Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-02-17| Prawo

Nowelizacja ustawy o księgach wieczystych i hipotece w Sejmie


Na najbliższym posiedzeniu Sejmu (18-20 lutego) odbędzie się pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o księgach wieczystych i hipotece.

Projekt nowelizacji wprowadza rozwiązania, mające na celu unowocześnienie instytucji hipoteki. Do najważniejszych zmian zaliczyć należy odstąpienie od podziału hipoteki na zwykłą i kaucyjną oraz wprowadzenie rozwiązania umożliwiającego zabezpieczenie jedną hipoteką więcej niż jednej wierzytelności tego samego wierzyciela i wielu wierzytelności różnych podmiotów, które uczestniczą w finansowaniu wspólnego przedsięwzięcia.

W projekcie ustawy zaproponowano wyeliminowanie kontrowersji związanych ze skutkami wyodrębnienia nieruchomości przeznaczonych przede wszystkim na cele mieszkaniowe z nieruchomości obciążonej hipoteką. Artykuł 76 ust 4. ustawy otrzymał treść: „W razie podziału nieruchomości polegającego na ustanowieniu odrębnej własności lokalu lub wydzieleniu z dotychczasowej nieruchomości odrębnej nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym, nabywca wydzielonej nieruchomości może żądać podziału hipoteki proporcjonalnie do wartości nieruchomości powstałych wskutek podziału. Jeżeli jednak sposób podziału hipoteki został określony w umowie o ustanowienie hipoteki i ujawniony w księdze wieczystej, podział następuje stosownie do postanowień umowy”.

Kolejną zmianą jest możliwość zastąpienia zabezpieczonej wierzytelności inną wierzytelnością tego samego wierzyciela.
W ustawie proponuje się także wprowadzenie instytucji rozporządzania opróżnionym miejscem hipotecznym. W przypadku gdy istniejące obciążenie wygaśnie, właściciel nieruchomości będzie mógł rozporządzać swoim prawem własności (np. poprzez ustanowienie nowej hipoteki w miejsce wygasłej).
Projekt ustawy przewiduje także szereg zmian szczegółowych. Duże znaczenie ma zmiana w art. 76 ust. 1. (budzącym liczne kontrowersje). Dodano w nim zdanie, które powinno rozwiązać problem losów hipoteki na udziale we współwłasności nieruchomości w przypadku podziału nieruchomości. Proponowana treść tego artykułu brzmi: „W razie podziału nieruchomości hipoteka obciążająca nieruchomość obciąża wszystkie nieruchomości utworzone przez podział (hipoteka łączna). Hipoteka na części ułamkowej nieruchomości obciąża w tym samym zakresie części ułamkowe wszystkich nieruchomości utworzonych przez podział”.

Ustawa wprowadza także zmiany w kodeksie postępowania cywilnego, ustawie o postępowaniu egzekucyjnym, prawie naprawczym i upadłościowym, prawie bankowym.
Z uwagi na charakter wprowadzanych zmian zaproponowano 18-miesięczny okres vacatio legis.

AB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS