Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2009-01-27| Mapy, Prawo, Ludzie, Instytucje

Komitet Narodowy ds. MAK pracuje nad statutem


Najważniejsze kwestie, nad którymi obradował wczoraj (26 stycznia) Komitet Narodowy ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej, dotyczyły projektu statutu Komitetu oraz udziału Polski w XXIV Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej MAK w Santiago de Chile.

Przy okazji opracowywania projektu statutu sięgnięto do pierwszych zapisów świadczących o powołaniu Komitetu, które zebrał Jerzy Ostrowski. Informacja o zgłoszeniu Instytutu Geodezji i Kartografii, jako reprezentanta polskiej kartografii, została przekazana władzom asocjacji w marcu 1965 roku. Świadczy o tym informacja podana w protokole z zebrania Komitetu ds. Kartografii Ogólnej przy GUGiK z 14 maja 1965 r. Po jedenastoletnim okresie zwoływania tymczasowych komitetów do realizacji zobowiązań wynikających z uczestnictwa Polski w MAK, w lutym 1976 r. ówczesny dyrektor IGiK prof. Bogdan Ney powołał pierwszy stały Komitet ds. MAK, a jego obecną nazwę (Komitet Narodowy) zatwierdzono w 1992 r.
Podczas dyskusji nad proponowanym tekstem statutu pojawiły się głosy o niekompletności posiadanej dokumentacji, która wskazana została w statucie jako podstawa prawna. W związku z tym nie został on wczoraj przyjęty w zaprezentowanej formie i postanowiono kontynuować prace nad jego zapisami. Uzgodniono jednak, że nie powinno rodzić to żadnych komplikacji co do reprezentowania polskiej kartografii na forum międzynarodowym, ponieważ od ponad 35 lat IGiK oficjalnie współpracuje z MAK, ale nieuregulowana sprawa dokumentów musi zostać rozstrzygnięta ze względu na współfinansowanie przez GUGiK zadań wynikających z uczestnictwa Polski w MAK.

W sprawie udziału Polski w XXIV Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej MAK w Santiago de Chile (15-21 listopada 2009 r.) przedstawiciele poszczególnych ośrodków naukowych i instytutów poinformowali o zgłoszonych referatach, których liczba (około 14) z uwagi na przesunięty do 28 lutego termin może wzrosnąć. W tegorocznym konkursie kartograficznym dla dzieci im. Barbary Petchenik, oprócz dzieci z Mazowsza i Śląska, biorą także udział ośrodki lubelski i poznański. Wyłonione prace przekazane zostaną na konferencję, gdzie oceniane będą przez po raz pierwszy specjalnie powołane do tego międzynarodowe jury.

DO


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS