Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2008-08-01 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Wytyczne dla aktualizacji mapy zasadniczej w Warszawie


Geodeta m.st. Warszawy opublikował szczegółowe zasady postępowania przy aktualizacji mapy zasadniczej w zakresie geodezyjnego opracowania linii rozgraniczających ulic i dróg.

W komunikacie z 31 lipca br. czytamy:

W związku z licznymi wątpliwościami, dotyczącymi sposobu aktualizowania mapy zasadniczej o treść związaną z geodezyjnymi opracowaniami linii rozgraniczających ulic i dróg, poniżej przedstawiam uzgodnione z Biurem Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy uszczegółowienie zasad w tym zakresie do stosowania zarówno przez jednostki wykonawstwa geodezyjnego wykonujące prace na obszarze miasta, jak i przez pracowników Biura Geodezji i Katastru związanych z obsługą tych prac.

I. Zakres opracowania linii rozgraniczających

1. Linie rozgraniczające dla danej inwestycji, ustalone przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, należy opracować geodezyjnie w całości w wydanym zakresie.

2. Linie rozgraniczające ustalone w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego, w ostatecznej decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy, należy opracować geodezyjnie w zakresie zgłoszonej pracy, uwzględniając motywy oraz najbliższe punkty załamania przebiegu linii rozgraniczających wynikające z w/w dokumentów. W przypadkach niejednoznacznego przebiegu linii rozgraniczających, należy wystąpić o uściślenie przebiegu tych linii do komórki organizacyjnej Urzędu m.st. Warszawy właściwej w sprawach planowania przestrzennego (Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego).

II. Mapa analogowa

Opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające powinny być wniesione na nakładkę R mapy analogowej przez wykonawcę danej pracy geodezyjnej zgodnie z „Zasadami zakładania i prowadzenia mapy WSW” bez obowiązku opisywania skróconych współrzędnych punktów załamania.
Usuwanie z nakładki R nieaktualnych projektów linii rozgraniczających, może nastąpić na podstawie pisemnej opinii.
Podstawą usunięcia linii może być także:

a) decyzja o ustaleniu lokalizacji drogi,

b) kopia aktualnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego opisana numerem uchwały Rady Miasta. W przypadku braku autoryzacji kopii przez komórkę organizacyjną Urzędu m.st. Warszawy właściwą w sprawach planowania przestrzennego, wymagane będzie potwierdzenie kopii podpisem geodety.

Linie rozgraniczające opracowane w związku z ustawą z 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (Dz.U. z 2003 r. Nr 80, poz. 721 ze zm.).

1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i w opisie podaje nr DER zgłoszonej pracy geodezyjnej, w wyniku której linie rozgraniczające zostały opracowane geodezyjnie (np. „proj. l. rozgr. DER 41-148/08”). Dopuszczalne jest podanie w opisie nazwy projektowanej drogi.

2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji o ustaleniu lokalizacji drogi, wnoszą nowe granice nieruchomości na pierworys i nakładkę S, a na nakładce R usuwają zrealizowaną linię oraz cały opis. Usuwają również nieaktualne projekty linii rozgraniczających pokazane na mapie wewnątrz pasa drogowego zatwierdzonego decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi. Usunięcie dotyczy całych odcinków linii rozgraniczającej pomiędzy punktami załamania linii.

Linie rozgraniczające opracowane geodezyjnie w pozostałych przypadkach.

1. Wykonawca wnosi na nakładkę R opracowane geodezyjnie linie rozgraniczające i opisuje:
a) w przypadku braku ważnego planu miejscowego zagospodarowania przestrzennego:
przykłady:
- „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08” – (opinia wydana przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego),
- „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08” – (numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju),
- „proj. l. rozgr. dec. 71/08” – (wydana decyzja o warunkach zabudowy, decyzja o ustaleniu lokalizacji celu publicznego).
b) na obszarach, gdzie obowiązują miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego:
„proj. l. rozgr. mpzp 2008r.” (np. w przypadku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego zatwierdzonego uchwałą w 2008 r.).
Uwaga:
W razie konieczności uściślenia przebiegu linii rozgr., na nakładkę R należy wnieść opis jak przy opinii wydanej przez Wydział Polityki Rozwoju Infrastruktury Technicznej Miasta w Biurze Architektury i Planowania Przestrzennego lub numer analizy wykonanej przez Miejską Pracownię Planowania Przestrzennego i Strategii Rozwoju.
- dla linii określonych w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, a uściślonych przez BAiPP „proj. l. rozgr. BAiPP-WA-273/08/mpzp”
- dla uściślonych linii rozgraniczających ustalonych w decyzji administracyjnej „proj. l. rozgr. MP/ZK/KT/56-BA-510/08/dec.”

2. Pracownicy ODGiK, po otrzymaniu zawiadomienia o wprowadzeniu do rejestru gruntów zmian wynikających z decyzji zatwierdzającej podział, wnoszą nowe granice nieruchomości na nakładkę S i pierworys. Wniesione na nakładce R kolorem czarnym linie rozgraniczające, pracownicy ODGiK zmienią na kolor niebieski w zakresie wynikającym z zawiadomień o zmianach, pozostawiając opis linii bez zmian.

III. Mapa numeryczna

W operacie technicznym wykonawca umieszcza współrzędne linii rozgraniczających na nośniku informatycznym. Dane geodezyjne dotyczące linii rozgraniczających są wprowadzane do bazy numerycznej przez pracowników BGiK, po przyjęciu opracowania do zasobu i opisywane zgodnie z zasadami wymienionymi w pkt II.
Wydawane wykonawcom prac geodezyjnych materiały zawierają również pliki bazy numerycznej z informacjami dotyczącymi:

• przebiegu linii rozgraniczającej,
• długości linii,
• współrzędnych punktów załamania,
• opisu,
• daty przyjęcia do zasobu,
• numeru operatu.


Dyrektor Biura Geodezji i Katastru
Geodeta m.st. Warszawy
Tomasz Myśliński

Źródło: BGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Likwidacja Delegatur BGiK w dzielnicach Ochota, Wesoła i Żoliborz

Biuro Geodezji i Katastru Urzędu m.st. Warszawy poinformowało, że dzisiaj (1...

TK orzeknie w sprawie o zwrot nieruchomości nabytych przez SP

1 września 2008 r. Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną Ludomiry Cz...

Rozporządzenie w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych

W Dzienniku Ustaw nr 133 z 25 lipca opublikowano rozporządzenie ministra sprawiedliwości z 16...

MSWiA: czy ortofotomapa jest rejestrem publicznym

Na stronie internetowej GUGiK opublikowano pismo sekretarza stanu w MSWIA Tomasza Siemoniaka do...

Sejm znowelizuje kontrowersyjną ustawę

Podczas wczorajszego (28 maja) posiedzenia Sejmu przedstawiono sprawozdanie Komisji Samorządu Terytorialnego...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
cząstki alfa są jonami helu?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Martin Isenburg

Martin Isenburg
Martin Isenburg był absolwentem nauk komputerowych na Uniwersytecie w Darmstadt oraz Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej. Doktorat – również w zakresie nauk komputerowych – obronił na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Jego najbardziej...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Brytyjska firma Blundell G.I. rozpoczęła produkcję tworzywa sztucznego o nazwie astralon. Jedną z odmian astralonu jest cienka (0,1-0,25 mm) przezroczysta folia, która począwszy od lat 50. XX wieku znalazła duże zastosowanie w kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama