Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2008-08-14| Geodezja, GIS, Prawo, Instytucje

Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej trafił do konsultacji społecznych



Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej jest już po uzgodnieniach wewnątrzresortowych i trafił do kilkunastu organizacji społecznych i gospodarczych do konsultacji społecznych.

Jak napisano w uzasadnieniu do projektu, przedmiotem ustawy jest określenie podstawowych zasad tworzenia i działania infrastruktury informacji przestrzennej w Polsce. Wprowadzenie ustawy ma związek z przyjęciem przez Unię Europejską w marcu ubiegłego roku dyrektywy ustanawiającej infrastrukturę informacji przestrzennej we Wspólnocie (INSPIRE).

Celem projektowanej ustawy jest wprowadzenie mechanizmów prawnych pozwalających na zapewnienie interoperacyjności i współdziałania w zakresie danych, metadanych, usług elektronicznych oraz koordynacji i budowy infrastruktury.
Ustawa kompleksowo reguluje zasady budowy infrastruktury informacji przestrzennej, ujednolica terminologię z tego zakresu, a także nowelizuje kilka ustaw.

Nowelizacja Prawa geodezyjnego i kartograficznego obejmuje art.: 4, 5, 7a, 7c, 7d, 19, 24, 24b, 40, 47a oraz 47b i ma na celu w szczególności:
● określenie baz (zbiorów) danych przestrzennych, których utworzenie i prowadzenie jest zadaniem organów służby geodezyjnej i kartograficznej, oraz ustalenie zasad i standardów technicznych tworzenia i prowadzenia tych zbiorów, w dostosowaniu do postanowień dyrektywy INSPIRE oraz projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, a także określenie standardowych urzędowych opracowań kartograficznych,
● dostosowanie przepisów określających kompetencje organów służby geodezyjnej i kartograficznej do zadań wynikających z przepisów projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej,
● ustalenie, w dostosowaniu do postanowień projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej, zasad wymiany danych przestrzennych w ramach państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zasad korzystania z tych zbiorów przez podmioty publiczne oraz zasad publicznego udostępniania tych danych,
● dostosowanie do postanowień projektu ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej przepisów dotyczących opłat za udostępnianie informacji i materiałów z państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego oraz za wykonywanie czynności związanych z tym udostępnianiem.

Przewidywane korzyści z wprowadzenia ustawy w życie to m.in.:
● zwiększenie efektywności wykonywania zadań; infrastruktura umożliwi szybki dostęp do danych, pozwoli także na analizę wielu zestawów danych, dając możliwość znalezienia najlepszego rozwiązania oraz stworzenia strategii alternatywnych bez konieczności używania drogich pakietów narzędziowych GIS;
● eliminowanie zjawiska gromadzenia tych samych danych przez różne organy administracji;
● zmniejszenie kosztów działalności i utrzymania poprzez zwiększenie wydajności pracy związanej m.in. z automatyzacją procesów analizowania i wizualizacji danych przestrzennych.

Konsultacje potrwają do 22 sierpnia.

Przeczytaj Projekt ustawy o infrastrukturze informacji przestrzennej

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS