Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2006-06-27| GNSS, Geodezja, Mapy, Teledetekcja, Edukacja

Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku



Dziś w siedzibie Archiwum Państwowego m.st. Warszawy uroczyście otwarto wystawę pod hasłem „Inżynierowie bez granic. Lindleyowskie plany Warszawy przełomu XIX i XX wieku”. Prezentuje ona niewielki fragment przechowywanego w Archiwum potężnego zbioru map Lindleya, liczącego prawie 7,4 tys. arkuszy, powstałego w latach 1886-1915. W otwarciu wystawy uczestniczyli m.in. potomkowie słynnych inżynierów.

Składa się na nią zestaw ponad 30 plansz z oryginałami oraz reprodukcjami planów Warszawy z końca XIX i początku XX wieku. Kilka plansz ilustruje dzieje rodziny Lindleyów, przede wszystkim życie i działalność angielskich inżynierów Williama (ojca) oraz Williama Heerleina (syna), którzy stworzyli podwaliny pod nowoczesne systemy wodociągów i kanalizacji w Warszawie funkcjonujących zresztą do dziś. Pozostałe – oczywiście oprócz inżynierskiego i kartograficznego dorobku Lindleyów – obrazują stan kartografii warszawskiej sprzed rozpoczęcia prac nad wodociągami oraz plany będące kontynuacją „planów Lindleya”.
Uzupełnieniem prezentowanej ekspozycji jest publikacja o tym samym tytule poświęcona rodzinie angielskich inżynierów i efektom ich kartograficznej działalności w Warszawie. Scenariusz wystawy opracował kartograf Paweł E. Weszpiński, a autorem tekstów jest historyk dr Ryszard Żelichowski, wieloletni badacz dziejów rodziny Lindleyów. Obaj panowie są również autorami wspomnianej publikacji, pierwszy z nich części kartograficznej, drugi – historyczno-biograficznej.
Organizatorami wystawy – obok Archiwum Państwowego m.st. Warszawy - są: Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, Główny Urząd Geodezji i Kartografii oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Patronatem honorowym wystawę objął prezydent m.st. Warszawy Mirosław Kochalski.
Ekspozycja będzie czynna do 23 lipca od poniedziałku do piątku w godz. 10-15 oraz w soboty i niedziele w godz. 12-18 (wejście od ulicy Krzywe Koło 9).

więcej zdjęć z wystawy

reprodukcje planów Lindleya udostępnione przez Archiwum Państwowe m.st. Warszawy

Anna Wardziak


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama