Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-01-11| Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Komitet Narodowy ds. MAK przed konferencją w Moskwie


Kolejne posiedzenie Komitetu Narodowego ds. Międzynarodowej Asocjacji Kartograficznej (11 stycznia, IGiK) rozpoczęło się jednogłośnym przyjęciem protokołu z ubiegłorocznego spotkania (6 lutego). Istotnym elementem posiedzenia było omówienie stanu przygotowań do XXIII Międzynarodowej Konferencji Kartograficznej MAK w Moskwie, która odbędzie się w sierpniu br.

I tak Henryk Górski omówił zagadnienia związane z organizacją krajowej części konkursu kartograficznego dla dzieci im. Barbary Petchenik, dr Jerzy Siwek stan przygotowania polskiej ekspozycji na towarzyszącą moskiewskiej konferencji Międzynarodową Wystawę Kartograficzną, a dr hab. Jacek Pasławski – stan przygotowań raportu krajowego na tę konferencję.

Tradycyjnie istotną część spotkania stanowiły sprawozdania z działalności poszczególnych komisji MAK i współpracy z nimi polskich przedstawicieli (obecnie działa ich 19 i w każdej mamy przynajmniej jednego przedstawiciela). Okazuje się, że niektóre z nich są bardzo aktywne (np. Generalization and Multiple Representation), inne mniej. W Moskwie ma być określona przyszłość komisji, kilka z nich prawdopodobnie przestanie działać, inne być może zmienią nazwę i zweryfikują kierunki swojej działalności. W tym kontekście istotne było wystąpienie prof. Ewy Krzywickiej-Blum, przewodniczącej komisji Gender and Cartography, która podniosła sprawę kontynuacji działalności tej komisji zarówno co do formy, jak i kierunku. Jej zdaniem nie do końca trafiona była nawet sama nazwa komisji. Prof. Krzywicka-Blum stwierdziła też, że wyjątkowo nieliczna wśród opracowań kartograficznych jest reprezentacja map socjo-demograficznych, a temat jest ważny i być może tym powinna się zająć komisja po przekształceniu, a może powinna powstać grupa robocza w ramach którejś z komisji.

Z kolei prof. Adam Linsenbarth przedstawił stan prac nad statutem MAK. Mimo iż problemy podnoszone były od dłuższego czasu, Komitet Specjalny ds. Statutu i Regulaminu MAK (profesor jest jego członkiem) powstał dopiero w lipcu ub.r., a w listopadzie powstała 1. lista uwag do statutu (dotyczyła m.in. problemów terminologicznych, pojęcia GIS Science, kwestii wyznaczania przewodniczących komisji, liczby ich członków). Propozycje zmian statutowych mają być przedstawione w Moskwie. Brak albo niedoskonałość dotychczasowych rozwiązań wynikał też z żywej dyskusji towarzyszącej spotkaniu w IGiK, podczas której m.in. poruszano problem braku formalnych ustaleń w kwestii powoływania członków czy brak organizacyjnego wymuszania pewnych działań związanych na przykład z kontaktami członków z szefami poszczególnych komisji.

Na zakończenie spotkania przewodniczący Komitetu Narodowego ds. MAK prof. Andrzej Makowski przedstawił m.in. sprawozdanie dr Joanny Bac-Bronowicz, przewodniczącej Stowarzyszenia Kartografów Polskich, z niedawnej II Konferencji SKP „Zawód kartografa”. Poruszono też wciąż nierozwiązaną kwestię statutu Komitetu Narodowego ds. MAK, palącą szczególnie w kontekście kończącej się jesienią tego roku jego kadencji, padła propozycja organizacji specjalnego spotkania w tej sprawie.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Najdokładniejsza mapa magnetyczna Ziemi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS