|2009-02-27|
Geodezja, Mapy, Prawo, Instytucje
Zmiany w administracji wojewódzkiej
1 kwietnia wejdzie w życie właśnie opublikowana ustawa z 23 stycznia 2009 r. o wojewodzie i administracji rządowej w województwie (DzU nr 31, poz. 206).
Określa ona zakres działania oraz zasady funkcjonowania wojewody; tryb powoływania i odwoływania wojewody oraz organizację rządowej administracji zespolonej w województwie i niezespolonej administracji rządowej. Przenosi istotne zadania i kompetencje, które dotychczas były w gestii wojewody, do samorządów. Wprowadza zmiany w kilku innych ustawach. I tak w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne w art. 6a wprowadza dodatkowy ust. 2a w brzmieniu „Wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego i kartograficznego powołuje i odwołuje wojewoda, za zgodą Głównego Geodety Kraju.”. Ustawa ma wejść w życie 1 kwietnia 2009 roku i zastąpi ustawę z 5 czerwca 1998 r. o administracji rządowej w województwie.
Równocześnie MSWiA opublikowało projekty dwóch rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy: • prezesa RM w sprawie kontroli prowadzonej przez wojewodę – ma na celu określenie szczegółowego trybu prowadzenia przez wojewodę kontroli wobec organów rządowej administracji zespolonej i niezespolonej w województwie, a także wobec jednostek samorządu terytorialnego i innych podmiotów w zakresie realizowanych przez nie zadań z zakresu administracji rządowej. • prezesa RM w sprawie trybu kontroli aktów prawa miejscowego ustanowionych przez wojewodę i organy niezespolonej administracji rządowej – określa tryb wykonywania kontroli zgodności aktów prawa miejscowego, w tym rozporządzeń porządkowych, ustanowionych przez wojewodę i przez organy niezespolonej administracji rządowej z: ustawami lub aktami wydanymi w celu ich wykonania, polityką RM lub zasadami rzetelności i gospodarności; wskazany tryb ma zapewnić jednolitą procedurę kontroli oraz jej prawidłowy przebieg.
Na tym samym posiedzeniu 23 stycznia Sejm uchwalił też ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie, która – jeśli prezydent ją podpisze – również wejdzie w życie 1 kwietnia br. Ustawa wprowadza m.in. zmianę (art. 3) w zakresie odwołań od decyzji starosty dotyczącej postępowania scaleniowego (reguluje je ustawa z 26 marca 1982 r. o scalaniu i wymianie gruntów), które będzie rozpatrywało samorządowe kolegium odwoławcze. Dotychczas było to w kompetencji wojewody.
AW
|