Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-02-02 | Geodezja, Prawo, Kataster

Kontrola NIK w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych


Właśnie opublikowano wyniki kontroli przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Kielcach w Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych w Warszawie. Dotyczyła ona zakresu realizacji ustawowego obowiązku ustalania wartości majątku Skarbu Państwa zarządzanego przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe (PGL LP).

Jak ustalono w trakcie kontroli, PGL LP tylko w niewielkim zakresie uwzględniało w ewidencji księgowej wartość powierzonego mu w zarządzanie mienia Skarbu Państwa. Z szacunkowych danych przekazanych przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych ministrowi skarbu państwa dla potrzeb sporządzenia „Sprawozdania o stanie mienia Skarbu Państwa – majątek Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych”, wartość lasów i innych gruntów przekazanych w zarząd PGL LP wynosiła na koniec 2007 r. 87,2 mld zł. Natomiast zgodnie z corocznymi zarządzeniami dyrektora generalnego Lasów Państwowych w sprawie zasad prezentacji danych w sprawozdaniu finansowym, w bilansie PGL LP według stanu na koniec 2007 r. wykazano wartość lasów i innych nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa w kwocie 55,7 mln zł. NIK uznała więc, że księgi rachunkowe jednostek organizacyjnych PGL LP nie przedstawiają w sposób rzetelny i jasny ich sytuacji majątkowej, stosownie do wymogów ustawy o rachunkowości oraz że nie są wycenione w pełni aktywa jednostek.

Z uwagi na skalę problemu oraz związane z tym uwarunkowania organizacyjne i finansowe, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, iż „nie jest realna wycena wartości wszystkich nieruchomości pozostających w zarządzie PGL LP przez rzeczoznawców majątkowych, w trybie przepisów ustawy o gospodarce nieruchomościami i rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego”. Z tego też względu uznała, że konieczne jest znalezienie takich rozwiązań, które zapewnią możliwość ujęcia przez PGL LP w księgach rachunkowych wartości szacunkowych wszystkich lasów i innych gruntów. Jej zdaniem w szczególności należałoby rozważyć możliwość przeprowadzenia jednorazowej wyceny nieujętych dotychczas w ewidencji księgowej PGL LP nieruchomości przy wykorzystaniu metodyki, która zostanie opracowana przez Instytut Badawczy Leśnictwa w Warszawie.

W wystąpieniu pokontrolnym NIK wniosła o podjęcie działań mających na celu zapewnienia realizacji, wynikających z przepisów prawa, obowiązków wykazywania przez jednostki organizacyjne PGL LP (w ewidencji księgowej i sprawozdaniach finansowych) wartości całego mienia pozostającego w ich zarządzie.

Źródło: Delegatura NIK w Kielcach


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

No to pięknie ... W wyliczenia nie został także uwzględniona wartośc mrówek, igieł, liści oraz kalesony Leśniczego, co uszło bacznej uwadze Panów NIK-manów. Swoją droga to ciekawe jak Lasy maja to uwzględnia w SWOICH księgach rachunkowych skoro majątek ten nie należy do nich jest jedynie (grunty i lasy) własnością Skarbu Państwa przekazaną w Zarząd ale nie własnością LP o czym wszyscy zapominają, bo najprościej się przyczepic do Lasów
  



zobacz też:

Plany kontroli NIK na rok 2009

Na drugi kwartał bieżacego roku Najwyższa Izba Kontroli zaplanowała zakończenie kontroli wykonania planu finansowego...

Wykonanie przez GUGiK budżetu 2007 oceniono ?pozytywnie z zastrzeżeniami?

Właśnie opublikowane zostało sprawozdanie z wykonania ubiegłorocznego...

NIK o wydatkach w częstochowskiej geodezji

We wczorajszym wydaniu częstochowska „Gazeta Wyborcza” poinformowała, że inspektorom NIK-u nie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Geospatial Revolution, odc. 4
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
określenie ?Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię? pochodzi z dwuwiersza o Koperniku, autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego z 1828 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Sikorski (1940-1998)

Kazimierz Sikorski (1940-1998)
Geodeta, wykładowca akademicki, długoletni pracownik Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie (dziś UWM), specjalista od fotogrametrii. Urodził się 25 listopada 1940 roku w Radziejowie (kujawsko-pomorskie); studia ukończył w Moskiewskim Instytucie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1770
Francuski natematyk Joseph Louis de Lagrange (1736-1813) przedstawia teorię błędów spostrzeżeń, opartą na zasadach rachunku prawdopodobieństwa.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama