Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2009-01-16| GIS, Mapy, Prawo, Instytucje

Mapa trucia ptaków drapieżnych


Opublikowano właśnie mapę pokazującą miejsca, gdzie najczęściej truje się w Szkocji ptaki drapieżne, w nadziei, że inicjatywa przyczyni się do wykorzenienia takich praktyk.

Przedsięwzięcie, które cieszyło się wsparciem szkockiego rządu, zostało entuzjastycznie przyjęte przez obrońców przyrody, gdyż po raz pierwszy pokazuje skalę zjawiska oraz stopień jego akceptacji przez właścicieli ziemskich.
Mapa wskazuje 88 miejsc, w których w ciągu ostatnich pięciu lat otruto ptaki drapieżne.
Największą koncentrację incydentów (12) stwierdzono na granicy okręgów Nithsdale i Clydesdale na południowym zachodzie. Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB) w 2007 r. zanotowało przypadek otrucia kani rudej, a w latach 2006-2007 pięciu myszołowów. Opublikowano także tabelę otruć ptaków drapieżnych – w ciągu pięciu lat zginęło ich 132. Z mapy wynika, że przypadków takich nie zanotowano tylko w zachodniej Szkocji, na obszarach na północ od Glasgow oraz na dalekiej północy.

Wśród ptaków otrutych w ubiegłym roku był między innymi pierwszy od 5 lat bielik i 13 myszołowów. To właśnie te ostatnie najczęściej padały ofiarą trucicieli, bo są najpowszechniejszym ptakiem drapieżnym Szkocji.
Mapę opracowano w organizacji Partnerstwo na rzecz Działania przeciwko Przestępstwom wobec Dzikich Zwierząt Szkocji. Odpowiednich informacji dostarczył Wydział Nauki i Doradztwa dla Rolnictwa szkockiego rządu. W ciągu ostatnich 10 lat zapadło w Szkocji 26 wyroków skazujących za przestępstwa przeciwko ptakom drapieżnym.

Źródło: Scotsman


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama