliwością ruchu tranzytowego z zachowaniem dbałości o ochronę tych obejść przed nową zabudową, przebudowie odcinków dróg krajowych pod kątem poprawy bezpieczeństwa ruchu, w tym uruchomienie programu „uspokojenia ruchu” na przejściach dróg przez małe miejscowości oraz na jednopoziomowych skrzyżowaniach z koleją (przejazdy), poprawie warunków przejazdu dla ruchu tranzytowego i obsługi ruchu w obszarach metropolitalnych i w dużych miastach, poprawie stanu utrzymania dróg krajowych, tak by w 2013 r. 75% sieci dróg krajowych znajdowało się w stanie dobrym, a 10% w stanie dostatecznym.

Za realizację Programu będą odpowiedzialne Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz drogowe spółki specjalnego przeznaczenia.

Źródło: KPRM


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS