Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2006-04-06| Geodezja, Mapy, Edukacja, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Kartografia w Blue City


W jednym z okazalszych centrów handlowych stolicy wczoraj późnym popołudniem główny geodeta kraju otworzył wystawę kartograficzną wieńczącą obchody jubileuszu 60-lecia służby geodezyjnej i kartograficznej. Jej temat to „Mapy – historia i teraźniejszość”.

Znajdziemy na niej eksponaty dokumentujące dokonania wybitnych geodetów i kartografów – począwszy od XVI-XVIII-wiecznych historycznych map Polski, Europy i świata po opracowania współczesne. Te pierwsze są godne uwagi m.in. ze względu na swoje szczególne walory estetyczne – oryginalne liternictwo, bogate elementy graficzne oraz żywą kolorystykę. Niewątpliwą atrakcją wystawy jest też część poświęcona katastrowi, gdzie zobaczymy rzadko eksponowane plan Warszawy sporządzony przez Lindleya w 1896 r. czy przykłady map opracowanych w systemach katastralnych obowiązujących w poszczególnych zaborach.
Najnowsze osiągnięcia polskiej kartografii ilustrują ortofotomapy większych polskich miast (np. Warszawy z lat 1935-2001) oraz takich rejonów jak Tatry czy Mazury. Poza tym znajdziemy tu przykłady współczesnych map topograficznych i tematycznych, a także mapy tyflologiczne (dla niewidomych i słabowidzących). Na wystawie eksponowane są również plakaty informujące o wektorowych bazach danych, którymi dysponuje Główny Urząd Geodezji i Kartografii: Topograficzna Baza Danych, Baza Danych Ogólnogeograficznych oraz VMap Level 2. Wśród eksponatów znajdziemy również wydane przez GUGiK „Atlas RP” oraz najnowszy – „POLONIA Atlas map z XVI-XVIII wieku” (w najbliższym czasie mają się ukazać jego wersje anglo- i rosyjskojęzyczna).

Miejsce: Warszawa, Centrum Handlowe Blue City, al. Jerozolimskie 179, poziom +2, Galeria Expozycje
Czas: 5 kwietnia – 5 maja 2006 r., od poniedziałku do soboty w godz. 12-21 i w niedziele w godz. 11-19

geodezja

geodezja

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2023 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
e-mail: geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS