wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2007-06-12| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Kataster

Otwarcie wystawy „Mapy, plany i widoki Warszawy 1641-2007”


Blisko 200 osób wzięło udział w uroczystym otwarciu wystawy „Warszawa. Obrazy z dziejów. Mapy, plany i widoki Warszawy 1641-2007”. Jest to największa ekspozycja poświęcona kartografii warszawskiej w powojennej historii stolicy. Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42, gdzie prezentowane są zbiory.

W pięciu salach wystawowych muzeum znalazło się około stu planów i panoram wykonywanych od XVII w. do współczesności. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia lotnicze autorstwa dr. Marka Ostrowskiego i fotoplany z różnych okresów. Wystawa prezentowana jest w układzie chronologicznym. Najstarsze obiekty to m.in. pochodzący z 1641 r. plan Warszawy autorstwa Israela Hoppego i panorama Erika Dahlberga z 1655 r. Zdaniem organizatorów na uwagę zasługują również: grupa XVIII-wiecznych map z okresu panowania Sasów, plany pruskie z lat 1795-1807, XIX-wieczne plany wojskowe z czasów Królestwa Kongresowego czy urzędowe plany rosyjskie z końca XIX wieku. Ważny w dziejach kartografii Warszawy jest też plan miasta ppłk. M. Pierre Ricauda de Tirregaille’a z 1762 r. (na wystawie prezentowana jest imponujących rozmiarów kopia fotograficzna).
Na wystawie nie zobaczymy oryginałów map, ale prezentowane reprodukcje są bardzo dobrej jakości, niejednokrotnie w skali większej od oryginału, dzięki czemu są dobrze czytelne. Wystawa daje również możliwość zapoznania się z elementami procesu powstawania map, zmieniającymi się metodami pomiaru i rysunku, ale także technik drukarskich (tym zagadnieniom poświęcono prezentację w jednej z sal zamykających wystawę).
Interesująca jest również oprawa plastyczna. Na przykład na środku sali, w której znajduje się „Widok miasta Warszawy z wysokości 200 sążni” (1853, A. Lerue, J. Cegliński) ustawiono balon. W innej sali jedno ze zdjęć lotniczych pokrywa podłogę, a w kolejnej – umieszczono ogromną Panoramę Warszawy w taki sposób, że oglądający mogą ją obserwować, obracając się wokół własnej osi (w zakresie 360

AW


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje w Trójmieście
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS