Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-01-20| GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje

Pierwsza edycja Atlasu Miejskiego UE


W 2009 r. ukaże się pierwsza edycja Atlasu Miejskiego, opracowanego przez Komisję Europejską i państwa członkowskie przy wykorzystaniu unijnej technologii kosmicznej.

Atlas obejmie 185 miast ze wszystkich 27 krajów Unii Europejskiej, ale do 2011 r. mają w nim być ujęte wszystkie miasta UE. Skompilowany z tysięcy zdjęć satelitarnych Atlas zawierać będzie szczegółowe cyfrowe mapy, dzięki którym miejscy planiści uzyskają najaktualniejsze i najdokładniejsze dane o wykorzystaniu gruntów i sposobach ich użytkowania, przez co lepiej ocenią zagrożenia i szanse związane np. z ryzykiem powodziowym czy zmianami klimatycznymi, jak również będą mogli zidentyfikować potrzeby w dziedzinie infrastruktury i transportu publicznego.

Dzięki klasyfikacji stref miejskich Atlas dostarczy informacji porównawczych na temat gęstości zaludnienia na obszarach o zabudowie mieszkaniowej, handlowej i przemysłowej oraz o wielkości terenów zielonych i kierunkach rozrastania się aglomeracji.
Atlas Miejski obejmuje wszystkie stolice państw unijnych oraz wiele dużych i średnich miast uczestniczących w programie European Urban Audit, gromadzącym dane o ponad 300 ośrodkach miejskich w UE. W Atlasie znajdą się (w 2009 r.) m.in.: Białystok, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Katowice, Kielce, Kraków, Łódź, Lublin, Olsztyn, Poznań Radom, Szczecin, Toruń, Warszawa i Wrocław.

Koszt wykonania 1 km kw. mapy wynosi 2,45 euro, jest więc co najmniej dziesięciokrotnie niższy niż przy wykorzystaniu innych metod kartograficznych. Milion euro na sfinansowanie przedsięwzięcia pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Kolejne edycje Atlasu mają się ukazywać co 3-5 lat.

Źródło: KE


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama