Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2009-01-16 | Geodezja, Mapy, Imprezy

„Inżynierowie bez granic” w RONiK


W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie 13 stycznia otwarto kolejną edycję wystawy wielkoskalowych planów Warszawy przełomu XIX i XX w. opracowanych pod kierunkiem W. H. Lindleya.

W 2006 roku Archiwum Państwowe m.st. Warszawy we współpracy z Głównym Urzędem Geodezji i Kartografii, Biurem Stołecznego Konserwatora Zabytków oraz Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji zorganizowało opracowaną przez Pawła E. Weszpińskiego i dr. hab. Ryszarda Żelichowskiego wystawę „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX w.” Intencją organizatorów było przygotowanie wystawy, która mogłaby być wielokrotnie prezentowana, przybliżając jedno z największych dzieł XIX-wiecznej kartografii.

Na otwartej właśnie kolejnej edycji wystawy prezentowane są dzieje rodziny Lindleyów ze wskazaniem postaci twórców planów Warszawy i warszawskich wodociągów i kanalizacji oraz jedno z największych dzieł kartograficznych XIX w., jakim jest opracowany pod kierunkiem Lindleyów zbiór planów przygotowanych na potrzeby budowy warszawskich wodociągów i kanalizacji. Odnajdziemy tu też m.in. prezentowane w formie reprodukcji rękopiśmienne plany ulic w skali 1:200, plany kwartałów zabudowy w skali 1:200 i 1:250, drukowane sekcyjne plany miasta w skali 1:250, plany peryferii Warszawy, plan sytuacyjny rękopiśmienny i drukowany oraz plan wysokościowy w skali 1:2500. W stosunku do ekspozycji z roku 2006 wystawa została uzupełniona o wielkoformatowy wydruk zmontowanych arkuszy planu centrum miasta w skali 1:2500. Plan opracowany został w wersji rękopiśmiennej w 1897 roku.

Do grona organizatorów, obok RONiK dołączyło Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne (które wzbogaciło ekspozycję o muzealny sprzęt geodezyjny z końca XIX w.) oraz Stowarzyszenie „Arka Przemierza” będące inicjatorem i wspierające współpracę polsko-rosyjską przy tym przedsięwzięciu. Otwarcie wystawy uświetnili swą obecnością, obok gości związanych z dziełem Lindleyów swymi pasjami i działalnością naukową główny geodeta kraju Jolanta Orlińska, dyrektor Biura Geodezji i Katastru m.st. Warszawy Tomasz Myśliński, stołeczny konserwator zabytków Ewa Nekanda-Trepka, dyrektor Archiwum Państwowego m.st. Warszawy Ryszard Wojtkowski oraz prezes WPG SA Ryszard Brzozowski. Wystawę otworzył dyrektor RONiK Sergiej Skaczko, a o prezentowanej ekspozycji opowiedział autor wystawy Paweł E. Weszpiński.

Wystawa będzie czynna do 12 lutego 2009 r. w godzinach 9-17 w siedzibie RONiK w Warszawie przy ul. Belwederskiej 25 (wejście od ul. Spacerowej).


Fot. RONiK

Paweł E. Weszpiński


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Rosyjska kartografia w Polsce

W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie otwarto dziś (5 lutego) wystawę pod hasłem „Rosyjska kartografia w...

Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku

Dziś w siedzibie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy uroczyście...

Kartografia w Blue City

W jednym z okazalszych centrów handlowych stolicy wczoraj późnym popołudniem główny geodeta kraju otworzył wystawę...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
na jeden obrót wokół własnej osi Wenus potrzebuje aż 243 dni?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Kłopociński (1911-1997)

Wacław  Kłopociński  (1911-1997)
Urodził się w Kaliszu 15 października 1911 roku. Ukończył tam uznane Liceum Humanistyczne im. Adama Asnyka. W 1930 roku rozpoczął studia na Wydziale Geodezji Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1937 roku, uzyskując stopień inżyniera...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1946
Informatyk zatrudniony w U.S. Coast and Geodetic Survey - Charles A. Whitten (1909-94) po raz pierwszy zastosował maszyny liczące (IBM) do obliczeń geodezyjnych (wyrównanie sieci triangulacyjnej metodą najmniejszych kwadratów).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama