Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-05-29| Prawo

Sejm znowelizuje kontrowersyjną ustawę


Podczas wczorajszego (28 maja) posiedzenia Sejmu przedstawiono sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej oraz Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka na temat poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ujawnieniu w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa oraz jednostek samorządu terytorialnego.

W nowelizacji ustawy z 7 września 2007 r. zaproponowano:

wydłużenie do 18 miesięcy [6-miesięczny termin wyznaczony ustawą upłynął 19 maja br. – red.] terminu sporządzenia przez starostów wykazów nieruchomości, które przeszły na własność Skarbu Państwa i stanowią jego własność albo własność samorządu terytorialnego albo własności jednostek samorządu terytorialnego i niepozostających w posiadaniu ich właścicieli, nieruchomości zabudowanych, w których lokale zajmowane są przez osoby objęte przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego; wydłużenie do 24 miesięcy [poprzednio 12 – red.] terminu złożenia przez starostów wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości Skarbu Państwa, wraz z dokumentami stanowiącymi podstawę wpisu tego prawa; wydłużenie do 24 miesięcy [poprzednio 12 – red.] terminu złożenia w sądach rejonowych wniosków o ujawnienie w księgach wieczystych prawa własności nieruchomości jednostek samorządu terytorialnego przez jednostki samorządu terytorialnego.

Ponadto zaproponowano, by w okresie 36 miesięcy [poprzednio 24 – red.] od wejścia w życie ustawy starostowie poinformowali mieszkańców powiatu o potrzebie sprawdzenia zgodność ksiąg wieczystych z rzeczywistym stanem prawnym i udzielili pomocy w zakresie informacji i sposobie działań niezbędnych do uzyskania tytułu prawnego do zajmowanych przez nich nieruchomości i ujawnienia ich praw w księgach wieczystych.

Ustawa z 2007 roku (weszła w życie 19 listopada 2007 r.) zobowiązywała starostów do inwentaryzacji majątku i ustalenia stanu posiadania Skarbu Państwa i jednostek samorządu terytorialnego (JST) i sporządzenia w okresie 6 miesięcy wykazów nieruchomości stanowiących własność SP, JST oraz takich, które ni są własności a SP lub JST, nie są w posiadaniu ich właścicieli, a w których lokale stanowią mieszkaniowy zasób gmin. Ponadto nakazywała ujawnienie (w ciągu 12 miesięcy) praw do nieruchomości w księgach wieczystych. Za niedopełnienie terminów złożenia wniosków do sądów wieczystoksięgowych przewidziano kary (nakładane przez wojewodów), w wysokości 1-3 miesięcznych wynagrodzeń. Ustawa z 2007 r. była krytykowana od chwili jej ustanowienia z uwagi na narzucone nierealne terminy oraz brak pieniędzy i pracowników do jej wykonania przez samorządy. Podobnie błędne założenia przyjęto w 1990 r. w ustawie komunalizacyjnej. Zakładano wówczas 3-miesięczny termin komunalizacji. Jak wiadomo, w wielu miejscach Polski trwa ona do dzisiaj.

Poseł Norbert Raba, który wczoraj przedstawiał sprawozdanie połączonych komisji o poselskim projekcie ww. ustawy stwierdził: „Po wejściu w życie ustawy z 7 września 2007 r. wszystkie zainteresowane podmioty, takie jak Związek Powiatów Polskich, konwent marszałków, wojewodowie, już wtedy zgłaszały potrzebę nowelizacji tej ustawy co do terminów i czasu wykonania jej przez starostów. Niemniej jednak na połączonym posiedzeniu komisji dyskusja, która trwała również pomiędzy wszystkimi klubami, wskazała na to, iż nie powinniśmy zajmować się przyczyną opóźnień, ale jak najszybciej wprowadzić ustawę w życie. Pragnę również podkreślić, że w wyżej wymienionej sprawie wpłynęło sześć interpelacji poselskich do ministra spraw wewnętrznych i administracji, co tylko podkreśla pilność i ważność przyjęcia tych zmian”.

Wszystkie kluby poselskie zadeklarowały poparcie projektu. Zgodnie z jego zapisami nowelizacja ustawy ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, ale z mocą od 18 maja 2008 r. Skąd wziął się zapis o mocy obowiązującej wstecz? Jak powiedział wczoraj poseł Raba: „Ponieważ poprzednie terminy zapisane w ustawie, jeśli chodzi o ich moc i wywiązanie się starostów z obowiązku ustawowego, minęły 19 maja 2008 r., musieliśmy dokonać takiego zapisu, który umożliwi wejście nowego czasu zgodnie z procedurą legislacyjną. Biuro Legislacyjne również wyraziło swoją opinię, że w wyjątkowych sytuacjach, a połączone komisję uznały, że jest to wyjątkowa sytuacja, możemy takiego zapisu dokonać”.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS