Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2008-02-05| Mapy, Ludzie, Instytucje, Imprezy

Rosyjska kartografia w Polsce


W Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w Warszawie otwarto dziś (5 lutego) wystawę pod hasłem „Rosyjska kartografia w Polsce”.

Inspiracją do jej zorganizowania było pozyskanie kilka lat temu przez Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne S.A. praw autorskich w zakresie ekspozycji i powielania planów Warszawy i okolic, które znajdują się w zbiorach Rosyjskiej Biblioteki Narodowej w Sankt Petersburgu. Merytorycznego doboru prezentowanych eksponatów dokonał Paweł Weszpiński z Archiwum Państwowego m.st. Warszawy. Zbiór ten był przejrzany w ramach kwerendy zorganizowanej podczas przygotowywania eksponatów na wystawę "Warszawa. Obrazy z dziejów”, która odbyła się latem ub.r. Z jej okazji Archiwum m.st. Warszawy zorganizowało poszukiwania w bibliotece, a WPG S.A. doprowadziło do tego, że reprodukcje tych zbiorów znalazły się w Polsce.
-Przystępując do kwerendy - stwierdził Paweł Weszpinski - staraliśmy się kierować kilkoma istotnymi wskazaniami. Po pierwsze, miały to być opracowania w jakiś sposób wyjątkowe, których brakuje w zbiorach Polski, albo takie, które uzupełniają te, jakie są w polskich archiwach czy bibliotekach. Przykładem są plany, które pokazują rozwój Warszawy w latach 1836-60, a zatem doskonale odwzorowują ewolucję ówczesnej przestrzeni miejskiej, zmian tkanki miejskiej i wokółmiejskiej.
Innym kryterium był stan zachowania planów i map. Tu doskonałym przykładem jest "Mapa poglądowa Królestwa Polskiego Jadwigi z Zakrzewskich Wójcickiej". Choć w polskich zbiorach mamy różne jej wersje, to jednak stan mapy petersburskiej jest idealny.

Ekspozycję mieszczącą się w jednej z sal przy ul. Belwederskiej 25 wspólnie otworzyli dyrektor Rosyjskiego Centrum Nauki i Kultury Sergiej Skaczko i prezes WPG S.A. Ryszard Brzozowski. Wśród licznych gości przybyłych na spotkanie byli przedstawiciele strony rosyjskiej, nie zabrakło także Wiesława Potrapeluka – głównego geodety kraju, Anety Koniecznej – przedstawicielki wojewody mazowieckiego oraz Tomasza Myślińskiego – geodety m.st. Warszawy.
Wystawa będzie czynna od 6 do 29 lutego w dni robocze w godz. 9-12 i 14-18. Wstęp wolny.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama