wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-09-13| Geodezja, Mapy, Prawo, Kataster

RM: Finansowanie wspólnej polityki rolnej


Rada Ministrów 11 września przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o uruchamianiu środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej przeznaczonych na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Projekt nowelizacji określa sposób rozdysponowania środków pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego (EFRG) oraz z Europejskiego Funduszu Rolniczego Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW).

Projekt wprowadza możliwość udzielania pożyczek agencjom płatniczym na prefinansowanie wydatków realizowanych z EFRG i EFRROW. Spłata będzie dokonywana ze środków zaplanowanych w budżecie państwa. Ich wysokość będzie równa zwrotom dokonanym z budżetu wspólnotowego. W przypadku EFRROW pieniądze na realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2007-2013 będą przekazywane agencjom płatniczym przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Natomiast środki z EFRG będzie przekazywać minister finansów na podstawie zapotrzebowania składanego przez agencje.
Gminy będą mogły otrzymać środki na wyprzedzające finansowanie działań poprawiających infrastrukturę związaną z rozwojem i dostosowaniem rolnictwa i leśnictwa. Kwota zagwarantowana, jako udział EFRROW będzie przekazywana na konto jednostki samorządu terytorialnego jako nieprocentowana pożyczka udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK). W projekcie przewidziano prowadzenie takiego rachunku m.in. w Narodowym Banku Polskim lub BGK. Koszty obsługi pożyczki będą pokrywane przez ministra finansów. Jej spłata zostanie dokonana z refundacji wydatków poniesionych na przedsięwzięcie.
Z kolei środki na wyprzedzające finansowanie udziału krajowego będzie przekazywać agencja płatnicza na podstawie umowy, w której określone zostaną m.in. warunki przekazywania i wykorzystywania, ich rozliczenie i spłatę oraz termin realizacji zadania. O podobne wsparcie będą mogli się też ubiegać beneficjenci działających w ramach podejścia Leader i pomocy technicznej (z wyłączeniem jednostek sektora finansów publicznych). Wprowadzenie wyprzedzającego finansowania powinno się przyczynić do efektywnego wykorzystania środków przewidzianych w PROW na lata 2007-2013.

Źródło: KPRM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS