Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-02-24 | Geodezja, Prawo, Instytucje, Kataster

Kontrola NIK: dobra współpraca z geodetą czy nieformalne powiązanie?



Najwyższa Izba Kontroli 19 lutego przedstawiła wyniki kontroli dotyczącej działalności administracji w zakresie zapewnienia jakości robót na drogach publicznych. Z raportu NIK wynika, że co druga z 260 zbadanych inwestycji drogowych wymagała naprawy w ciągu pierwszych 2 lat od zakończenia prac budowlanych.

Kontrolą objęto okres od 1 stycznia 2006 r. do 30 czerwca 2008 roku. Przeprowadzono ją we wszystkich oddziałach Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz 16 zarządach dróg wojewódzkich. Ponadto skontrolowano 15 zarządów dróg w wybranych miastach na prawach powiatu oraz 16 powiatowych zarządów dróg. Celem kontroli była ocena działalności administracji rządowej i samorządowej w zakresie zapewnienia właściwej jakości robót pozostających w związku z budową, przebudową, remontami, utrzymaniem i ochroną dróg.

Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły przede wszystkim wykonywania oraz odbioru drogowych robót budowlanych. Jak podkreśla NIK, działo się tak mimo na ogół rzetelnego przygotowania dokumentacji przetargowej dla większości zbadanych zadań inwestycyjnych. Podstawową przyczyną niewłaściwej jakości robót wykonywanych na drogach publicznych był nierzetelny nadzór inwestorski ze strony zarządów dróg.

Naruszenia przepisów w procesie realizacji robót drogowych polegały głównie na braku dokumentowania warunków pogodowych i temperatury powietrza w czasie wykonywania robót podlegających ograniczeniom w związku z warunkami atmosferycznymi (z raportu wynika, że prace drogowe niejednokrotnie wykonywano w niesprzyjających warunkach pogodowych). Zarzuty NIK dotyczą również braku udokumentowania odbioru robót zanikających lub ulegających zakryciu, nieprzedkładania przez wykonawców robót deklaracji zgodności materiałów przed ich wbudowaniem czy niedotrzymywania przez nich umownego terminu realizacji robót. Brak takich dokumentów – w ocenie Izby – uniemożliwia weryfikację i potwierdzenie wykonania wszystkich robót zgodnie z warunkami określonymi w umowach z wykonawcami.

Stwierdzone nieprawidłowości świadczą również – zdaniem NIK – o istnieniu warunków do występowania zjawisk o charakterze korupcjogennym. I tak na przykład w Zarządzie Dróg Powiatowych w Nysie dwaj pracownicy sporządzali – na zlecenie wykonawcy robót drogowych – projekty organizacji ruchu drogowego. Jednocześnie zakres ich obowiązków służbowych obejmował m.in. nadzór nad realizacją zlecanych zadań drogowych oraz udział w odbiorach tych robót. W tej samej jednostce zarząd otrzymał nieodpłatnie od geodety opracowanie dotyczące wytyczenia drogi. Dyrektor wyjaśnił, że wykonanie pomiarów bez faktury nastąpiło „w ramach dobrej współpracy z geodetą”. Zdaniem NIK świadczyło to jednak o „nieformalnych powiązaniach”.

W co szóstej inwestycji stwierdzono nieprawidłowości na etapie udzielania zamówień publicznych. Polegały one głównie na akceptacji przez niektóre zarządy dróg nierzetelnie opracowanej dokumentacji projektowej.
Jak wynika z raportu, istotnym utrudnieniem w realizowaniu budownictwa drogowego, zwłaszcza na etapie przygotowania dokumentacji przetargowej, był skomplikowany system prawny. Chodzi m.in. o nadmierne rozproszenie przepisów, dotyczących w szczególności techniki drogowej, w tym wyrobów budowlanych do wykonywania nawierzchni asfaltowych.

Większość dróg publicznych w Polsce (tj. 95,2% łącznej ich długości) jest zarządzana i finansowana przez jednostki samorządu terytorialnego (wojewódzkie, powiatowe i gminne). Łączna długość dróg publicznych na koniec 2007 r. wynosiła 383,053 tys. km, w tym ok. 259 tys. km o nawierzchni twardej (67,6%), a długość autostrad wynosiła 701 km.
W raporcie zwrócono uwagę, że zły stan techniczny dróg miał negatywne skutki finansowe dla zarządców dróg. We wszystkich skontrolowanych podmiotach uznawane były roszczenia i wypłacane odszkodowania kierowcom i pieszym, którzy uszkodzili pojazdy bądź doznali obrażeń z powodu niewywiązywania się zarządów dróg z obowiązku utrzymania drogi we właściwym stanie technicznym.

Źródło: NIK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wnioski NIKu Co ma przekazanie wytyczenia osi drogi przez geodetę do jakości i trwałości wybudowanej drogi. Albo kontrolujący nie miał zielonego pojęcia o tym co kontroluje, albo chciał się do czegoś/kogoś/ przyczepić. Nie widzę problemu, by wykonać niewielką pracę Zamawiającemu u którego już wcześniej pracowałem. Nagannym by było np. potwierdzenie przez tego geodetę protokołu zgodności wykonanych prac z projektem wykonawczym, bez pomiaru. Bardzo często buduje się drogę, a nie realizuje projekt drogi.
  



zobacz też:

Krzywe rowy w Padwi Narodowej

Do Najwyższej Izby Kontroli wpłynęło 12 skarg na zakończone w Padwi Narodowej (woj. podkarpackie) prace scaleniowe...

Kontrola NIK w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych

Właśnie opublikowano wyniki kontroli przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli...

Plany kontroli NIK na rok 2009

Na drugi kwartał bieżacego roku Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała zakończenie kontroli wykonania planu finansowego...

Wykonanie przez GUGiK budżetu 2007 oceniono ?pozytywnie z zastrzeżeniami?

Właśnie opublikowane zostało sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego...


wiadomości

GEOPRYZMAT
RASZYN

Instrumenty optyczne, GPS i skanery. Wyłączny dystrybutor marek Pentax i Kolida

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
generał Rufus Putnam był pierwszym głównym geodetą Stanów Zjednoczonych? Pełnił tę funkcję w latach 1796-1803.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Felicjan Zygmunt Piątkowski (1908-2004)
Urodził się 9 czerwca 1908 roku w Częstochowie. W 1928 roku ukończył gimnazjum i rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej. Dyplom inżyniera geodety uzyskał w 1933 roku, a rok później ukończył Szkołę Podchorążych Artylerii we...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1928

1928
Staraniem Feodosija Nikołajewicza Krasowskiego (1878-1948), rosyjskiego astronoma i geodety, utworzono w ZSRR Centralny Naukowo-Badawczy Instytut Geodezji, Fotogrametrii i Kartografii.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2