Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2007-06-12| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Kataster

Otwarcie wystawy „Mapy, plany i widoki Warszawy 1641-2007”


Blisko 200 osób wzięło udział w uroczystym otwarciu wystawy „Warszawa. Obrazy z dziejów. Mapy, plany i widoki Warszawy 1641-2007”. Jest to największa ekspozycja poświęcona kartografii warszawskiej w powojennej historii stolicy. Uroczystość odbyła się w siedzibie Muzeum Historycznego m.st. Warszawy przy Rynku Starego Miasta 42, gdzie prezentowane są zbiory.

W pięciu salach wystawowych muzeum znalazło się około stu planów i panoram wykonywanych od XVII w. do współczesności. Ekspozycję uzupełniają zdjęcia lotnicze autorstwa dr. Marka Ostrowskiego i fotoplany z różnych okresów. Wystawa prezentowana jest w układzie chronologicznym. Najstarsze obiekty to m.in. pochodzący z 1641 r. plan Warszawy autorstwa Israela Hoppego i panorama Erika Dahlberga z 1655 r. Zdaniem organizatorów na uwagę zasługują również: grupa XVIII-wiecznych map z okresu panowania Sasów, plany pruskie z lat 1795-1807, XIX-wieczne plany wojskowe z czasów Królestwa Kongresowego czy urzędowe plany rosyjskie z końca XIX wieku. Ważny w dziejach kartografii Warszawy jest też plan miasta ppłk. M. Pierre Ricauda de Tirregaille’a z 1762 r. (na wystawie prezentowana jest imponujących rozmiarów kopia fotograficzna).
Na wystawie nie zobaczymy oryginałów map, ale prezentowane reprodukcje są bardzo dobrej jakości, niejednokrotnie w skali większej od oryginału, dzięki czemu są dobrze czytelne. Wystawa daje również możliwość zapoznania się z elementami procesu powstawania map, zmieniającymi się metodami pomiaru i rysunku, ale także technik drukarskich (tym zagadnieniom poświęcono prezentację w jednej z sal zamykających wystawę).
Interesująca jest również oprawa plastyczna. Na przykład na środku sali, w której znajduje się „Widok miasta Warszawy z wysokości 200 sążni” (1853, A. Lerue, J. Cegliński) ustawiono balon. W innej sali jedno ze zdjęć lotniczych pokrywa podłogę, a w kolejnej – umieszczono ogromną Panoramę Warszawy w taki sposób, że oglądający mogą ją obserwować, obracając się wokół własnej osi (w zakresie 360

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama