|2008-08-01|
Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster
Wytyczne dla aktualizacji mapy zasadniczej w Warszawie
Geodeta m.st. Warszawy opublikował szczegółowe zasady postępowania przy aktualizacji mapy zasadniczej w zakresie geodezyjnego opracowania linii rozgraniczających ulic i dróg.
W komunikacie z 31 lipca br. czytamy:
W związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi sposobu aktualizowania mapy zasadniczej o treść związaną z geodezyjnymi opracowaniami linii rozgraniczających ulic i dróg, poniżej przedstawiam uzgodnione z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy uszczegółowienie zasad w tym zakresie do stosowania zarówno przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego wykonujące prace na obszarze miasta, jak i przez pracowników Biura Geodezji i Katastru związanych z obsługą tych prac.
I. Zakres opracowania linii rozgraniczających
1. Linie rozgraniczające dla danej inwestycji, ustalone przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, należy opracować geodezyjnie w całości w wydanym zakresie.
2. Linie rozgraniczające ustalone w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego, w ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy, należy opracować geodezyjnie w zakresie zgłoszonej pracy, uwzględniając motywy oraz najbliższe punkty załamania przebiegu linii rozgraniczających wynikające z w/w dokumentów. W przypadkach niejednoznacznego przebiegu linii rozgraniczających, należy wystąpić o uściślenie przebiegu tych linii do komórki organizacyjnej Urzędu m.st. Warszawy właściwej w sprawach planowania przestrzennego (Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego).
II. Mapa analogowa
Opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające powinny być wniesione na nakładkę R mapy analogowej przez wykonawcę danej pracy geodezyjnej zgodnie z „Zasadami zakładania i prowadzenia mapy WSW” bez obowiązku opisywania skróconych współrzędnych punktów załamania. Usuwanie z nakładki R nieaktualnych projektów linii rozgraniczających, może nastąpić na podstawie pisemnej opinii. Podstawą usunięcia linii może być także:
a) decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi,
b) kopia aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisana numerem uchwały Rady Miasta. W przypadku braku autoryzacji kopii przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, wymagane będzie potwierdzenie kopii podpisem geodety.
Linie rozgraniczające opracowane w związku z ustawą z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 ze zm.).
1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i w opisie podaje nr DER zgłoszonej pracy geodezyjnej, w wyniku której linie rozgraniczające zostały opracowane geodezyjnie (np. „proj. l. rozgr. DER 41-148/08”). Dopuszczalne jest podanie w opisie nazwy projektowanej drogi.
2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi, wnoszą nowe granice nieruchomości na pierworys i nakładkę S, a na nakładce R usuwają zrealizowaną linię oraz cały opis. Usuwają również nieaktualne projekty linii rozgraniczających pokazane na mapie wewnątrz pasa drogowego zatwierdzonego decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi. Usunięcie dotyczy całych odcinków linii rozgraniczającej pomiędzy punktami załamania linii.
Linie rozgraniczające opracowane geodezyjnie w pozostałych przypadkach.
1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i opisuje: a) w przypadku braku ważnego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego: przykłady: - „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08” – (opinia wydana przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego), - „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08” – (numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju), - „proj. l. rozgr. dec. 71/08” – (wydana decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego). b) na obszarach, gdzie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego: „proj. l. rozgr. mpzp 2008r.” (np. w przypadku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą w 2008 r.). Uwaga: W razie konieczności uściślenia przebiegu linii rozgr., na nakładkę R należy wnieść opis jak przy opinii wydanej przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego lub numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju. - dla linii określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a uściślonych przez BAiPP „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08/mpzp” - dla uściślonych linii rozgraniczających ustalonych w decyzji administracyjnej „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08/dec.”
2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji zatwierdzającej podział, wnoszą nowe granice nieruchomości na nakładkę S i pierworys. Wniesione na nakładce R kolorem czarnym linie rozgraniczające, pracownicy ODGiK zmienią na kolor niebieski w zakresie wynikającym z zawiadomień o zmianach, pozostawiając opis linii bez zmian.
III. Mapa numeryczna
W operacie technicznym wykonawca umieszcza współrzędne linii rozgraniczających na nośniku informatycznym. Dane geodezyjne dotyczące linii rozgraniczających są wprowadzane do bazy numerycznej przez pracowników BGiK, po przyjęciu opracowania do zasobu i opisywane zgodnie z zasadami wymienionymi w pkt II. Wydawane wykonawcom prac geodezyjnych materiały zawierają również pliki bazy numerycznej z informacjami dotyczącymi:
• przebiegu linii rozgraniczającej, • długości linii, • współrzędnych punktów załamania, • opisu, • daty przyjęcia do zasobu, • numeru operatu.
Dyrektor Biura Geodezji i Katastru Geodeta m.st. Warszawy Tomasz Myśliński
Źródło: BGiK
|